Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Polygrafie
Česká Typografie a Unigrafia se sloučily do České Unigrafie
16. října 2003, 00.00 | Dvě významné pražské tiskárny - Česká Typografie Praha s.r.o. a Unigrafia a.s. oznámily oficiální ukončení procesu slučování do jednoho subjektu, který ponese název Česká Unigrafie a.s..
Trendem v zahraniční polygrafii (a samozřejmě nejen v tomto oboru) jsou akvizice a nejrůznější slučování firem do větších celků. Na Grafice píšeme především o těch, kdy dochází ke spojování či přebírání výrobních společností - a nutno dodat, že za posledních několik málo let rozhodně nebyla tato oblast nudná - ba naopak, skoro by se dalo říci, že nezůstal kámen na kameni. Podobné obchody se uskutečňují i ve zpracovatelské oblasti - stačí nahlédnout do nějakého zahraničního odborného časopisu. Jen nejsou informace o těchto - více či méně lokálních společnostech - natolik zajímavé, a tak se o nich referuje výrazně méně.
Důvody jsou většinou ekonomické - i nejrůznější studie vesměs potvrzují, že v budoucnu přežijí jednak různé menší specializované společnosti (zde máme na mysli především studia, tiskárny) a pak velcí giganti, kteří dokáží držet krok s maratónem vysokých investic do nejmodernějších zařízení při stále se snižujících maržích.
V naší zemi je trend spíše opačný - stále existuje mnoho případů, kdy se společnosti dělí, odcházející zaměstnanci si zakládají vlastní firmy a velké zdravé firmy nedokáží nalézt cesty, jak spojením výrazně posílit.
Opakem potvrzující pravidlo a zahraniční trendy byla v tomto pohledu včerejší tisková konference, na které dvě významné pražské tiskárny - Česká Typografie Praha s.r.o. a Unigrafia a.s. oznámily oficiální ukončení procesu slučování do jednoho subjektu, který ponese název Česká Unigrafie a.s.. Tisková konference se konala v salonku hotelu Ambassador a mj. na ní bylo představeno nové logo společnosti a její personální složení.
Miloš Richter představuje nové logo společnosti
Za novou společnost hovořil Ing. Miloš Richter, CSc. - předseda představenstva České Unigrafie a Václav Navrátil - člen představenstva a ředitel nové akciové společnosti. Po právní stránce proběhla transakce jako odkup společnosti Unigrafia a.s. finanční skupinou, která stojí za Českou Typografií. Právě Unigrafia pak bude - po právní stránce - představovat právní základ nové společnosti. Struktura nové společnosti se však skládá z lidí z obou původně samostatných firem a také výrobní prostory se budou postupně koncentrovat do jednoho areálu v Praze 10, U Stavoservisu 1, kde je k dispozici 5400 m2 výrobní plochy a 1700 m2 plochy pro pre-press a administrativu. Celá operace tak působí jako promyšlené splynutí dvou firem s cílem optimalizovat investiční politiku a nabídnout co nejrozsáhlejší polygrafické výrobní zázemí.
Podle slov Miloše Richtera je nová společnost silná především v oblasti časopisecké produkce, uspokojovat však bude zákazníky se zájmem o produkty v celé šíři polygrafické produkce - k tomuto účelu je tiskárna vybavena jak řadou rotačních, tak archových tiskových strojů, kompletním knihařským zpracováním (mj. dvěmi linkami pro vazbu V2 a třemi linkami pro vazbu V1) a silným pre-pressem vybaveným mj. CTP Agfa Galileo, několika profi skenery (Nexscan S4100, Agfa scan XY Plus, Tanglo XL) a pochopitelně dalším potřebným zařízením. CTP zázemí plánuje společnost v nejbližší době posílit ještě o další CTP jednotku od Agfy - tentokrát padl výběr na 32stránkový termální Xcalibur.
V oblasti tiskového vybavení stojí určitě za zmínku nová šestnáctistránková heatsetová rotačka KBA Compacta 215, která byla uvedena do provozu nedávno. V šestnáctistránkovém formátu doplňují C215 ještě rotačky KBA Compacta 213 a KBA Compacta 50 stejného formátu. Dále tiskárna disponuje 32 stránkovým strojem KBA S 60. Součástí strojového parku je i čtyřbarvový ofsetový rotační stroj Zirkon Forta 660 a dvoubarvový coldset ofsetový stroj Albert - A 102 B pro potisk nenatíraných a novinových papírů. V oblasti plochého tisku má tiskárna k dispozici tři ploché stroje formátu B1 a B2 od výrobců Heidelberg a MAN Roland.
Podobné akce jsou vždy zajímavé i pro seznámení s různými ekonomickými plány a vizemi, které jinak společnosti nemusí příliš rádi zveřejňovat. Tato konference nebyla v tomto ohledu výjimkou. Podle slov pana Richtera očekává Česká Unigrafie v příštím roce obrat v řádech přibližně 540 milionů korun při spotřebě cca 11 200 tun papíru. Využitelnou výrobní kapacitu odhaduje nejvyšší zástupce společnosti u rotačních strojů na cca 330 časopiseckých titulů měsíčně (poměrně podrobný výpočet vycházel z odhadované výrobní kapacity 918 milionů složek za rok). V knihařském zpracování disponuje společnost kapacitou pro zpracování přibližně 5000 vazeb V2 za hodinu a cca 18000 vazeb V1 za hodinu. Konkurence je nicméně v tomto segmentu vysoká a jen čas prověří, nakolik vyjdou vedení společnosti dnešní plány. Potenciální zákazníci se mohou s novou společností seznámit v jejich prostorách 27.11., kdy budou probíhat dny otevřených dveřích. Česká Unigrafie a.s. je také generálním partnerem konference Tisk a zadavatel, která se koná v Praze toto nadcházející úterý a kde bude k diskuzi k dispozici i vedení firmy.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024