Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Polygrafie
Gemini - zajímavá novinka v maloformátovém ofsetu
16. února 2001, 00.00 | Jedním pozoruhodným počinem loňského roku bylo představení zcela nového a v mnoha směrem originálního archového ofsetového tiskového stroje pro formát A3 vyráběného německou firmou Metronic GmbH & Co.
Loňský rok spojený s Drupou přinesl vedle mnoha novinek od velkých dodavatelů grafického průmyslu, jež byly středem pozornosti médií, také nová originální řešení, provázená sice menší publicitou, ale často přinášející nová netradiční řešení ve zdánlivě ustálených oblastech.
Jedním takovým pozoruhodným počinem bylo představení zcela nového a v mnoha směrem originálního archového ofsetového tiskového stroje pro formát A3. Stroj pro bezvodý způsob ofsetového tisku s názvem Gemini pochází z dílny německé firmy Metronic GmbH & Co. KG z bavorského Veitshöchheimu. Firma s více než třemi stovkami zaměstnanců, která se prezentuje i na výstavních akcích u nás, má ve svém sortimentu přístroje pro horkou ražbu, pro ink-jetový, termický a laserový potisk, flexotiskové stroje a speciální ofsetové tiskové stroje pro potisk plastových karet a disků CD-ROM a DVD. Ve světě úspěšný podnik, založený v roce 1972, prochází nyní výrazným rozvojem a již v březnu otevře nové výrobní kapacity. Mimo hlavní sídlo má také pobočku u Kolína nad Rýnem, dceřinné společnosti v Rakousku, Velké Británii a USA a disponuje sítí 40 odbytových a servisních agentur v nejdůležitějších odbytových teritoriích. Metronic je také členem Evropské asociace pro bezvodý tisk EWPA (European Waterless Printing Association).
S modelem Gemini vstupuje Metronic do konkurence v maloformátovém archovém ofsetovém tisku s cílem nabídnout novou cestu ke kvalitnímu a hospodárnému tisku malých a středních čtyřbarvových nákladů až do formátu DIN A3. Stroj má být též alternativou k nejrůznějším tiskovým zařízením na bázi kopírek. Originální konstrukce stroje je zajímavá nejen z pohledu minimální spotřeby místa pro instalaci. Metronic v ní jednak využil svých dlouholetých zkušeností s potiskem plastových karet a disků CD-ROM, a současně aplikoval některé konstrukční prvky, vedoucí k celkové jednoduchosti doplněné rozumným nasazením automatizačních opatření.
Čtyřbarvový archový ofsetový stroj Gemini připomíná konstrukcí a uspořádáním tiskových jednotek motory pro automobily typu V, nebo také částečně flexotiskové stroje, neboť je arch veden na jedno uchycení chapačů přes jeden centrální cylindr. Za účelem klidného průchodu strojem je arch A3 nakládán příčně, nikoliv podélně. Krátký barevník obsahuje speciální rastrový válec s komorovým stěračem, který může být temperován. Následuje barvící válec s gumovým potahem, který je možno rychle vyměnit především při přechodu na používání UV-barev. Od něj přebírá barvu formový válec, který lze také temperovat. Dále následuje obvyklý ofsetový válec. Válce jsou uloženy nad sebou v řadě. Centrální protitlakový válec vede arch přes čtyři tiskové jednotky. Centrální protitlak je výhodný pro dosažení kvalitního soutisku a jednoduchý barevník bez zónové barevnice, roztěracích válců a bez vlhčicího systému eliminuje další řadu možných vlivů.
Stroj používající nákružky a zejména speciální rafinované elektronicky řízené nastavování odstupu bloku vůči protitlakovému válci umožňuje potisk široké palety materiálů od 0,06 (50 - 60 g) do 0,76 mm (síla telefonních nebo šekových karet), včetně plastů, které se potiskují UV-barvami. Přechod z ofsetových barev na UV usnadňuje výměnný gumový potah barevníkového válce. Výměna desek je plně automatická.
Konstruktéři rezignovali na aplikaci integrovaného osvitu desek přímo ve stroji (direct imaging), neboť se domnívají, že současný rychlý vývoj v oblasti CtP dosud není ukončen a pro zákazníka je zajímavější zachovat si svobodu volby při výrobě tiskové formy. Avšak nutnosti vyhovět potřebě rychlé výměny tiskových forem při produkci četných malých tiskových nákladů vyšli vstříc nasazením automatického systému výměny desek a seřízení soutisku. Proces výměny a seřízení desek proběhne v několika minutách. Díky systému předběžného zabarvení ihned po upnutí se dosahuje minimální potřeby makulatur, neboť druhý arch po startu je již prodejný.
Stroj je určen pro formát A3; výrobce zaručuje výkon 6 000 výtisků za hodinu a možnost nepřetržitého provozu. Hlavními výhodami stroje vedle malé zastavěné plochy je eliminování možnosti vzniku soutiskových posunů díky systému s centrálním protitlakovým válcem. Také problémy spojené s funkcí vlhčení nepřicházejí v úvahu, neboť je využívána metoda tisku suchým ofsetem. Krátký "aniloxový" barevník zaručuje při jednoduchém technickém provedení rovnoměrné nanášení barvového filmu, který je každou otáčkou obnovován a nedochází tak k narůstání barvy v místech malého odběru. Proto také systém barevníku bez zónových barevnic nepotřebuje předtisková data pro nastavení barvového profilu. Snadná je také rychlá možnost přechodu z konvenčních ofsetových na UV-barvy pomocí výměnných gumových potahů barvícího válce bez nutnosti výměny celých válců. Suchý ofset - kromě vysoké kvality tisku a brilantního podání barev - zároveň také bez obtíží splňuje ekologické nároky provozu.
Důležitou roli hraje také mnohostranné využití stroje při barevném tisku od letáků, prospektů, katalogů, přes skládané krabičky a jiné druhy obalů, až po tisk na nesavé materiály, jako jsou plastové karty a fólie. Jednoduchá konstrukce bez komplikovaných mechanických skupin kromě snadné obsluhy také dává tušit nižší výrobní náklady a tím přijatelnou cenu. Očekávat lze též menší nároky na servis a výměnu spotřebních součástí.
Gemini se jeví jako skutečně pozoruhodný příspěvek do dnešní široké nabídky archových ofsetových tiskových strojů a bude zajímavé sledovat, zda ohlas premiérové prezentace při DRUPĚ 2000 umožní firmě zahájit výrobu a tak bude možné získat první poznatky z provozního nasazení těchto strojů v tiskárenské praxi. Tato nová technologie ofsetového tisku by si jistě zasloužila svoje provozní ověření, neboť budoucí vývoj se může ubírat právě směry, které řešení od Metronicu naznačuje.
Tento článek byl převzat z polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis přináší každý měsíc na 100 stranách aktuální zpravodajství z oblasti pre-pressu, tisku a knihařského zpracování. Bližší informace naleznete na adrese www.svettisku.cz.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024