E-commerce v polygrafii? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

E-commerce v polygrafii?

8. března 2000, 00.00 | Pojem e-commerce se na nás poslední dobou valí z mnoha stran. Jak se ale e-commerce prosazuje v polygrafii?

Pojem e-commerce, česky elektronický obchod, se na nás poslední dobou valí z mnoha stran. Z ekonomických rubrik novin a časopisů, článků na internetových serverech a v neposlední řadě i z mnoha reklam, nejčastěji IT firem. V povědomí mnoha z nás se jistě některé formy i hlavní představitelé elektronického obchodování již pevně usadili. Jak se ale e-commerce prosazuje v polygrafii? Jakým spektrem činností a služeb se zabývá? A mohou některé z trendů využít nebo adaptovat i tuzemské firmy? Na tyto a další otázky budeme nyní hledat odpovědi.

I dnes najdeme místa a oblasti, kde oproti vyspělým západním zemím zaostáváme. Pohříchu se ale často tato "bílá" místa stěhují do sfér méně uchopitelných, definovatelných či pragmaticky popsatelných. Pragmatičtěji řečeno, často máme dnes k dispozici stejné nebo i lepší technologie než naši zahraniční kolegové. Jako bychom ale někdy nevěděli co s nimi, jak z nich vytěžit maximum, jak je použít lépe než ostatní.

Jak souvisí předchozí řádky s polygrafií a Internetem?

Polygrafie patří k oborům, kde v posledních letech firmy mohutně modernizovaly. Samozřejmě ne plošně a všechny, ale určitě se shodneme na tom, že strojové a přístrojové vybavení řady tiskáren i pre-press studií snese přímé porovnání s úrovní evropských firem. A co tedy pokulhává? Řízení kvality, přístup ke klientům, nové obchodní strategie, vytěžení možností techniky až po okraj… Internet ukazuje tuto převahu ještě výrazněji. Přístupem na celosvětovou počítačovou síť diskriminováni nejsme (samozřejmě, nižší ceny a vyšší kapacity by jistě potěšily). Máme přístup k neskutečnému množství informací a více či méně nápaditých a užitečných služeb. Můžeme se proto snadno inspirovat, máme přístup ke všem počítačovým i softwarovým technologiím. Přesto se na tuzemských www stránkách inovativní projekty (až na výjimky) neobjevují.

Jediné exaktní námitky mohou znít: nemáme peníze, nemáme zákazníky. Je pravda, že mnohé zahraniční internetové servery vznikají za podpory vydatného penězovodu od investorů. Navíc internetové podnikání je velmi populární, proto jakmile projekty dosáhnou prvních úspěchů, často rychle přicházejí další a další investoři. Není divu, dobře založený server je určitě schopen slušně vydělávat. Na druhou stranu nalezneme desítky úspěšných projektů, které byly založeny na dobrém nápadu a minimální finanční investici (minimální i z tuzemského hlediska). To není jen tradiční Amazon, i celosvětový komunikační trhák ICQ se zrodil jako "pouze" výborný nápad.

Stejně tak je pravda, že okruh potenciálních zákazníků je v tuzemsku užší než v západních zemích, neřku-li v USA nebo na celém světě. S pouhými stovkami (a u specializovaných služeb spíše desítkami nebo i jednotkami) tisíc potenciálních návštěvníků - klientů je život internetového obchodníka určitě složitější.

Nicméně to hlavní, co bychom si z tohoto odstavce měli odnést, je, že Internet je přes všechny výše uvedené výhrady ideálním místem pro leckteré podnikání, polygrafické nevyjímaje. Začít se dá s minimálními náklady. Přidaná hodnota spočívá v nápadech, kreativitě, ztotožnění se s potřebami klienta, vynaloženém úsilí a vytrvalosti - a to vše jsou investice nehmotné, vynaložitelné i skromně finančně vybavenou firmou nebo i jednotlivcem.

My se v následující části článku nejprve podíváme, kde všude se v polygrafickém oboru s elektronickým obchodováním setkáváme, jakých forem nabývá a čím bychom se v tuzemsku mohli inspirovat. Potom si představíme některé zajímavé projekty a služby konkrétně.

Pohlédneme-li na současnost elektronického obchodu v polygrafickém oboru, vidíme několik málo základních skupin, do kterých lze internetové aktivity členit. Vyjmenujme si je a pokusme se vždy odhalit, co odlišuje úspěšnější projekty od těch běžných. Naším cílem je přirozeně usnadnit přemýšlení těm, kdo se rozhodují zda a jak do podnikání na Internetu vstoupit, jak jeho možností využít k užitku vlastní firmy.

Internetové prodejny

Spektrum těchto služeb sahá od opravdu malých, specializovaných prodejen, až po prodejní místa se sortimentem čítajícím stovky tisíc různých položek a s mnoha nadstavbovými službami.

Všichni očekáváme, že internetová prodejna nabídne nižší ceny než klasický, tzv. kamenný obchod. To je sice pravda, konkurenční výhodu oproti ostatním tak ale současná internetová prodejna získá těžko - slevy nabízí i konkurence. Pro zkušené obchodníky nic nového, jen cenou bojovat nelze, nehledě na rizika, která s sebou velmi nízké ceny nesou.

Specializovaná prodejna může nejlépe uspokojit klienta kompetentní nabídkou, odborností, poradnou. Návštěvník stránek pravděpodobně neočekává tak velké slevy jako v širokosortimentní prodejně, na druhou stranu určitě počítá s tím, že i bez větších zkušeností nakoupí kvalitní produkty přesně podle svých potřeb.

Návštěvník širokosortimentní prodejny naopak ocení šíři nabídky, a úspěšné firmy jsou si toho vědomy. Úspěšné polygrafické servery umí nabídnout vlastně cokoliv. Papír, barvy a další spotřební materiály, stroje a zařízení pro tiskárnu i pre-press studio - počty položek jdou do statisíců. Požadavky přicházejícího návštěvníka nejsnáze odhalíme, když se do jeho role vcítíme - to je nakonec nejjednodušší metoda, nenákladná a vždy použitelná. Aplikováno na poměry rozsáhlé internetové prodejny, server nesmí být nepřehledný, se složitým členěním. Návštěvník, který jen tak prodejnu prohlíží, se nesmí ztrácet, ten kdo jde najisto, musí své zboží najít rychle. Bez ohledu na šíři sortimentu prodejny nechtějí být klienti obtěžováni zbytečnými formalitami, plusem jsou užitečné nadstavbové služby.

Poptávkové služby

Napadne-li nás nějaká forma internetového podnikání hned po provozování prodejny, asi to bude právě účast na sjednávání polygrafických zakázek.

Základní princip je tedy dán. Na serveru budeme provozovat systém, který umožní zájemcům o provedení zakázek zveřejnit poptávky. Ty zpřístupníme dodavatelským firmám, které mohou zareagovat nabídkami. Tyto servery bývají v zahraničí souhrnně označovány jako RFQ (Request For Quote).

Uvedený základní princip je pak možné mnoha způsoby přetvářet. Nejjednodušší forma může spočívat v prostém zveřejnění poptávek, odpovídající nabídky pak dodavatelé zašlou přímo zájemcům o provedení práce. Takovou službu je možné ale zavést spíše jako přidanou hodnotu k serveru s jinými aktivitami, nemůžeme z ní očekávat přímý finanční profit.

Vyspělé zahraniční servery jsou dnes většinou rozděleny na část určenou pro zadavatele tiskových služeb a na část, do které se přihlašují dodavatelé. Zadavatel mívá vstup zcela zdarma, bez formalit, a je mu umožněna anonymita. Vložená poptávka je poté rozeslána buď všem, nebo vybranému souboru dodavatelů. Ti své nabídky odevzdávají zpět do systému, který poptávajícího vyrozumí e-mailem. Servery jsou financovány z provizí za uzavřené obchody, některé účtují dodavatelům ze své databáze měsíční paušální poplatek.

Často se říká, že tento druh serverů je výhodnější pro poptávající. Je to logické, protože systém vede k cenovému podbízení se ze strany dodavatelů. Tam, kde je dostatečná základna klientů i dodavatelů, ale nejsou jeho zápory nijak zásadní. Jednotlivé služby se mohou podstatně lišit ve složitosti přihlašovacích formulářů i podle podrobnosti formulářů, na kterých se zadávají poptávky. Složitější formuláře je samozřejmě obtížnější vyplňovat, ale těžko na cvičišti - lehko na bojišti. Jednoduché zadání poptávky může skrývat nebezpečí, že poptávající na něco zapomene, zmýlí se nebo bude jeho poptávka špatně pochopena. Jako doplňkovou službu najdeme často možnost vyhledávání dodavatelů podle vybavení, specializace nebo podle geografické polohy. Příjemné je, když si uživatel může vytvářet vlastní adresáře partnerů nebo uchovávat záznamy o zadaných zakázkách.

Workflow servery

Jinou cestou při správě tiskových zakázek se vydávají správci tzv. workflow serverů. Základní myšlenkou je vytvořit místo, kde se mohou setkávat zadavatelé tiskových služeb, ať již jako agentury nebo koncoví klienti, se svými dodavateli a subdodavateli. Na rozdíl od RFQ serverů, které jsou také označovány za otevřené, workflow servery jsou (z pochopitelných důvodů) systémy uzavřenými. Znamená to, že všichni potenciální uživatelé systému musí nejprve projít registrací. Ta není zadarmo, navíc musí být z principu daleko podrobnější, než u otevřených systémů.

Workflow servery přejímají na svá bedra většinu administrativy, kterou jinak v souvislosti se zakázkou souběžně vedou všichni zúčastnění. A jak typický workflow server pracuje? Život zakázky začíná zadáním poptávky do systému. Ta je pak rozeslána podle přání zadavatele - často jen omezenému okruhu nebo i jednomu dodavateli.

Po přijetí a odsouhlasení nabídky spolu klient (případně i jeho agentura) a dodavatelé komunikují přes server. Na jednom místě tak sdílejí všechna potřebná data. To se netýká jen technických a administrativních dat; na server může třeba výtvarník uložit návrhy určené ke schválení. Průběh zpracování zakázky je podrobně sledován, změny a aktualizace jsou dílem okamžiku a hlavně jsou přístupné všem zúčastněným firmám. Zpětně lze nakonec celou historii zakázky podrobně rekonstruovat.

Workflow systémy jsou dnes vysoce propracované servery, dosahující značných obratů. Ty nejvýkonnější poslouží i velkým společnostem, které zadávají desítky různých tiskovin měsíčně.

On-line služby

Jestliže jsme v úvodu říkali, že na Internetu lze uspět s dobrým nápadem, pak o nejrůznějších on-line službách to platí doslova. Stačí se jen zamyslet, co by mohl zákazník potřebovat a správně odhadnout cenovou politiku.

Možností je nepřeberně. Aniž bychom si činili nároky na úplnost, lze se setkat s převody dokumentů do PDF, stránkami, na kterých lze zadat dokument k preflightu, vzdálenou tvorbou ICC profilů tiskáren nebo se zprostředkovatelnami práce. Poměrně oblíbené jsou rovněž placené konzultační služby, často doprovázené e-mailovými konferencemi nebo možností živého chatu.

Praxe on-line služeb nás vyvádí z častého, přesto mylného názoru, že vše již bylo vymyšleno, že je pozdě naskakovat do rozjetého vlaku. Nové nápady se objevují stále, často naopak zvítězí ten, kdo již vymyšlené zdokonalí a nápaditě rozvine.

Jak jsme slíbili, na některé vybrané internetové služby se nyní podíváme podrobněji. Předtím si ale musíme uvědomit, že každý takový přehled má nutně omezenou vypovídací schopnost. Měsíc může být na Internetu dlouhá doba, a než časopis vyjde, mohou se některé služby výrazně proměnit, nebo ztratit svou výjimečnost v porovnání s novou konkurencí. Ostatně, pro vážné zájemce může být náš článek jen první inspirativní pobídkou, po které bude následovat vlastní podrobný průzkum.

PrintNation (www.printnation.com)

Obchodní server PrintNation je v současnosti hodnocen jako nadprůměrně kvalitní prodejní centrum. Je zaměřen na malé a střední zákazníky, kterým nabízí na 100 000 položek od více než 1 300 výrobců. V sortimentu nalezneme stejně tak barvy, chemii a filmy, jako skenery nebo osvitové jednotky. Vše v širším výběru, jak se na velkou obchodní firmu sluší, kromě nákupu zboží je tu ale možné třeba i dát do aukce použitý tiskový stroj.

Server je pro většinu návštěvníků atraktivní i naprostou svobodou pohybu a nulovými požadavky. Nikdo kupujícího neobtěžuje s přihlašováním nebo formuláři až do opravdu poslední fáze nákupu, do závazné objednávky.

Pro zkoumavé povahy je k dispozici možnost měnit složení nakoupeného zboží a sledovat vždy aktuální ceny. Když si klient není jist vhodností výběru, může si nechat z databáze vytáhnout a společně zobrazit parametry více srovnatelných zařízení. Neméně užitečná je možnost propočítat si návratnost zařízení podle předpokládaného vytížení zařízení (počet zakázek, účtovaná cena, splátky).

ColorOK (www.colorok.com)

Druhý prodejní server je dobrým příkladem objemem malé, specializované elektronické prodejny. Server se zaměřuje na zařízení související s měřením barev a na související software. Ke všem produktům poskytuje poradenské služby, servis a zákaznickou podporu. Celkem logické je propojení s firmou Cromaticity Inc., která funguje jako tzv. systémový integrátor. To znamená, že nejen dodává řešení pro práci s barvami, ale poskytuje i konzultační a školící služby. Server se zatím stále rozvíjí, proto bude občasná návštěva rozhodně zajímavá i pro naše čtenáře.

PrintBid (www.printbid.com)

PrintBid je nepřehlédnutelným veteránem RFQ serverů. Celý server je do dnešních dnů zdarma, žije z výnosů své sesterské firmy, aukčního prodejního serveru PaperDeals. Dodavatelé, tedy zejména tiskařské nebo pre-press firmy, vytvářejí v systému svůj profil, obsahující zejména popis vybavení a výrobních možností firmy. V těchto databázích pak mohou zadavatelé podle řady kritérií vyhledávat vhodné partnery. Další možností jsou anonymní poptávky, na které mohou dodavatelé reagovat. Zatím jsou poptávky zpřístupněny všem dodavatelům, chystá se ale filtrování nabídek podle specializace dodavatelů.

PrintMarket (www.printmarket.com)

Na podobném principu funguje i další FRQ server, PrintMarket. Přihlášený zadavatel tiskových prací má k dispozici výpis, zachycující aktuální i dříve provedené zakázky. Server PrintMarket jsme si prakticky vyzkoušeli (registrace do systému je totiž vskutku snadná). Zaregistrovali jsme se jako poptávající a zadali jsme do systému poptávku po fiktivním časopise. Jaké bylo naše překvapení, když nám na udanou e-mailovou adresu přišla během necelých dvaceti minut nabídka tiskárny v Portlandu v USA (po počátečním nadšení se samozřejmě v redakci rozhořela debata o výši ceny, která se nám na tuzemské poměry zdála vysoká). Později jsme dostali ještě dalších 23 nabídek. Formulář pro zadávání nových poptávek je poměrně vyčerpávající. Možnost chyb je tak sice omezena, na druhou stranu nepočítá se všemi alternativami, proto se poptávající často neobejde bez vyplnění okna pro upřesňující poznámky.

Collabria (www.collabria.com)

Ambicemi systému Collabria jako uzavřeného workflow serveru již rozhodně není nějaké prosté setkávání se nabídek a poptávek. Collabria může oprostit manažery zodpovědné za produkci tištěných materiálů od většiny rutinní práce. My se podíváme jen na základní funkce tohoto rozsáhlého systému, který je (jako ostatně většina dnes popisovaných služeb) stále ve vývoji. Nejvýrazněji se zatím výhody serveru Collabria projevují na zakázkách, které se typově, byť se změnami, opakují. Nový objednavatel - zájemce o členství v systému totiž začíná tvorbou tzv. katalogu. Ten si můžeme představit jako řadu předloh. Každá typová zakázka (předloha) má v katalogu svůj soubor záznamů. Záznamy popisují parametry jako druh papíru, fonty, barvy, rozměry, stálé a proměnné objekty tiskoviny apod. Kromě toho se zadávají data ekonomicko-organizační, což mohou být oprávnění ke změnám obsahu, osoby schvalující rozpočet, preferované tiskárny a tak podobně. Před zařazením předlohy do katalogu jsou ještě data prověřena odborníky (na tisknutelnost, kompletnost údajů). V současnosti jsou předlohy v konečné fázi programovány pracovníky serveru Collabria, později mají být k dispozici moduly, které umožní plný vývoj předlohy i klientům serveru.
Rutinní práce probíhá tak, že pracovníci zadávající firmy si vyberou požadovanou předlohu a zaktualizují ji (vyplněním příslušných položek pro variabilní data, textová i obrazová).
Server zkontroluje změněná data a oprávněnost změn. Potom vyrobí podle předlohy a variabilních dat soubor v PDF, který pošle ke schválení objednávající firmě. Problémy s barevností není třeba řešit, barvy jsou definovány již při přípravě předloh. Po schválení modifikované předlohy server obešle vybrané tiskařské firmy se žádostí o nabídky, nebo v případě dlouhodobého kontraktu (což je častější situace) zakázku opatří všemi potřebnými údaji a zařadí ji přímo do workflow tiskárny. V ideálním případě, zejména u digitálně tištěných zakázek, proběhne vše včetně tisku automaticky.
A co to všechno stojí? Zadavatel platí vstupní poplatek, zahrnující vytvoření předloh a proškolení obsluhy systému. Podle počtu předloh se vstupní poplatek pohybuje od 2 000 do 10 000 dolarů. Ročně pak platí zadavatel paušální poplatek 1 000 dolarů. Tiskárny platí serveru provizi ve výši 5 - 10 % z ceny zakázky.

Impresse (www.impresse.com)

Rovněž server Impresse je koncipován jako uzavřený workflow systém. Některé detaily jsou řešeny obdobně jako u Collabrie, některé odpovídají téměř dokonale principům, uvedeným v úvodu článku. Oproti ostatním službám má Impresse v současnosti nejlépe zpracovaný systém oslovení dodavatelů a následného sběru cenových nabídek. Význačným rysem systému je podpora job ticketů PJTF a produkčního formátu CIP3 - pokrokoví zadavatelé a zejména tiskařské firmy tak mohou se serverem provázat svá automatizovaná workflow. Server opět vede zúčastněné firmy k úzké spolupráci. Zadavatel ukládá na server tiskové soubory, může udělit práva ke vstupu a definovaným úkonům i spolupracujícím firmám, jako jsou designéři, agentury nebo dílčí subdodavatelé. Všichni mohou sledovat podrobné zprávy o postupu výroby zakázky, které na server ukládá tiskárna, resp. její informační systém. Veškeré platby pro server sestávají z provize za dodanou zakázku, tiskárna platí 1 % z ceny obchodu.

Protože workflow systémy jsou velmi vyspělou odnoží internetového elektronického obchodování, věnujeme jim trochu více místa a alespoň stručně se zmíníme o dalších serverech.

Noosh (www.noosh.com)

Noosh je velmi dobře finančně situovaný server, jehož výhodou jsou široké možnosti týmové spolupráce na rozsáhlejších projektech. Na serveru je k dispozici podrobný popis průběhu výroby zakázky. Zadavatel může definovat okruh spolupracujících firem, kterým stanovuje práva k rozsahu a typu změn (prací) na zakázce. Typicky jde o designéry, reklamní agentury nebo dílčí a navazující subdodavatele. Veškeré platby serveru jsou omezeny na provizi za sjednanou zakázku. Platí ji samozřejmě tiskárna a její výše činí 1 % z ceny uzavřeného obchodu.

PrintChannel (www.printchannel.com)

Řešení představené na serveru PrintChannel vychází z jiného úhlu pohledu na polygrafickou praxi. Vnitřně server funguje podobně jako Collabria (byť se některé detaily podstatně liší). Zásadní odlišnost je v tom, že server je určen výhradně pro poskytovatele tiskových služeb, kteří také platí všechny poplatky (v nezveřejňované výši). Zaregistrované tiskárny pak nabízejí workflow funkce serveru jako službu svým zákazníkům.

ProofitOnline (www.proofitonline.com)

V tomto okamžiku opouštíme workflow servery a dostáváme se k on-line službám. O mnohých jsme již psali, jak ve Světě tisku, tak zejména na serveru Grafika On-line (který se ostatně využití Internetu v polygrafii věnuje pravidelně a v jedné své části provozuje i jednoduchou formu RFQ služby). Dnes si představíme dvě další služby. ProofitOnline je server, kam mohou designéři ukládat grafické návrhy (v několika podporovaných formátech). Klient, nebo klienti podle designérova seznamu, obdrží e-mail, který je vyzve k návštěvě serveru. Tam si mohou grafický návrh prohlédnout a prostřednictvím formulářů zaslat designérovi své připomínky. Náhledy jsou samozřejmě použitelné do doby, než je třeba posuzovat přesnou barevnost obrázků. Designéři platí za tuto službu poplatky, řádově ve výši desítek dolarů.

Heelp (www.heelp.com, Herald Graphics)

Heelp je konzultační server, který nabízí telefonické služby expertů, zveřejňuje soubory otázek a odpovědí (FAQ lists), provozuje diskusní skupiny. Pokud klient není schopen žádnou z nabízených cest nalézt řešení problému, může na server zaslat e-mail, na který by měl přibližně do tří hodin dostat odpověď. Výhodou serveru oproti jiným podobným službám by měla být zejména dlouholetá zkušenost jeho expertů s polygrafií. Server je ale zatím příliš nový, abychom mohli hodnotit jeho úspěšnost. Roční členský poplatek činí 500 dolarů.

Tolik náš letmý pohled na některé významné servery, zaměřené na elektronické obchodování v polygrafii. Příště se podrobněji podíváme, jak je v současnosti Internet využíván tuzemskými firmami. Je na místě znovu si připomenout, že vývoj na Internetu běží daleko rychleji, než jsme zvyklí z běžné praxe. Snadno se tak může náš článek jen za pár měsíců stát v konkrétních detailech neaktuální. Hlavní poznání však bude s přibývajícím časem stále aktuálnější. Firmy, které dokáží nápaditě využít výhody elektronického obchodování, budou již brzy prosperovat snadněji.

Článek byl převzat z lednového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis obsahuje 100 stran za cenu 79,- Kč vč. DPH, poštovného a balného! Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: