Aplikace pro řízení barev - novinky od icctools - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Aplikace pro řízení barev - novinky od icctools

31. října 2000, 00.00 | Kvalitních a dostupných softwarových nástrojů není při práci s barvami nikdy dost. Produkty kanadské společnosti icctools uspokojí nejširší spektrum uživatelů, v poslední době se totiž portfolio dodávaných produktů rozrostlo o další členy.

Kvalitních a dostupných softwarových nástrojů není při práci s barvami nikdy dost. Produkty kanadské společnosti icctools uspokojí nejširší spektrum uživatelů, v poslední době se totiž portfolio dodávaných produktů rozrostlo o další členy.

Není to tak dávno, co jsme si všimli tehdy ještě zcela nových, zatím jednoduchých, ale slibných utilitek. Během několika měsíců se potvrdilo, že společnost icctools, což je zejména autor aplikací Chris Halford, to s prosazením se na trh software pro pre-press a workflow myslí vážně; icctools se prezentovala i na letošním Seyboldu. Jen prostý výčet nových aplikací, spolu s upgrady stávajících, které za několik měsíců firma uvedla na své stránky, působí impozantně. Většina z nich navíc dává uživatelům do ruky nápadité a užitečné nástroje, s funkcemi, které se u ostatních řešení vůbec nevyskytují, nebo je třeba za ně tvrdě zaplatit.

Protože většina produktů dospěla do prvních prodejních fází, přinášíme další stručný přehled aktuálních verzí - na podrobné recenze je ještě čas, společnost zatím uvádí nové upgrady velmi rychle. Užitečnou novinkou většiny aplikací (jednotlivě to už nebudeme znovu uvádět) je doplnění o podporu měřících zařízení X-Rite DTP 41 a Digital Swatchbook a zařízení Spectrostar Spectrocam. Až na výjimky je možné dále uváděné produkty stáhnout ze stránek icctools.com v časově omezené formě. Zakoupením registračního čísla je poté časové omezení zrušeno.

iccProfile Viewer
Jedna z prvních a určitě první velmi atraktivní aplikace je nyní k dispozici ve dvou verzích, iccProfile Viewer (některé funkce nejsou dostupné) a iccProfile Viewer Pro.
To hlavní, co od počátku Viewer nabízel, je možnost 3D zobrazení gamutu uživatelem vybraných ICC profilů. Současná verze je ale již mnohem dále, je komplexním nástrojem pro zkoumání vlastností a vzájemných vztahů jednoho či více ICC profilů. Množství přidaných funkcí je navíc doprovázeno podstatným zvýšením uživatelského komfortu. Prohlížení vlastností ICC profilů je natolik přitažlivé, že pro většinu uživatelů bude asi iccProfile Viewer jakousi vlajkovou lodí, bez ohledu na to, že možná není aplikací nejsložitější ani nejdražší - proto si zaslouží i trochu podrobnější popis.

Aplikace sestává z několika funkčních bloků, volených záložkami v centrálním okně. A jako první je na řadě 3D Gamut Viewer. Jeho prostřednictvím lze v prostoru zobrazit celý gamut profilu, případně jen průběh primárních barev (tedy RGB, CMY), průběh v neutrálních odstínech, nebo nakonec jen limitní body gamutu. Gamut je zobrazen buď v barvách, nebo monochromaticky. Druhá varianta umožní naskládat do jednoho pohledu hned několik profilů (jejich gamutů) a navzájem je srovnávat. S prostorovým modelem lze točit, přiblížit si jej či naopak vzdálit, zvídaví badatelé se mohou vnitřkem modelu i procházet.

Kromě prostorového modelu je častou formou vykreslení gamutu v plošém řezu (známé podkovy). Viewer samozřejmě využívá možnosti interakce s uživatelem, a tak odstraňuje známý problém 2D pohledů - to, že jsou jen v jednom řezu. Vykreslení probíhá v prostoru L*a*b*, pro libovolné hodnoty L* v rozsahu 0 - 100 vykreslí program průběh gamutu v tomto řezi v souřadnicích a*, b*. Další záložky vyvolávají okna, v nichž je možné blíže analyzovat vlastnosti profilu - nabízená data přirozeně využijeme podle toho, kam až naše znalosti sahají. V okně věnovaném reprodukci neutrálních odstínů lze pozorovat přesný průběh reprodukce, odhalovat vznik nepřijatelných barevných posunů a možnosti jejich odstranění.

V následujících oknech je zajímavé třeba "hex" společné zobrazení průběhu CMYRGB barev, nebo nově přidané okno, fungující ve spojení se spektrofotometrem jako vyspělý denzitometr. Vzhledem k podpoře měřících přístrojů asi nepřekvapí možnost importu a exportu datových souborů, zato možnost samostatným příkazem (bez využití služeb operačního systému či externích aplikací) snímat okna s vykreslenými gamuty a přímo v aplikaci pak nasnímané obrázky pojmenovávat a ukládat - to se často nevidí.

iccLabCalc Pro
I tento kalkulátor je jedním z prvních "veteránů". Jak název sám napovídá, aplikace je určena pro přepočty barevných hodnot mezi profily. Barvu do kalkulátoru je možné zadat jak numericky, tak využít podpory měřícího zařízení. Kalkulátor přepočítá barvu do zvoleného profilu a zobrazí její hodnoty ve vybraném modelu (RGB, CMYK, podle profilu). Zajímavostí je přepočet do stupňů šedi, opět na základě některého z profilů pro šedé obrázky. Nově vypočítané hodnoty je možné přeposlat zpět na vstup kalkulátoru a tak postupně barvu konvertovat přes více barevných prostorů a jejich profilů.

Aplikace zobrazí dvě barevná políčka (mohla by ale být větší) se vzhledem barvy před a po přepočtu, včetně chyby Delta E, se kterou zvolený výstupní profil dokáže požadovanou barvu zobrazit.

Benchmark
Benchmark je aplikace založená na výborné a přitom jednoduché myšlence - věrohodně a přitom pokud možno snadno kontrolovat, zda kvalita reprodukce barev na tiskárně (nátiskové nebo náhledové) je v čase stálá a stabilní (a vyhovující definovaným odchylkám).

Benchmark pracuje s vnitřní databází kontrolních terčů, lze přitom využít buď stávající kontrolní proužky, nebo i definovat nové. Vždy, když se naskytne potřeba ověřit kvalitu reprodukce, stačí jednoduše kontrolní obrazec proměřit a Benchmark zjistí, zda je výtisk v dané toleranci. Aplikace umí vytisknout i záznam o výsledku měření - s výhodou jej můžeme například uchovat spolu s nátiskem pro případnou pozdější kontrolu. Podobně můžeme Benchmark využít i pro kontrolu přesnosti generovaného ICC profilu. Protože Benchmark po vybrání profilu ví, jaké barvy by měl obrazec po přepočtu přes profil obsahovat, stačí paralelně terč vytisknout a Benchmark zjistí, s jakou chybou profil pracuje.

Xi-Map 3.0
Aplikace, určená pro bezpečnou práci s barvami vektorových objektů v PostScriptových a PDF dokumentech, existuje ve třech verzích - jako Lite, Pro a jako serverová aplikace. Princip funkce je následující: aplikace vyhledá všechny barvy, definované v PostScriptovém dokumentu. Pro každou z nich je možné učinit rozhodnutí, zda ji zpracuje RIP standardní cestou, nebo zda bude pro výstup speciálně upravena (přemapována). Pro úpravu může uživatel definovat vlastní převodní tabulky (LUT), včetně vstupních a výstupních ICC profilů a volby metody přepočtu gamutů (Rendering Intent). Vystupující PostScript může být automaticky (přes Destilator) uložen do PDF. Serverová verze rozšiřuje funkce desktopových o možnost sdílet konverze přes síť, pracovat se sledovanými složkami a řídit fronty tiskáren.

RIP File Manager 2.0, iWork Ping
Dvě obsáhlejší (a složitější) aplikace pro rozdělování průtoku souborů na více spolupracujích RIPů a client/server generování PDF. Po uvedení bližších informací se jim budeme věnovat podrobněji.

Kromě právě popsaných aplikací, které jsou již uvolněny pro prodej, byly nedávno uvedeny dvě zajímavé beta verze v posledních fázích vývoje.
Pro-Folio je aplikace, která spravuje rozsáhlé archivy ICC profilů. Ty lze třídit do sad, které je možné aktivovat a odpojovat podle potřeby - to je skutečný pokrok oproti časté praxi mnoha desítek ICC profilů, napevno umístěných v systému. Sady profilů lze navíc exportovat a tak sdílet například s klienty. Brzy bude následovat serverová verze, která umožní ICC profily sdílet po sítích i Internetu.
Color Queue Server je systém řízení barev pro PDF workflow. Jde o serverovou aplikaci, která provádí barevné transformace podle ICC profilů, případně LUT tabulek. Zatím jen s omezeným množstvím formátů a jen v PostScriptových souborech, generovaných Adobe Acrobatem (nebo Readerem a Exchange).

Z uvedeného výčtu a popisu je zřejmé, že na poli aplikací pro pre-press a řízení barev se objevuje firma, jejíž produkty určitě časem najdou místo i v tuzemských studiích a tiskárnách. K nejzajímavějším se ještě v budoucnu vrátíme, abychom ověřili skutečnou funkčnost a přesnost.

Článek byl převzat z měsíčníku Svět tisku, nabízející za cenu 79 Kč přes 100 stran aktuálních informací z oblasti pre-pressu, tisku a knihařského zpracování. Časopis si můžete objednat na adrese www.svettisku.cz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: