Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
CeBit 2003: (ne) všechno bylo zripováno
rip
25. března 2003, 00.00 | Nepřehlédnutelnou oblastí počítačové grafiky na CeBitu byly velkoformátové tiskárny a s nimi také ripová řešení. V článku naleznete jejich stručný přehled.
Dokážete si představit velkoformátovou tiskárnu nebo nátiskové zařízení bez ripu? Já bohužel ano. Ztratíte tím komfort, kvalitu a většinou i rychlost. Proto je stále zajímavé sledovat nabídku ripů, která se kupodivu stále vyvíjí.
Většina ripů už nedokáže pracovat bez správy barev (i když její prosazení trvalo někdy opravdu dlouho), kalibrace, nestingu, tilingu nebo například tiskových front. Přesto jsou stále velké rezervy.
První bolestí ripů je podpora dvoubajtových fontů. Většina ripů totiž používá jako základ GhostScript, respektive jeho komerční variantu, proto není jejich podpora ještě samozřejmostí. Dvoubajtová písma jsou samozřejmostí v novějších verzích PDF, používají se při exportu z InDesignu a jejich výskyt zřejmě bude růst.
Další velkou věcí bude jistě průhlednost v PDF, kde bude situace ještě složitější. Zatímco dvoubajtová písma jsou ve specifikaci PDF skoro od počátku, průhlednost přišla až s PDF 1.4 asi před dvěma lety. Podporu průhlednosti už mají nové Adobe CPSI a Jaws od Global Graphics.
Nátisk přetisku je další věcí, která u ripů není plně dořešena. Většina ripů dokáže dobře provádět náhled přetisku u separovaných souborů, ale u kompozitních souborů nikoli. Přitom nátisk by měl co nejdokonaleji simulovat finální výtisk, přičemž bez přetisku je informace pouze poloviční.
Posledním tématem, které bude hýbat „ripovou scénou“ bude formát PDF/X, především verze PDF/X-3. Zatímco pro správné ripování PDF/X-1a nepotřebujete nic extra, protože vše je vlastně standardní, základem PDF/X-3 je používání obrázků s embedovanými profily ICC. Potom je možné vytvořit soubor PDF s upravenými obrázky, které jsou z důvodů lepší přenositelnosti ponechány v RGB. Takový soubor není obtížné tisknout na libovolném zařízení.
To je však zatím hudba budoucnosti, tedy věci, na které nás budou výrobci lákat v budoucnosti. V současnosti funguje snad jenom podpora dvoubajtových písem, na zbytek si musíme počkat.
Best na CeBitu
Best byl od počátku hodně spjat s tiskárnami Epson. Letos si ale Epson usmyslel, že si vystačí sám a na svém stánku neměl jediný RIP, jediné cizí řešení. Samozřejmě, že na líbivých obrázcích to nebylo příliš poznat, ale to už je jiný příběh.
Pracoviště Bestu u OKI
Na letošním CeBitu jste mohli Best najít na stánku HP, Canon a poměrně neočekávaně OKI. Na stáncích HPa Canon jste mohli vidět Best na velkoformátech a inkoustech, u OKI zase verzi pro barevné laserové tiskárny. Best Colorproof Laser byl nově také k vidění u HP na nejnovějším barevném přírůstku HP CLJ 5500.
Best patřil na CeBitu k nejviditelnějším a v praxi je také dost rozšířený. Chlapci z Krefeldu to zkrátka dělají dobře (což neznamená, že by to nešlo lépe), a zřejmě proto je koupila firma EFI. Ti už dříve zakoupili konkurenčního výrobce hardwarových ripů a stali se de facto jejich dominantním producentem, po Bestu koupili ještě firmu Printcafé. Best byl pravděpodobně vybrán pro rozšíření portfolia a hledání nových možností. Ač by to mohlo na první pohled vypadat, že dva výrobci ripů si nemají co předat, opak je pravdou. Jde o dvě naprosto odlišné firmy. EFI používá originální Adobe CPSI, ke kterému napíše vlastní rozhraní a prodává maximálně robustní řešení (s občasnými chybami), přičemž většinu (skoro absolutní) produkce prodává přes výrobce tiskáren. Na druhou stranu Best používá GhostScript, věří softwarovým ripům a prodává hlavně přímo. A to už vůbec nemluvím o firemních kulturách....
Onyx (Océ) PosterShop
Poté co Gretag Imaging zakoupil firmy Onyx, Raster Graphics a ANAgraph a vytvořil tak silné portfolio, celou divizi prodal jako ztrátovou koncernu Océ. N. V. Ten zatím ponechal jednotlivým firmám relativní svobodu, což se projevuje například tím, že PosterShop se stále prodává pod značkou Onyx.
Na CeBitu představoval Onyx PosterShop ve verzi 5.6.1. V současné době Onyx neklade takový důraz na samotný RIP (i když kvalitně provedený), ale na tisk po síti při možnosti ovlivnit tiskovou úlohu ze všech míst, ne jen pouze na samotném ripu. Pokud tisknete velké množství výtisků, můžete dokoupit další ripy (celkově mohou být čtyři), čímž zvýšíte propustnost.
Na CeBitu byl Onyx k vidění u HP, ale nabízí řešení také pro další tiskárny, jako je Canon, Epson nebo tradiční výrobce velkoformátů – Mimaki, Mutoh, Roland.
PosterJet není PosterShop
PosterJet vyvíjí firma DCS Software Ltd., dceřinná firma německé Eisfeld Datentechnik GmbH & Co. KG. V dřevních dobách, kdy Best jenom vystrkoval růžky, poskytoval PosterJet poměrně vyzrálé řešení, a ve srovnání s PosterShopem ještě levné. Dnes je nabídka ripů srovnatelná jak cenou, tak i kvalitou. Čím se chce PosterJet odlišit od konkurence? Především to má být rychlost zpracování tiskové úlohy (výrobce tvrdí, že je až extrémní), kvalita, flexibilita a snadnost obsluhy - po německém pekle v podání Bestu tomu rád věřím :)
Na CeBitu byl PosterJet ve verzi 6.5 a vidět jste ho mohli také u stánku HP. Kromě toho je PosterJet dobře hodnocený zejména pro spolupráci s tiskárnami Canon nebo velkoformáty.
SCP Daylight RIP 3
Tento RIP byl k vidění na společném stánku s firmou Contex.com. Obě prezentovali zejména řešení pro velkoformátové kopírování. K tomu používali tiskárny HP DesignJet a velkoformátové skenery Contex Cougar a HP (ty jako by z oka vypadly skenerům Contex).
Velkoformátová „kopírka“ od HP
Ale zpět k Allied Images. Tato firma nabízí řešení pro skenování, velkoformátový tisk i kopírování, ve všech případech jak barevné, tak i černobílé. Skenovací i tiskový program ovládají správu barev včetně charakterizace (skener) a kalibrace (tiskárna).
RIP podporuje širokou paletu tiskáren - Canon, ColorSpan, Encad, Epson, HP, Mimaki, Mutoh, Roland a další.
CGS O.R.I.S.
Jednou z mála firem, která zná svého českého distributora (Valido), byla CGS, která vystavovala na stánku Canon. Nabízela zde řešení pro nové nátiskový systém W2200 a velkoformátové tiskárny W72x0 a W8200. O.R.I.S. ColorTuner je standardně vybavený RIP, který ovládá ICC profily, kalibraci a další.
Kromě samotného ripu nabízí CGS ještě program O.R.I.S. Page, což je layoutový (či sázecí) program, jehož předností je možnost práce přímo s postscriptovými soubory nebo soubory PDF – lze ho částečně použít jako softwarový RIP.
ShiraZ
Jediný produkt, o kterém jsem vůbec neslyšel, byl ShiraZ převáděný na stánku HP. RIP vyrábí firmy Applied Image Technology (zkráceně AIT) pocházející z Anglie. Podle názvů jednotlivých produktů (Shiraz 24, 36, 48, 60 a XL) je zřejmé, že se specializují na velkoformátové ripy. Jednotlivé verze jsou omezené na určitou šířku média případně užší, verze XL není omezena. ShiraZ používá postscriptový RIP Jaws, který vyvíjí Global Graphics. Aktuální je verze 5.6. Kromě standardních možností má ShiraZ také možnosti pro speciální tisky. Tisknout totiž můžete autotypickým nebo stochastickým rastrem, ale také volbou solid, která je vhodná pro tisk map, nebo volbou textile, jenž naopak slouží pro tisk vzorků na textilní materiály.
Je docela dobře možné, že mi díky rozloze veletrhu některá další řešení unikla, ale i tak bylo ripů pro letošní rok dost. Pokud dobře počítám, německých ripů jsem nalezl tři, což je poměrně dost. Pokud hledáte nějaké ripové řešení, vyplatí se poohlédnout spíše po produktech, které mají české zastoupení. Jde tedy o ripy BestColor, PosterShop, O.R.I.S., PosterJet a SCP Daylight.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024