Jak tisknou v OTK etikety? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Jak tisknou v OTK etikety?

31. března 1999, 00.00 | Do Obchodních tiskáren Kolín jsme se zajeli podívat na úplně nový stroj dánské firmy Nilpeter B-3000 pro výrobu samolepicích etiket.

Do Obchodních tiskáren Kolín jsme se zajeli podívat na úplně nový stroj dánské firmy Nilpeter B-3000 pro výrobu samolepicích etiket. Na první zkušenosti a správnost výběru se ptal Patrik Thoma ředitele divize samolepících etiket Josefa Ondry.

"Nový stroj jsme kupovali především kvůli zvýšenému zájmu o samolepící etikety. V současné době totiž začíná platit, že není důležitá jenom kvalita výrobku, ale především obal, který upoutá oči kupujících. A proto se také zvyšuje zájem o exkluzivní etikety. Dnes již není nic mimořádného, když zákazník požaduje lakované etikety (zhruba 90% zakázek již je lakováno)," řekl nám J. Ondra.

"Pro speciální stroj na tisk samolepících etiket od firmy Nilpeter jsme se rozhodli zejména kvůli zkušenostem. Toto je totiž již druhý stroj od firmy Nilpeter, který u nás v tiskárně máme. Prvním byl Nilpeter F-2400, se kterým jsme velmi spokojeni. Navíc mají tyto stroje velmi dobré zázemí. Ihned po instalaci stroje u nás přijel z Dánska tiskový instruktor, který zaučoval naše tiskaře. Také technický servis je v České republice velmi dobře zajištěn. Myslím si, že Nilpeter B-3000 je pro nás ideální stroj určený především pro náročné barvotisky. Pochopitelně i přes vysokou počáteční investici se nehodláme spokojit s dnešním stavem stroje. Do budoucna uvažujeme o nákupu obracecího kříže a zařízení pro tisk do lepidla, říká J. Ondra.

A co vlastně mají v OTK za novinku? Jedná se o knihtiskový speciální stroj na tisk samolepících etiket Nilpeter B-3000. Stroj je vybaven šesti tiskovými agregáty, jedním lakovacím agregátem, horkou ražbou, koronovacím zařízením, rotačním a plochým výsekem. Celý stroj je poháněn vodící hřídelí a soustavou ozubených kol. Velikosti ozubených kol jednotlivých agregátů (tiskových a výsekových válců) se určují podle typu a velikosti zakázky, přičemž je nutné, aby všechna ozubená kola na celém stroji byla stejného typu. V opačném případě může dojít k rozkmitu tisku nebo dokonce k přetržení potiskovaného materiálu.

B-3000 je určen výhradně pro tisk UV barvami. Za každým tiskovým agregátem jsou umístěny dvě UV lampy. Spektrum těchto lamp přechází od infračervené oblasti přes viditelné světlo až po ultrafialovou oblast. Podíl světla, který obstarává UV sušení je jenom částí spektra lampy. Důraz je u těchto UV lamp kladen především na rychlost dosažení hodnot, při kterých je sušení optimální. UV lampy se musí otevřít a spustit na plný výkon teprve v okamžiku, kdy se stroj dá do pohybu. V opačném případě by hrozilo vznícení papíru před lampami. Chlazení potiskovaného materiálu a odvádění tepla produkovaného UV lampami zabezpečují z druhé strany umístěné chladící desky, kterými cirkuluje voda.

Pro stroj B-3000 se používají fotopolymerní štočky různých stupňů tvrdosti. Pro rastrové tisky, při nichž je důležitá trvanlivost jemných bodů se používají tvrdé štočky. Pro tisk pérovek se naopak hodí měkčí štočky, které nevytváří tak rychle trhliny v barevných plochách jako štočky tvrdé. Štočky mohou být omyvatelné vodou nebo alkoholem. Kvalita štočku se určuje především trvanlivostí, snadností nasazování a kvalitou držení ve formovém válci. Štočky se na formové válce přichytávají pomocí speciální oboustranné samolepící pásky.

Zařízení pro horkou ražbu je vyvinuto tak, aby bylo možné jeho umístění před tiskem, mezi tiskovými agregáty nebo za posledním tiskovým agregátem. Nastavení termostatu je přímo závislé na druhu fólie, rychlosti stroje a ploše ražby. Příprava horké ražby k tisku, resp. zahřátí válce trvá přibližně půl hodiny (závisí na hodnotě požadované teploty).

Plošný výsekový agregát je možno použít až do rychlosti 100 m/min. Při vysekávání je materiál přitlačován za plného chodu na výsekovou formu s noži z páskové oceli. Délka o kterou se vysekávaný materiál posouvá je přímo závislý na velikosti použitého ozubeného kola. Odpojení a připojení agregátu plochého výseku se uskutečňuje jednoduchým zásahem obsluhy pomocí vyskočení raportního ozubeného kola ze záběru hlavního pohonu stroje.

Princip činnosti rotačního výseku je velmi podobný principu plochého výseku. Do agregátu lze navíc zabudovat adaptér pro použití vysekávacích válců Webtron, Mark Andy a Gallus.

Celý tiskový proces je řízen snímači soutiskového znaménka a automatickým nastavením rejstříků. Mimo prvního agregátu, je každý další agregát na stroji vybaven snímačem soutiskového znaménka o velikosti 4 x 5 mm. První tiskový agregát vytiskne mimo tiskový obraz toto znaménko, kterým se potom všechny ostatní agregáty řídí a podle něhož automaticky upravují soutisk. V první fázi nastavování soutisku musí tiskař manuálně nastavit hrubý soutisk, poté registr přepnout na automat, který udržuje soutisk po celou dobu tisku. Za chodu má tiskař možnost v tomto nastavení provádět jemné korekce soutisku.

Patrik Thoma



Článek byl převzat z nového polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 64 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: