Chyby v PostScriptu a způsoby jejich řešení (3): Chybová hlášení RIPu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Chyby v PostScriptu a způsoby jejich řešení (3): Chybová hlášení RIPu

7. dubna 2003, 00.00 | Jaká nejčastější chybová hlášení vypisuje postscriptový RIP? A co je s indikovanými
chybami možno dělat?

Postscriptové chyby se nejčastěji projevují při zpracování postscriptového souboru RIPem. Ten při vzniku chyby obvykle zastaví svůj chod a vypíše odpovídající chybové hlášení. I když je takovýchto hlášení v úhrnu celá řada, existuje jen několik, které se vyskytují velmi často. V tomto článku se na takováto typická chybová hlášení a způsoby jejich ošetření podíváme podrobněji.

K formátu chybového hlášení

Hlášení o postscriptové chybě má formu:

%%[Error: <Název_chyby>; OffendingCommand: <Název_operátoru>]%%

Názvy jednotlivých chyb mají standardizovanou formu a jejich souhrnný přehled lze najít v referenčním manuálu PostScriptu. OffendingCommand je operátor PostScriptu, při jehož zpracování chyba nastala. Může mít podobu standardního příkazu PostScriptu stejně dobře jako specializovaného operátoru, definovaného pro dané zařízení, či též prázdného řetězce nebo nesmyslné posloupnosti znaků (viz další výklad).

Nyní již přejděme ke konkrétnímu přehledu postscriptových chyb, členěnému podle názvů chyb a četnosti jejich výskytu.

undefined

Toto hlášení sděluje, že daný operátor není definován, resp. není RIPu znám. Příčina problému tkví tedy v tom, v RIPu nejsou přítomna data, obsahující definici daného operátoru. Uvedený problém bývá zapříčiněn většinou dvěma důvody: chybějícím prologem či použitím operátorů, specifických pro jiné zařízení než je to, na kterém výstup provádíme.

Pod pojmem prolog neboli záhlaví se rozumí soubor, obsahující (v podobě tzv. slovníku - dictionary) definice operátorů a další informace, který se zavádí do daného zařízení pro zpracování výstupu během jedné nebo více tiskových úloh. Zasílán obvykle bývá tiskovým ovladačem (po nastavení odpovídající volby). Řešením problému pak je nové odeslání postscriptového souboru, tentokrát i s příslušným prologem.

V tomto nastavení tiskového ovladače Windows je možno kontrolovat například zavádění prologu či časový limit.

Pokud má OffendingCommand podobu na zařízení závislého operátoru (setduplexmode, setpapertray, manualtray atp.), znamená to obvykle, že zpracováváme soubor určený pro jiné zařízení, vytvořený s použitím nesprávného PPD (PostScript Printer Description) souboru. Je tedy zapotřebí vygenerovat nový PostScript, ve kterém již bude zařízení resp. jeho PPD nastaveno správně anebo soubor vytisknout na zmíněném jiném zařízení.

Hlášení typu undefined in EPSF se vypisuje v případě, že se pokoušíme o přímé vytištění EPS souboru s TIFF-náhledem. RIP zde místo postscriptových instrukcí obdrží ke zpracování binární data zmíněného náhledu. K vytištění je zapotřebí daný soubor buďto vložit do dokumentu sázecí aplikace nebo textového procesoru a z toho pak vytisknout nebo obdobně zpracovat Ghostscriptem či jiným softwarovým RIPem.

Jestliže se OffendingCommand vůbec nevypíše, znamená to obvykle, že postcriptový soubor obsahuje instrukce přerušující tok postscriptových dat. Typickou chybou zde je, pokud na Macovi či v Unixu tiskneme soubor připravený ve Windows, který obsahuje znak ukončení Ctrl-D. Pokud připravujeme výstup k takovémuto zpracování, stačí vkládání Ctrl-D na začátek a konec úlohy vypnout - odpovídající volbu nabízí současné tiskové ovladače Windows. Pokud se coby OffendingCommand vypíšou nesrozumitelné znaky, indikuje to buďto příliš komplikovaný rastrový obrázek (je třeba jej upravit nebo znovu naskenovat či importovat s odlišnými nastaveními) nebo též poškozený soubor či problémy spojené s datovým přenosem (špatná kabeláž, přenos binárního PostScriptu 7-bitovým kanálem apod. - zapotřebí je obnovení dobrého spojení a nové odeslání souboru).

Pozor je třeba dát i na použití znaku Ctrl-D.

limitcheck a VMerror

Obě tato hlášení indikují překročení určitého paměťového limitu. V případě hlášení limitcheck bývá původcem chyby obvykle příliš komplikovaná vektorová grafika (čára tvořená mnoha cestami), v případě VMerror pak příliš mnoho fontů užitých v dokumentu. Základním řešením tedy bývá zjednodušení použitých grafických prvků (redukování problémových cest, rozdělení skupin objektů, odstranění či nahrazení EPS grafiky obsahující v sobě opět EPS grafiku apod.) či snížení počtu použitých písem (případně odeslání písem jako obrysů apod.). Účinné může být rovněž vytištění úlohy po menších částech či snížení výstupního rozlišení. Problémy pak obvykle zmizí bez potřeb jakýchkoli úprav v případě, že rozšíříme paměť daného zařízení.

syntaxerror

RIPu chybí při zpracování vstupu určitý konstrukt (závorka apod.). Tato chyba obvykle vzniká v důsledku poškození souboru či chybného přenosu (soubor je zapotřebí znovu odeslat), hlášení syntaxerror in << pak vypisuje RIP pro PostScript Level 1 při zpracování PostScriptového dokumentu Level 2 (nezbývá než změnit zařízení nebo generovat dokument v Level 1).

timeout

Byl překročen časový limit, který má RIP povolen coby prodlevu při zpracování úlohy. Příčinou bývá chyba sériového či paralelního přenosu do tiskárny nebo též absence ukončovače Ctrl-D (je třeba zapnout jeho vkládání na začátek či konec úlohy). Možná je rovněž změna nastavení čekacího limitu tiskárny.

ioerror

Zkratka pro input/output error, indikující problém datového přenosu - zde tedy nepomůže nové generování PostScriptu, je třeba prověřit dané lokální či síťové propojení. Je-li OffendigCommand Colorimage či image, znamená to, že problém působí určitý obrázek v dokumentu, který je třeba vypátrat a upravit či nahradit.

invalidfont

Jak již název indikuje, problém zde vzniká kvůli písmům, příčiny ovšem mohou být velmi různorodé. Základním důvodem bývá to, že soubor obsahuje nesprávný název fontu či slovníku nebo též poškozený či nesprávně konstruovaný slovník s písmy. Řešením je výměna či nová instalace písem v počítači či RIPu. Uvedená chyba může dále vzniknout u starších RIPů při zpracování písem OpenType.

configurationerror

Dané zařízení není schopno uspokojit určitý požadavek. Je-li OffendingCommand setpagedevice, znamená to obvykle, že hodláme tisknout stránku, která má příliš velké rozměry.

Závěrem

V našem přehledu jsme mohli z prostorových důvodů zachytit pouze nejčastější hlášení postscriptového RIPu a to jen v základním rozsahu. Pro podrobnější přehled může čtenář sáhnout jednak po referenčním manuálu PostScriptu a dále odpovídající sekci serveru Prepressure. Existují přitom chyby, spojené s daným zařízením, jejichž popis a způsob odstranění bude znát pouze dodavatel či provozovatel daného zařízení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: