HP prezentovalo Indigo press 3000 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

HP prezentovalo Indigo press 3000

hp indigo 3000

3. prosince 2003, 00.00 | Společnosti Hewlett-Packard a Macron System prezentovaly v rámci roadshow poprvé v ČR vyspělý digitální tiskový stroj Indigo press 3000.

Jak jsme na Grafice již předem avizovali, představila společnost Hewlett-Packard minulý týden poprvé v ČR digitální tiskový stroj HP Indigo 3000. Akce proběhla formou roadshow pomocí specializovaného kamionu, obsahujícího kromě samotného tiskového stroje ještě příslušné pre-pressové vybavení. Uvedené představení je z pohledu HP pokračováním rozsáhlé celoevropské prezentační akce nazvané HP Impressions, jejímž cílem je ukázat možnosti a přínosy digitálního workflow tiskárnám, grafických studiím a velkým podnikům - tedy těm tržním segmentům, na které HP se svoji nabídkou aktuálně míří. Kamionové turné bylo zahájeno 14. května v belgickém Bruselu a během necelých šesti měsíců navštívilo 12 evropských zemí. V české republice se na akci podíleli také zástupci distributorské společnosti Macron Systems.

O stroji HP Indigo press 3000 jsme toho na Grafice již napsali poměrně dost. Zopakujme nyní nicméně alespoň základní údaje. Z pohledu archového digitálního tisku stojí tento model na pomyslné špičce produktové řady tiskových digitálních produkčních strojů HP - a to především s ohledem na rychlost a robustnost. Jednodušší řešení v nabídce výrobce představuje HP Indigo press 1000, další digitální stroje HP postavené na technologii Indigo jsou buď specializovaná průmyslová tisková zařízení nebo digitální "rotačky". Stroj tiskne až sedmi barvami (základní CMYK plus případné přímé barvy) na různá média o formátu max. 320 x 470 mm (největší velikost potiskované plochy je 304 x 457 mm). Pro tisk používají stroje Indigo elektrostatický přenos tekutého barviva na tiskový válec, ze kterého je podobně jako u ofsetového tisku barva následně přenesena na potiskované médium. Silnou stránkou Indiga je možnost potiskovat velmi širokou škálu médií (různé papíry - lesklé, matné, speciální, samolepky, filmy, plasty atd.) v různých tloušťkách - výrobcem jsou udávány plošné hmotnosti od 80 do uctyhodných 350 g/m2, které byly mj. na roadshow předváděny. HP Indigo press 3000 tiskne v rozlišení 800 x 800 dpi a tiskový rastr může dosahovat až 180 lpi. Technologie dosahuje velké tiskové rychlosti - maximální produkční rychlost se uvádí 4000 oboustranně plnobarevně potištěných stran formátu A4 za hodinu, nebo 16 000 jednobarevných oboustranně potištěných stran za hodinu. Stroj je dodáván s RIPem obsahující PostScript 3 a v základní výbavě nabízí možnost personalizace.

Technologie Indigo si na tuzemském trhu prošla velmi krušným vývojem - svého času to byly právě stroje této značky, které se hned na počátku "digitální tiskové éry" podařilo tehdy společnosti Macron, tuším v roce 1996, na tuzemský trh umístit. Jak však již bylo častokrát mediálně rozebíráno, tento tehdy úspěšný obchod paradoxně značce příliš nepomohl - v krátké době se na trh podařilo umístit ještě dvě další instalace strojů Indigo, avšak ekonomika provozu tehdy velmi nové=drahé technologie, tehdejší technologická nevyzrálost a až přílišný obchodní optimismus prvních majitelů udělaly své a technologie (ku radosti konkurenčních firem) měla v naší zemi několik let punc, kterým se moc chlubit nemohla.

Dovolím si tvrdit, že tato doba skončila. Především nepřehlédnutelnou renesanci, lze-li u nové technologie o něčem takovém vůbec hovořit, prožívá samotný digitální tisk. Doba, kdy se většina lidí zabývajících se výrobou tiskových zakázek tvářila, že digitální tisk je něco tak maximálně pro hračičky, je návratně pryč - digitálním tiskem se dnes realizuje velká škála malonákladových tiskovin a technologií barevného digitálního tisku se dnes vybavuje kde kdo. Nejde samozřejmě o technologicky nejvyšší řešení, ale často o různá "entry-level" řešení typu barevné kopírky či výkonnější stolní tiskárny, které sice kvalitativně nedosahují na dražší konkurenty, ale řadě zákazníků to pro dané účely "stačí". Často pak stroje této kategorie nejsou nahrazovány kvůli kvalitě, ale spíše z důvodu navyšování produkčních možností a snižování výrobních nákladů. A tak se i firmy, které s digitálním tiskem začaly před několika lety pouze experimentovat, dostávají postupně k investicím do strojů stojících miliony. Velké společnosti na druhou stranu začínají objevovat kouzlo vlastního "in-house" produkčního tisku spojeného často s nejrůznější personalizací.

Co se Indiga týče - technologie získala začleněním pod HP velmi silné zázemí. HP má prostředky pro vývoj, nemusí nabízet samotný digitální tisk, ale může dodat vlastní komplexní systémové řešení (od serverů, po digitální nátisk, velkoformát atd.) a především - technologie dokáže prodat. S tím jak roste význam divize digitálního tisku v rámci HP, pod kterou je technologie Indiga integrována (na tiskové konferenci byl prezentován 60% nárůst obratu fy03/fy02 a 40% meziroční růst počtu vytištěných stran na HP Indigo) porostou jistě také marketingové a obchodní aktivity firmy na tomto poli a osobně očekávám, že v zemích, kde je HP velmi silnou značkou (tj. mj. u nás) věnuje výrobce trhu s digitálním tiskem velkou pozornost. Z tohoto pohledu bylo představení stroje Indigo press 3000 takovou technologickou lahůdkou, která řadě návštěvníkům ukázala, že zažité technologické limity digitálního tisku jsou vesměs již zdařile překonané.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: