Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Polygrafie
Canon iPF5000 – luxus pro vaše fotografie
14. února 2007, 00.00 | Dlouhodobému testu jsme podrobili špičkový model dvanáctibarevné inkoustové tiskárny Canon. V tomto článku se zaměříme na stroj z pohledu nasazení pro špičkový tisk digitálních fotografií.
Canon iPF5000 je první velkoformátovou inkoustovou tiskárnou, která nabídla dvanáctibarevný pigmentový tisk v cenově velmi zajímavé hladině. Tento stroj dokáže tisknout až do formátu A2 a to jak na samostatné listy, tak z role. V dnešní recenzi se zaměříme na vlastnosti této tiskárny z pohledu tisku fotografií, tedy s nasazením systémového ovladače a zejména speciálního plug-inu pro Adobe Photoshop s 12bitovým výstupem.
Něco málo technických informací
Základem tiskového systému je dvanáct pigmentových inkoustů LUCIA a to jmenovitě Red, Blue, Green, Gray, Photo Gray, Cyan, Photo Cyan, Magenta, Photo Magenta, Yellow, Photo Black, Matte Black. To znamená, že tiskárna dokáže potiskovat jak lesklá, tak i matná média bez nutnosti výměny inkoustů. Dvě palcové tiskové hlavy slibují fyzické rozlišení tisku až 2400x1200dpi při nejmenším objemu kapičky 4pl. Maximálního rozlišení je dosahováno vysokým počtem trysek (2560/barvu) s půlbodovým posunem. Zásobníky inkoustu mají kapacitu 130ml pro každou barvu.
Instalace
První, co může čerstvého majitele zaskočit při instalaci tiskárny, jsou její rozměry a hmotnost. 999mm (š) x 733mm (h) x 317mm (v) při cca 41kg čisté váhy pouze tiskárny bez podstavce znamená, že se nejedná o žádného drobečka. Na druhou stranu výhodou iPF5000 je robustnost jak mechaniky tiskárny, tak zejména konstrukce celého podávacího mechanismu. Ten umožňuje kromě médií z předního zásobníku ještě využívat přímý přední průchod, podávání z role či založení média seshora. Navíc tiskárna nevysunuje papír z role při přechodu na tisk z kazety, takže ubývají problémy se znovuzaváděním papíru.
Samotná instalace je snadná a bezproblémová. Tiskárnu můžete připojit přes USB 2.0 či přes ethernet. Pokud budete toužit po Firewire rozhraní, je možné jej dokoupit. Ovladače jak pro Windows, tak pro MacOS X fungují bez problémů. U IntelMaců je potřeba použít jednu z posledních verzí.
Praktické zkušenosti z provozu
Stejně jako podobné tiskárny této kategorie je i Canon iPF5000 poměrně hlučný, protože aktivně přisává médium pomocí ventilátorů. V průběhu tisku se intenzita přisávání mění, takže v druhé tiskové fázi je tiskárna tišší. Podávací mechanismus, zejména přímé vkládání papírů a podávání z role, nás velice příjemně překvapil přesností a bezproblémovostí provozu. U zásobníku je trochu náročnější změna konfigurace při změně používaného formátu, ale zde pomáhá cvik, který lze časem získat. Jedinou nevýhodou tiskárny je nutnost při každém zakládání média na předním panelu nastavit typ a šíři média. Tiskárna podle toho pozná, zda má používat inkousty pro lesklý či matný povrch. V praxi se tudíž vždy používá pouze příslušný černý inkoust adekvátně dle nastaveného média. Pokud stejně jako my nepřijdete ovládání přes přední panel na chuť, můžete využít speciální utilitu.
Tiskárna má značně propracovaný systém samostatné údržby. Občas se v době „volna“ rozhodne a samostatně spustí některý z celé řady samočistících mechanismů. Canon tvrdí, že používá různé úrovně samočištění, aby minimalizoval ztrátu inkoustu. Zároveň u poslední generace svých velkoformátových tiskáren zavedl povinný servisní cyklus, v rámci kterého po vytištění 25.000stran A2 se tiskárna vrací do servisního střediska na doplnění glycerínu, používaného pro ochranu tiskové hlavy před zaschnutím, vyčištění, seřízení a výměnu některých komponent.
Barevnost tisku
A nyní asi k tomu nejpodstatnějšímu. IPF5000 přidalo do svého pigmentového systému červenou, zelenou a modrou barvu ve snaze maximálně rozšířit tiskový gamut. Navíc dokáže využívat za určitých podmínek 12bitová data, což umožňuje další posun v šíři tištěných barev. Celkově můžeme směle konstatovat, že iPF5000 má nejširší gamut ze všech doposud u nás testovaných velkoformátových tiskáren. Bez problémů si poradí s velkou částí AdobeRGB, směle trumfne Epson 4800 (až na několik výběžků). Bude velice zajímavé, jak dopadne srovnání s novou řadou HP Z, který jsme však zatím neměli možnost přesně testovat.
Praxe ukázala, že při tisku přes systémový ovladač je gamut menší než při použití 12bitového plug-inu. S tím je potřeba počítat i při pofilování a kalibraci.
Kvalita tisku
Díky doplnění šedých tónů, volbě mezi matnou a fotočernou, zvýšení hustoty trysek a novému složení inkoustů se Canonu podařilo posunout i celkovou kvalitu tisku. Rastrování začíná být zřetelné až při 3,5x zvětšení tisku. Výrazně ubylo bronzingu a zlepšila se i metamerie. Při tisku černobílých snímků dosáhl Canon značného pokroku ve srovnání s předchozí generací LFP řešení, přesto subjektivně nedosahuje takové neutrality jako nejvyšší modely Epsonu. Navíc při použití polo-lesklých médií je při pozorování pod úhlem patrná nerovnoměrnost lesku potištěných a nepotištěných ploch. Nicméně lze celkově konstatovat, že iPF5000 nabízí stejnou úroveň kresby jako nejlepší A4 inkoustové fototiskárny.
Rychlost tisku
Výrobce slibuje rychlost tisku v návrhové kvalitě až 53s na formát A3. Praktické testy s konkrétními předlohami však ukázaly, že zásadně záleží na tom, jak a k jakému počítači je tiskárna připojena a zejména jakým způsoben jsou data zpracovávána. Pokud máte dostatečně výkonný počítač a tisknete po síti, tak je výrazně rychlejší tisk přes plug-in a jde dosáhnout času kolem 3,5min na A2 formát v plném rozlišení. Pokud váš počítač není připraven na práci s velkými objemy dat, pak se připravte na o cca minutu delší tisk. A výhodnější je tisk přes ovladač.
Celkové závěry
Canon iPF5000 je tiskárnou, která při svém loňském uvedení na trh výrazně posunula možnosti inkoustového tisku digitálních fotografií. Nabízí vynikající barevný gamut, špičkovou kresebnost, rozumnou rychlost tisku a to vše při ceně základní konfigurace 52.000Kč bez DPH. Náklady na inkoust by se dle výrobce měly v průměru pohybovat mezi 17 až 20Kč na fotografii formátu A2. Pokud hledáte řešení pro opravdu kvalitní velkoformátový tisk za rozumné peníze, pak je iPF5000 horký kandidát.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024