HP představilo novou technologii – EdgeLine - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

HP představilo novou technologii – EdgeLine

5. března 2007, 00.00 | Společnost HP představila poslední únorový den novou patentovanou technologii inkoustového tisku – HP Edgeline. Jedná se o systém směrovaný do prostředí náročnějších kancelářských i produkčních tisků. Na zařízeních, která budou pracovat na základě této technologie, se zatím pracuje, první z nich by se měla objevit již během jara 2007.

Hewlett-Packard uspořádal poslední únorový den tiskovou konferenci, prostřednictvím které představil novou technologii inkoustového tisku – HP Edgeline, která kombinuje klady inkoustového i laserového tisku. Výrobce od tohoto systému očekává barevný tisk konzistentní kvality na všechny běžně používané typy médií při dodržení důležitých parametrů tisku, jakými jsou rychlost, náklady, kvalita a velkokapacitní produkce. HP Edgeline míří spíše do profesionálnějších sfér (jak velkoobjemových kancelářských tisků, tak i do oblasti produkce). První modely založené na této technologii by měly spatřit světlo světa již během tohoto jara.

Něco málo z kuchyně HP
Společnost Hewlett na této technologii pracovala déle než čtyři roky a na celý výzkum vynaložila prostředky přesahující 1,4 miliardy USD. Ačkoli je to tak na veřejnost interpretováno, nejedná se o vyloženě revoluční, převratnou technologii, ale spíše o skloubení již stávajících, běžně používaných technologií a přizpůsobení pro dané cílové segmenty (a budoucí stroje). Cílem bylo spojit klady inkoustového a laserového tisku, a dosáhnout tak co nejvyšší kvality v kombinaci s vysokou rychlostí tisku a pochopitelně co možná nejnižšími náklady. Celý tiskový systém vlastně vychází ze zhruba rok a půl staré technologie SPT (Scalable Printing Technology), ovšem naprosto rozdílně je zde řešen samotný průchod papíru a systém tiskových hlav. Ten nejpodstatnější rozdíl spočívá v tom, že samotné tiskové hlavy jsou stabilní (nijak se nepohybují) a tiskové médium (papír) pod nimi pouze projíždí. Další nedílnou součástí celého tiskového "enginu" je tiskový válec (podobný jako mají například právě laserová zařízení), na který médium přilne a pomocí něj "rotuje" pod tiskovými hlavami.

Technická specifikace
Zásadní změna je v samotném uzpůsobení tiskových hlav, které se nepohybují (pohybuje se jen papír pomocí tiskového válce). Tiskové hlavy Edgeline jsou umístěny v řadě vedle sebe, přes celou šíři tištěné stránky. Díky tomuto systému by měl být tisk teoreticky až 4x rychlejší (než na dnešních inkjetech). Celkově je zde také méně pohyblivých mechanických částí (hlavy, kanálky s přívodem inkoustu atd.), tudíž dochází k menšímu opotřebení. Tiskárny budou používat čtyři stacionární tiskové hlavy umístěné v řadě vedle sebe, po celé šíři tištěné stránky. Tisk proběhne v jednom průchodu papíru bez přerušování. Tisková hlava je členěna na 5 čipových jednotek (printhead chips – každá z nich obsahuje 2 112 trysek) a vystřelí celkem až 1,8 miliard kapiček inkoustu za sekundu. Každá tisková hlava tiskne dvě barvy a dohromady obsahuje 10 560 tiskových trysek, přičemž na jednu barvu připadá polovina z nich (tedy 5 280 trysek). Tiskárna se čtyřmi tiskovými hlavami je vybavena celkovým počtem 42 240 tiskových trysek. Na palec (2,54 cm) šířky tištěného dokumentu připadá 1 200 tiskových trysek, což dovoluje vytvořit reálný rastr tisku s rozlišením 1 200 dpi.

Na tiskové hlavě se nacházejí elektronická čidla ODD (Optical-Drop Detector), která průběžně kontrolují plný počet tiskových trysek a starají se tak o rovnoměrnost nanášení inkoustu. V případě, že některé z trysek přestanou fungovat (mohou se např. zanést), čidla to ihned detekují a tyto "vadné" trysky přestanou používat. Technologie HP Closed-Loop Color Calibration se stará o správnou vyváženost barevných odstínů, zejména při barevných přechodech. Tiskové hlavy jsou vyrobeny z keramického materiálu, což zajišťuje termální stabilitu, a to potlačuje chyby při nanášení inkoustu v důsledku teplotních výkyvů. Technologie Edgeline podporuje několik typů tiskových kazet, z nichž každý je optimalizován pro specifický segment. Teoretická rychlost tisku čítá cca 89 cm za sekundu. V budoucnu počítá výrobce s teoretickou rychlostí tisku až 100 stran (velikosti 20 x 30 cm, tedy cca formátu A4) za minutu.

Použití
Systém Edgeline byl vyvinut pro multifunkční zařízení, určená pro pracovní skupiny, které požadují kvalitní tisk (především fotografií) v komerční sféře. Technologii Edgeline využívají v současnosti již např. americké foto-kiosky a v budoucnu nalezne uplatnění předně v all-in-one tiskárnách (multifunkčních modelech) formátu A3 a vyšším. Jelikož se určitě nebude jednat o zrovna levná zařízení, vzhledem k pořizovacím nákladům a ke spotřebě inkoustu, budou tyto modely samozřejmě rentabilní především pro zákazníky, pracující s vyššími tiskovými objemy.

Závěrem
Momentálně je ještě předčasné dělat jakékoli závěry. Nejedná se ani tak o zbrusu novou technologii, jako spíše o hybridní systém dvou – již masově používaných – systémů: inkoustový tisk ála Scalable Printing Technology a podobný průchod papíru, jaký se používá u laserového tisku. Podobný systém je používán například u produkčních tiskáren řady Scitex (i když v tomto případě se jedná o dost odlišný inkjetový systém). HP Edgeline by měl přinést výrazně rychlejší inkoustový tisk, za současného uchování vysoké tiskové kvality. V případě otázky nižších nákladů na tisk zatím není odpověď vůbec jednoznačná, neboť toto závisí na spoustě dalších faktorů (inkousty, médium). Co se týče samotných náplní, v budoucích zařízeních HP Edgeline budou nejspíše používány standardní náplně HP Vivera.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: