Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
Co přináší digitální barevný tisk v polygrafické praxi?
digitální tisk
1. září 2004, 00.00 | Analytická společnost CAP Ventures nedávno zveřejnila výsledky výzkumu, zabývajícího se
reálným využíváním barevného digitálního tisku. Jaké konkrétní možnosti a výhody dnes
uvedená technologie přináší polygrafickým provozům?
O významu, jaký má digitální tisk pro současnou polygrafii, dnes asi bude málokdo polemizovat. Výrazné urychlení a celkové zefektivnění tiskových zakázek v případě tisku on-demand nebo zcela nové typy aplikací, specifické pro danou technologii, jako je personalizovaný tisk či tisk z databází, jsou výhodami, které vedou stále více polygrafických subjektů k tomu, aby začaly digitální tisk doopravdy využívat. Osvědčí se ovšem deklarované výhody v praxi? Na tuto zásadní otázku se nedávno pokusila odpovědět studie známé analytické společnosti CAP Ventures "NexPress Digital Production Color Printing Study". I když primárním cílem studie bylo vyhodnotit účinnost nasazení tiskových technologií společnosti NexPress, je většina prezentovaných zjištění a závěrů natolik obecných a zajímavých, že stojí za to, představit je v tomto článku.
K demografii výzkumu
V úvodu bude vhodné zmínit, koho se studie týká. CAP Ventures prováděla výzkum v únoru 2004 u celkem 114 společností, působících prakticky bez výjimky v USA, využívajících dnes zařízení pro barevný digitální tisk. Spektrum respondentů bylo co do velikosti a významu velmi široké, a pokrývalo malé (1-19 zaměstnanců), střední (20-99 zaměstnanců) i velké (100 a více zaměstnanců) provozy. Obdobně pestré bylo zaměření podniků: nejvíce bylo komerčních tiskáren (39 %), dále zde byli zejména specialisté na digitální tisk (27 %) a quick printers (11 %). Většina respondentů (79 %) vlastní mimo digitálních i ofsetové tiskové stroje. Vybavení digitálními tiskovými stroji bylo rovněž pestré a pokrývalo zejména zařízení NexPressu, Xeroxu a HP Indigo. Celkově lze tedy respondentskou skupinu považovat za značně reprezentativní.
Spokojenost, výhody, úspěšnost
Zásadní otázka zněla, nakolik jsou respondenti spokojeni se svým primárním digitálním tiskovým zařízením. Takřka 90 % dotazovaných zde vyjádřilo spokojenost (61 %) či dokonce vysokou spokojenost (27 %), pouze asi 2 % jevila určitý stupeň nespokojenosti. Z nejvýznamnějších pozitivních vlastností jejich zařízení vyzdvihli respondenti zejména spolehlivost (93 %), na dalším místě pak návratnost (75 %). Nejméně uspokojivá se pak jevila rychlost (pouze 44 % spokojených respondentů).
Jak jsou provozovatelé spokojeni s jednotlivými vlastnostmi barevného digitálního tisku?
Hlavní výhodou digitálního barevného tisku je podle respondentů možnost nabídky přidaných služeb (70 %), i další výhody jsou pak spojeny s novými aplikacemi, novými zákazníky a rozšíření spolupráce se stávajícími klienty. Na druhé straně škály naopak stojí nahrazení černobílého tisku tiskem barevným (40 %).
Indikátorem spokojenosti jsou i plány dalších investic do daného typu zařízení. Více jak polovina respondentů zde plánuje nákup dalšího digitálního stroje v horizontu příštího roku, nezájem o takovouto investici jeví pouze 14 %. Nejčastějším důvodem (60 %) pro nákup dalšího stroje je rozšíření stávajících výrobních kapacit.
Objektivním ukazatelem úspěšnosti je objem tiskové produkce. Respondenti v současnosti produkovali v průměru 116.000 barevných výtisků měsíčně. Do ledna roku 2005 pak očekávají nárůst až na celých 211.000 výtisků měsíčně. Příznivý je přitom fakt, že se v současnosti okolo 30 % zakázek realizuje na pravidelné bázi: to svědčí o dobrých vztazích se zákazníky a promyšlené produkční strategii.
Typy úloh, příjmy a produktový mix
Hlavní nasazení má barevný digitální tisk při short-run zakázkách: uvedeným způsobem je využíván v asi 60. % případů. Ostatní typy zakázek jsou převážně spojeny se zpracováním variabilních dat, nejvýznamnější je takto personalizace (10,8 %, míní se tisk jména a adresy), versioning dokumentů (9,2 %) a částečně (7,9 %, text a grafika odpovídající konkrétnímu typu příjemce) či plně customizovaný (6,4 %) tisk. Marginální zastoupení má zatím automatizovaný fulfillment (4,2 %, personalizace či customizace jsou plně automatizované, například prostřednictvím Webu) a transakční tisk (2,7 %, finanční a jiné aplikace využívající mimo běžného personalizovaného obsahu také "daty-řízenou" grafiku).
Hlavním zdrojem potíží při variabilním tisku je podle respondentů zákazník. Na špici problémů totiž stojí absence dostatečných údajů o příjemcích personalizovaných dokumentů, umožňujících zpracování zakázky. Dalšími potížemi jsou nezájem zákazníků o uvedený typ zakázek, neznalost variabilního či digitálního tisku prodejcem dané tiskárny a konečně i nákladnost.
Poskytovatelé barevného digitálního tisku dokáží nabídnout řadu přidaných služeb (value-added services). Patří k nim především design, fulfillment, mail processing a školení klientů. Podle zjištění CAP Ventures jsou přitom poskytovatelé digitálního barevného tisku při zajišťování těchto služeb podstatně kvalifikovanější, než ostatní polygrafické subjekty.
Porovnání schopností poskytování přidaných služeb
V komplexně vyčísleném obratu převládá u respondentů stále příjem z tradičního tisku. Digitální tisk a přidané služby ovšem podle zjištění studie generují vyšší profit než ofset. Naznačený produktový mix (tedy ofset - digitální tisk - přidané služby) bude přitom podle některých prognóz do roku 2007 základní u většiny poskytovatelů tiskových služeb: ti, kdo jej provozují již dnes, tedy dosáhli odpovídající konkurenční výhody.
Závěrem
Studie CAP Ventures naznačuje, že barevný digitální tisk je výhodný a zajímavý nejen v teorii, ale rovněž praxi. Jak lze ovšem z uvedeného materiálu dále vyčíst, pouhé pořízení digitálního tiskového zařízení ještě rozhodně negarantuje automaticky zisk a úspěch. Ty přicházejí až s kvalifikovaným a promýšleným nasazením dané technologie.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024