Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Polygrafie
Heidelberg představil workflow PrintReady
printready
1. října 2002, 00.00 | Heidelberg představil své vlastní vyspělé workflow řešení, které v jeho nabídce nahradí Prinergy, nyní vyvíjené společností Creo.
Významnou novinku pro své pre-press produktové portfolio představila společnost Heidelberg. Pod názvem PrintReady se nyní budeme setkávat s kompletně novým workflow systémem postaveným na formátu PDF a plně podporujícím standard JDF. Heidelberg tak ve své nabídce bude nahrazovat workflow systém Prinergy, který kdysi vyvinul společně se společností Creo (po sloučení firem Creo a Scitex byl společný podnik pro výrobu Prinergy s Heidelberg ukončen, Prinergy vyvíjí dál již samostatně Creo a Heidelberg má právo Prinergy pod svojí značkou jen distribuovat).
PrintReady tak bude představovat přímou konkurenci především produktům Agfa Apogee a Creo Prinergy – tedy skutečně high-end řešením v oblasti přípravy a řízení tiskových zakázek. Připomeňme, že pro nižší řízení tiskových úloh nabízí Heidelberg i další řešení – relativně nový MetaDimension a dnes evergreen – systém Delta.
PrintReady je postavené jako klient-server řešení (systém běží na Windows serveru, klienti jsou naprogramováni v Javě a lze je spouštět jak na Windows, tak na Mac OS X), přičemž na klientské straně se můžeme setkat s řadou známých programů, pracujících v systému PrintReady dohromady. Konkrétně je zde např. Supertrap pro řízení přetisku, Signastation pro vyřazování a Enfocus Pitstop pro editaci souborů ve formátu PDF. Mimoto jsou součástí klientské části ještě komponenty pro řízení barevnosti a chodu celého systému. Plejáda nástrojů je pak uložena na serveru, kde probíhá veškeré řízení workflow. Konkrétně zde nalezneme Normalizer (pro převádění PDF dokumentů z postcriptů – modul používá knihovnu Adobe), Preflighter pro kontrolu PDF dokumentů (založený na technologii Instant PDF od společnosti Enfocus), OPI modul nazvaný Image Handler, modul Color Carver pro správu barev, dále pak moduly pro řízení in-RIP přetisku, skládání stránek na archy (vytvářející tzv. plochý PDF arch určený např. pro Deltu) a archivaci.
Celý systém je postaven na technologii JDF – tzv. job ticketů popisující danou zakázku a umožňující automatizovat celý výrobní proces tiskové zakázky – bližší popis problematiky JDF naleznete v našem článku JDF na postupu. Mimochodem – zařízení a systémy pracující s JDF jsou u Heidelbergu označovány zkratkou Prinect a je jich již velké množství – to samozřejmě nahrává výrobci pro přesvědčení svých zákazníků k implementaci podobných systémů, jako je PrintReady, které zajistí správné nastavení job ticketů hned na vstupu zakázky do výrobního procesu.
Na rozdíl od např. Prinergy není PrintReady postaven na databázi Oracle (mohl by tak být levnější, nicméně cena není oficiálně ještě stanovena) – všechny informace jsou uschovány v job ticketech.
Na rozhraní aplikace je vidět, že pochází z podobné dílny jako Prinergy – viz screenshot. Prostředí je hodně přehledné a známé i z jiných aplikací Heidelbergu. Většina úkonů se v prostředí PrintReady dá nastavovat buď samostatně u jednotlivých zakázek, nebo hromadně, prostřednictvím šablon.
PrintReady se začne prodávat koncem prvního čtvrtletí příštího roku. První veřejná prezentace proběhne na americkém veletrhu Graph Expo. Mimochodem – při oznámení nového produktu na Seybold konferenci nastalo malé faux pas, neboť další PrintReady oznámila jako nový produkt společnost Extensis, která pod tímto názvem bude nabízet řešení pro předtiskovou kontrolu dokumentu.
Jinak je samozřejmě PrintReady hodně zajímavé řešení, se kterým jednak získává Heidelberg nezávislost na Prinergy a navíc jde o produkt, který by, alespoň podle dosavadních zpráv od výrobce, měl být výrazně levnější než Prinergy a tak cenově přijatelný i pro střední a menší provozy, pro které bude automatizace jednou z prvořadých výzev nejbližších let.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024