Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Polygrafie
Google, Amazon, Microsoft: nový přístup k online distribuci knih
technologie formuláře
18. listopadu 2005, 00.00 | Jako na povel se giganti informačního průmyslu pustili do obdobného úkolu: vylepšení
stávajících možností, jak online vyhledávat, kupovat, půjčovat si či zdarma stahovat
původně tištěné knihy. Co mají jejich přístupy společného a v čem se naopak liší? A jaké
změny v oblasti publikačního průmyslu lze díky jejich počínání očekávat?
V posledních dnech se společnosti Google, Amazon a Microsoft ohlásily s aktivitami, týkajícími se využití původně tištěných knižních publikací prostřednictvím Internetu. Ve všech případech se jedná o počiny hodné zaznamenání, neboť fúze polygrafické výroby a elektronických médií již po léta vázne (připomeňme naděje a zklamání, spojené s pojmem eBook) a výše uvedená jména přitom patří skutečně významným hráčům působícím na poli informačních technologií, resp. sdílení informací prostřednictvím World Wide Webu. Není tudíž divu, že jsme se rozhodli v tomto článku podívat na dané i jiné související aktivity trochu blíže a rovněž zhodnotit možný dopad těchto počinů na další tvář publikačního průmyslu.
Google Print
Nejvíce, a již delší dobu (oznámení v srpnu 2004) rozvíjenou, je aktivita Google Print. Společnost Google si v jejím případě vytkla značně ambiciózní cíl (v souladu s tím, co dříve předvedla se svým veleúspěšným webovým prohledávačem či třeba databází satelitních snímků světa Google Earth). Google Print by totiž podle počátečních (zřejmě trochu nadsazených) prohlášení měl postupně prostřednictví Internetu poskytnout přístup k prakticky veškeré tištěné produkci, která je dnes na světě k dispozici. Cílem je přitom nejen nabídnout daný obsah, ale rovněž dovolit jeho efektivní vyhledání (služba Google Book Search) způsobem obdobným tomu, co uživatelé znají od Google v případě webových stránek. Google dále oslovuje vydavatele (Print Publisher Program), kteří jeho prostřednictvím mohou nabízet knihy ze své produkce, a dále i knihovny (Print Library Project), které takto mohou nabídnout přístup ke svým depozitářům převedených do elektronické podoby.
Vyhledávání v Google Book Search
V současnosti služba (stále jen v beta verzi) funguje tak, že uživatel zadá požadovaná klíčová slova. Na jejich základě prohledá Google databázi a zobrazí odkazy na díla, která daná klíčová slova obsahují ať už v názvu, metadatech či samotném textu publikace. Pod odkazem se skrývají jak základní informace o díle, tak výňatky z díla (minimálně obsah) či dílo celé (obojí v naskenované podobě). V případě komerčních publikací je možnost knihu zakoupit, publikace z knihoven si lze vypůjčit a u public domain publikací je pak možné stažení celého díla. A aby Google nebyl na celé věci ztrátový, spolu s výpisem informací o díle se zobrazují inzeráty ze systému Google, související tématicky s vyhledávaným obsahem.
Projekt byl a je přijímán poměrně kontroverzně. Na straně jedné zde je samozřejmě nadšení z představy zpřístupnit velkou část kulturního bohatství lidstva online (a dovolit neskutečně snáze než kdy dříve vyhledávat díla či informace nesnadno dostupné). Zejména v souvislosti se záměrem zpřístupnění děl z depozitářů knihoven, které jsou chráněny autorskými právy (mimo toho takto Google nabízí přístup k publikacím, u kterých autorská práva vypršela) se ozvaly protesty a dokonce žaloby. Ty se netýkají jen možnosti využít obsah díla neautorizovaně (připomeňme přitom, že Google nabízí u takto chráněných děl jen výňatky či pouhý obsah), ale i skutečnosti, že spolu s odkazem naskakují na stránce i odpovídající inzeráty: Google tedy podle některých názorů vlastně využívá copyrightem chráněný obsah ve svůj prospěch. Ještě jiné problémy vznikají s tím, že vyhledávací engine Google umí nabídnout odkazy i na pirátské stránky s publikacemi - uvedený problém řeší Google odstraněním příslušných odkazů ze své databáze, je-li k tomu vyzván.
A nyní již konečně ke konkrétní aktivitě Google, která se udála na začátku listopadu a znovu připomněla daný projekt, resp. naznačila, že i přes uvedené výhrady dále pokračuje. Podle oznámení Google byla do Google Print Library začleněna první rozsáhlá kolekce public domain knih, pocházejících z velkých knižních depozitářů, patřících univerzitám v Michiganu, Stanfordu či Harvardu a New York Public Library. Dle příslušné tiskové zprávy se dá přitom soudit, že k dispozici byla takto dána prakticky výlučně díla související s USA: zpřístupněny jsou například práce Henryho Jamese, biografie občanů New Yorku či historické záznamy spojené s občanskou válkou v USA. Podle sdělení Google se "samozřejmě" jedná jen o první vlaštovku, jaké budou ty další se dá nicméně jen těžko odhadnout.
Amazon
Nové cesty prodeje publikací se rozhodlo nedávno nabídnout i největší internetové knihkupectví Amazon, které nemá (na rozdíl od Google Print) rozhodně nouzi o přízeň vydavatelů. V návaznosti na službu Search Inside the Book, která již dříve (je zde zhruba dva roky) poskytovala čtenáři lepší představu o obsahu nabízené knihy formou odpovídajících náhledů vybraných stránek (v lecčems dotaženější než stávající podoba Google Print, ovšem omezeno pouze na nabídku daného knihkupectví, totéž lze říci i o službě A9.com pro vyhledávání publikací na Internetu) přichází s dvěma dalšími programy. První, s označením Amazon Pages, dovoluje uživateli v elektronické podobě zakoupit pouze zvolenou část publikace (stránku, sekci, kapitolu aj.): to asi nebude příliš časté u beletrie, vydavatelům odborné literatury může nicméně daná nabídka generovat nemalé zisky - již se ostatně objevují spekulace hovořící o tom, že něco obdobného hodlá do svého repertoáru zařadit i Google Print. Druhý program, Amazon Upgrade, pak poskytuje vedle tištěné podoby publikace kupci za příplatek i podobu elektronickou, ta je ovšem k dispozici pouze online a není ji možno stáhnout. To opět využijí především čtenáři odborných publikací (např. možnost kopírovat ukázkový kód z knih o programování), stejně dobře ale i jakýkoli jiný uživatel, který potřebuje mít informace z knihy kdykoli po ruce. Úspěch obou programů je samozřejmě závislý na ochotě vydavatelů dát takto své publikace k dispozici, přičemž odpovídající digitalizaci i vše ostatní s danými programy spojené zajistí již Amazon.
Úryvek z publikace na Amazonu
Microsoft (a další)
Konečně se v poslední době objevily i aktivity společnosti Microsoft (a dalších hráčů), spojené opět s danou oblastí. První je oznámení služby MSN Book Search, což, jak se dá již z názvu vytušit, je snaha "navěsit" prohledávání knih na vlastní vyhledávací systém dané společnosti. Microsoft se rovněž zapojil do Open Content Alliance, která vznikla v podstatě jako přímá odpověď na Google Print z popudu společností jako je Yahoo! či Internet Archive (přispěvateli jsou např. Adobe, HP Labs či různé univerzity). Cílem je opět vytvořit digitalizovaný archiv publikací ve stylu Google Print, hlavní odlišnost tkví (v tuto chvíli) především ve snaze více se vyhýbat copyrightovým sporům ve stylu Google Print a samozřejmě i odlišnému záběru toho, co má být postupně do digitální knihovny vkládáno. A pochopitelně vyhledávací engine není Google, ale Yahoo! či (výhledově) MSN Book Search. Microsoft výrazně zafinancoval aktivity aliance a nejnověji ohlásil vlastní počin, napomáhající naplnění digitální virtuální knihovny aliance. Konkrétně investoval počátečních 2,5 milionů dolarů do dlouhodobého projektu skenování depozitáře British Library: jde opět o public domain publikace (hovoří se o cca 100 000 titulech), které by se měly zpracovat v příštím roce. O tom, jaké jsou pak komerční záměry Microsoftu v rámci daného projektu zatím podrobnější informace nemáme.
Stránky Open Content Alliance
Co to přinese?
O všech výše zmíněných aktivitách se v poslední době psalo na Internetu skutečně často. Víc než o opakování informací nám jde tedy v tomto článku o něco jiného: malé zamyšlení nad tím, jaké možné trendy dané počiny naznačují. Musíme takto říci, že nás (více než honba za tím, kdo poskytne jakou knihovnu a vyhledávací službu) zaujal především nový (resp. v daném kontextu poprvé takto výrazně akcentovaný) komerční model spojený se službou Google Print. Ta sice může dílem žít z provizí za zprostředkované transakce (tedy vlastně virtuální obchodní dům typu Amazonu), podstatně lépe by se ji ovšem mohlo dařit z inzertního systému, který je na Google Print navěšený.
Google Print také otevírá snad již po tisící v posledních letech otázku, nakolik jsou ještě stávající rigidní lpění na autorských právech a jejich ochraně "za každou cenu" (vedoucí třeba v hudebním průmyslu nedávno k až tak absurdní situaci, jako je možnost zneužití ochrany hudebních CD od Sony coby spyware - uživatelé jsou, s trochou nadsázky řečeno, doslova trestáni za to, že si pořídili legální nosič) tím správným postupem. Autoři, kteří protestují proti tomu, aby byli zahrnuti do programu Google Print pro knihovny, se tak trochu zbavují možnosti být více viděni a poněkud ignorují fakt, že si uživatelé jejich knihy mohou stejně obvykle nelegálně okopírovat (naskenovat atp.) třeba při vypůjčení v dané knihovně. Snad zde pak nebude úplně přitažené za vlasy, pokud budeme citovat jeden příklad úspěšného vydavatelského počinu v České republice, který výhodnost odmítání internetové podoby díla výrazně popírá: nenápadný blog Ostravak.bloguje.cz se stal značným vydavatelským hitem a to i přesto, že vše, co je z něj nabízeno v tištěné podobě, bylo a je k dispozici online. Samozřejmě nelze z daného příkladu generalizovat, ale je zde a to je důležité.
Na Google Print a také tom, co nově nabízí Amazon, je pak vidět, jak výrazně může elektronický distribuční kanál pomoci prodeji tištěného díla. Stávající základní možnosti internetového obchodování (rychlý nákup odkudkoli, snadné vyhledání atp.) jsou vylepšeny a doplněny o funkce, které se alespoň částečně blíží možnosti prolistovat si nerušeně tištěnou knihu v kamenném obchodě a poté si ji koupit či nikoli. O zajímavosti nástavbových služeb Amazon Pages a Ugrade jdoucích za konvenční možnosti jsme pak psali výše.
Konečně se nám zdá, že aktivity Microsoftu i dalších společností, které naskakují do vlaku, nastartovaného Googlem či Amazonem svědčí o tom, že se tento pomyslný vlak ubírá zřejmě správným směrem. Dá se nicméně předpokládat, že daná oblast ještě projde značnou krystalizací. Otázkou pak je nejen to, kdo nakonec bude v dané oblasti skutečně úspěšný (všechny výše popsané aktivity nesou přímo či nepřímo přívlastek "beta"), ale rovněž, za jak dlouho se objeví první pokusy využít naznačené nové principy "v malém", tj. v podmínkách českého Internetu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024