Jak na osvit duplexů? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Jak na osvit duplexů?

19. května 2000, 00.00 | Poradna: Jaký je vhodný postup při přípravě duotónových obrázků k osvitu?

Jaký je vhodný postup při přípravě duotónových obrázků k osvitu? Někdy se stává, že obě separace vyjíždějí z osvitové jednotky se stejnými úhly.

Možná to bude znít paradoxně, ale tím nejdůležitějším faktorem při přípravě ne zcela standardních osvitů je důkladná domluva mezi autory dokumentu (kteří jsou ve většině případů zároveň i autory PostScriptového nebo PDF souboru) a studiem, které ze souborů vyrábí příslušné filmy.

Úhly separací je možné nastavit dvěma základními způsoby, a to v obrázku samém, nebo posléze v RIPu. Obě metody mají své klady i zápory - záleží na konkrétní situaci.

Nastavení úhlů přímo v obrázku si ukážeme na příkladu ukládání obrázku ve formátu EPS v Photoshopu. Nezáleží na tom, zda jde o verzi pro PC nebo Macintosh, v obou případech nalezneme potřebné volby v oknech nastavení vzhledu stránky (Page setup). Ilustrační obrázky jsou pořízeny v Photoshopu 5 (pro Mac).

V dialogovém okně můžeme nastavit pro každou ze separací samostatně její úhel a lineaturu, navíc k tomu i tvar tiskového bodu (ten je ale možné pro všechny separace i sjednotit). K dispozici je i automatický výpočet, potom stačí zadat tiskové rozlišení tiskárny (nebo osvitové jednotky) a požadovanou lineaturu. Photoshop sám dopočítá, jak barvy natočit a pro každou z nich i pozměnit lineatury (mluvili jsme o tom v souvislosti s potlačováním moaré).

Výhoda postupu je jasná, autor má pod kontrolou způsob rastrování obrázku, navíc může na jednu stránku umístit obrázky s různými parametry.

Při ukládání je samozřejmě třeba zaškrtnout příslušné okénko pro vložení hodnot rastru do obrázku. Připomeňme, že velmi podobně je možné ovlivnit i gradační křivku obrázku (přenosové funkce, Transfer functions). Když má být posléze obrázek distillován do PDF, nezapomeneme ověřit, zda je Distiller nastaven tak, aby parametry rastrů nebo gradačních křivek v obrázku zachoval.

Druhou množností je změna parametrů v nastavení RIPu. Vlastní popis nastavení by byl vzhledem k odlišnostem jednotlivých produktů zbytečný, důležité ale je, že moderní RIPy jsou schopny přepsat prakticky jakékoliv parametry ve vstupujícím souboru. Výrazně to mimo jiné přispívá ke snížení chybovosti při zpracování souborů, donášených k externímu osvitu. Pro náš modelový případ to má dva důsledky. Stejně jako je možné při osvitu záměrně předepsat změnu úhlů, tak se ale může bohužel stát, že speciálně nastavené parametry obrázku budou nepozorností obsluhy přepsány na standardní.

Zdroj: Svět tisku

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: