Hamada představuje nové tiskové stroje - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Hamada představuje nové tiskové stroje

27. března 2008, 00.00 | Minulý týden uspořádala společnost Uniware ve spolupráci s Europapier-Bohemia ve svém předváděcím středisku v Hořovicích "Open house" nových strojů japonského výrobce Hamada Printing Press.

Ve dnech 18. a 19. 3. uspořádala společnost Uniware ve spolupráci s Europapier-Bohemia ve svém předváděcím středisku v Hořovicích Open House, na němž byla předvedena nová tisková zařízení japonského výrobce Hamada Printing Press. Představeny zde byly dva archové tiskové ofsetové stroje z produkčních řad H234A a DU34III. Pozvání přijalo na dvě desítky tiskáren. Cílem celé akce bylo podrobné seznámení (nejen) odborné veřejnosti s tímto proslulým japonským výrobcem.


foto: Martin Hájek

O Uniwaru
Tuto společnost, jež na našem trhu působí již více než 15 let, dobře znají všichni, kteří se pohybují v oblasti polygrafie a pre-pressu. Uniware je proslulý coby dodavatel CTP řešení, stejně jako kompletního sortimentu pro předtiskovou přípravu, měřicí polygrafické přístroje a aplikace pro správu barev (Color Managent Systems). V portfoliu firmy nechybí kalibrace CRT a LCD monitorů, kamer, skenerů, tiskáren, tvorby ICC profilů, instalace systémů digitálního nátisku, nastavení workflow systémů, konzultace a poradenství. Uniware je znám také jako dodavatel osvitových jednotek (ECRM), vyvolávacích automatů (Heights, Glunz & Jensen a Norscreen), denzitometrů, spektrofotometrů (GretagMacbeth, Viptronic)...aj. Posledních několik let se společnost zaměřuje též na segment solventního a eco-solventního velkoformátového tisku a ofsetu a rozšířila své portfolio také o japonské tiskové stroje Sakurai a Hamada.


foto: Martin Hájek

Hamada
V loňském roce bylo klíčovou událostí v řadách Uniwaru uzavření obchodního partnerství s dalším japonským (vedle již stávající spolupráce se Sakuraiem) výrobcem – společností Hamada. Hamada se na rozdíl od Sakuraie specializuje na menší ofsetové tiskárny (ve stejném segmentu působí například také Royobi) a vyrábí stroje od formátu A3/B3, představující vhodnou alternativu doplňující portfolio již zmíněných Sakurai strojů. Hamada nabízí kromě zařízení menších formátů také tiskárny schopné potisknout alternativní typy médií (obálky, brožury apod.). Jednou z prvních vlaštovek na našem trhu od tohoto výrobce se stal model Hamada B452A. Jde o čtyřbarevné (CMYK) zařízení s produkcí cca 10 000 stránek a možností potisku média s gramáží až 0,4 mm. K instalaci toho tiskového stroje došlo loni na podzim v Jablonci nad Nisou - v tiskárně Milana Vrkoslava.


foto: Martin Hájek

Open House v Hořovicích
Nyní společnost Uniware představila hned dvojici novinek Hamada, které byly k vidění v předváděcím centru v Hořovicích. Obě představované produktové řady (tedy H234A a DU34III) mají vždy nějaký konstrukční unikát. Například řada DU34III je ideální pro oboustranný tisk 1/1 formulářů od gramáže samopropisových papírů 53g/cm² až po 300 g/cm². Specialitou je možnost dvou nakladačů, které mohou sloužit buď jako nekonečný nakladač, nebo pro prokládaný oboustranný tisk 1:n. Nyní se jen ve stručnosti podívejme na základní technické parametry obou zařízení.


foto: Martin Hájek

Hamada H234A je dvoubarvový ofsetový tiskový stroj formátu A3+ s maximálním možným formátem papíru 340 × 450 mm. Tisková rychlost se pohybuje v rozmezí 3 000 – 10 000 archů za hodinu. Stroj je již v základním provedení vybaven např. automatickým mytím ofsetových potahů, zařízením pro odstraňování statického náboje, mechanickým detektorem naložení dvojarchu ap. Poloautomatický systém upnutí tiskové desky EPS (Easy Plate Setting) umožňuje napnutí obou tiskových forem na stejnou úroveň bez jakýchkoliv nutných zásahů obsluhy (což umožňuje pracovat s kovovými i polyesterovými deskami). Maximální přesnosti soutisku je dosahováno jak díky šikmým zubům ozubených kol (dosahující minimálních vibrací), tak především tlakovým válcem dvojnásobného průměru (který je společný pro obě tiskové jednotky).

Hamada DU34III je dvoubarvový (1+1) ofsetový tiskový stroj formátu A3+ s maximálním možným formátem papíru 317 × 438 mm. Tisková rychlost se pohybuje v rozmezí 3 000 – 10 000 archů za hodinu. Tisková jednotka obsahuje dva formové a dva přenosové válce, které fungují současně také jako vzájemný protitlak. Obě barvy jsou tištěny současně. S tímto systémem tisku vstoupila na trh jako první právě společnost Hamada. Nově navržený barevník obsahuje10 válečků (z toho 2 nanášecí) a zaručuje optimální tloušťku vrstvy barvy a její stabilní přenos na tiskovou formu a zároveň minimalizuje nebezpečí tvorby tzv. „duchů”. Stroj je v základním provedení dodáván s automatickým mytím ofsetových potahů, detektorem naplnění vykladače nebo počítadlem výtisku s předvolbou. Mezi volitelné příslušenství patří dvojitý stůl v nakladači, recirkulační vlhčící zařízení a recirkulační vlhčící zařízení s chlazením.

Závěr
Ačkoli jsme se v České republice již mohli setkat s produkty Hamada a jejich možnostmi (v již zmíněné tiskárně v Jablonci nad Nisou), přesto je povědomí o této bezpochyby velice zajímavé “značce” (resp. výrobci) stále velice nízké. Polygrafická obec je na jednu stranu značně konzervativní a nedůvěřivá, na druhou stranu skýtá daný segment trhu stále mnoho nových možností a cestiček, kudy se dál ubírat. Požadavky na tisky nižších a středních nákladů rostou, a právě v tomto případě mohou stroje Hamada (potažmo Sakurai) být vhodným řešením.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: