Jak na průhlednost obrázků při sazbě? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Jak na průhlednost obrázků při sazbě?

25. února 2000, 00.00 | Jaký je nejvhodnější postup při přípravě obrázků, které budou v sazbě obtékány textem?

Jaký je nejvhodnější postup při přípravě obrázků, které budou v sazbě obtékány textem? Jde nám o průhlednost obrázku na krajích, okolo motivu který se na stránce má objevit.

Pokud jde o skutečný profesionální pre-press, nemáme mnoho možností, jak se s průhlednými místy v obrázcích vypořádat. Musíme si hlavně uvědomit, že PostScript zatím stále nezná průhlednost jako takovou, to je základ problémů. Ve Photoshopu si sice můžete připravit obrázek, který bude mít průhledná místa, ale nelze jej takto uložit v žádném v pre-pressu použitelném formátu.

Jedinou možností, jak sdělit layout programu (a tím tedy propasovat do PostScriptu) že má být nějaká část obrázku průhledná, je nakreslit do obrázku tzv ořezové cesty. Každý obrázek (ve Photoshopu a podobných programech) může obsahovat více uložených cest, z nichž ale jen jedna může být cestou ořezovou - clipping path. Je třeba si uvědomit, že nyní mluvíme o uložené cestě jako objektu. Ten může být samozřejmě složen z více dalších samostatných cest - tak můžeme vytvářet i složité tvary průhledných objektů.

Připomínáme, že cesty fungují tak, vložená uzavřená cesta zobrazí v Quarku vše, co se nachází uvnitř, vše co je vně cesty uložené v obrázku nebere Quark v úvahu, tam je obrázek "průhledný". Pokud uvnitř plochy ohraničené uzavřenou cestou definujeme další uzavřenou cestu, QuarkXPress ignoruje vše, co je uvnitř této nové cesty - vytvoří tak další průhlednou oblast.

V této souvislosti je ještě potřeba upozornit na to, že problémy v PostScriptu mohou způsobit také velmi složité cesty s mnoha kotevními body. Je to problém závislý na autorské aplikaci, verzích ovladačů i používaném RIPu, proto nelze jednoznačně říci, kdy se projeví. Přesto, když začnou cesty záhadně zlobit, může být jejich zjednodušení (rozdělení komplexní cesty na několik jednodušších) dobrým prvním krokem k nápravě. Po dokončení ukládáme obrázek ve formátu EPS, který jediný pracuje s ořezovými cestami korektně.

Někdy se v pre-press studiích postupuje tak, že nežádoucí místa obrázku jsou umazána (zcela přesně - vybarvena bílou barvou). Obtékání obrázku je pak v QuarkXPressu řešeno vytvořením dalšího rámečku, vytvarovaného podle kontur obrázku. Rámeček je samozřejmě prázdný, a text jej obtéká podle hodnot zadaných v příslušném dialogovém okně pro obtékání objektů.

Prakticky lze ale takový postup použít jen když pracujeme s okolím zobrazeného objektu. Pro "zprůhlednění" vnitřních pasáží, jako jsou třeba vyřezané příčky židlí, stejně jako pro průhledy na složitější pozadí se nehodí. Navíc cesty mají jednu podstatnou výhodu. Jakékoliv cesty vložené do obrázku jej nepoškodí, neznehodnotí pro další použití. Cestu lze jednoduše vymazat (nebo dokonce jen vypnout) a obrázek použít jako podklad pro další práci.

Zdroj: Svět tisku

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: