Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
"Tisk je mrtev, ať žije tisk!"
24. března 2000, 00.00 | Jaká je budoucnost tištěných médií ve věku digitálních informací a komunikačních technologií?
Jaká je budoucnost tištěných médií ve věku digitálních informací a komunikačních technologií?
Roky konání veletrhu DRUPA jsou již po desetiletí vrcholnými obdobími v kalendáři polygrafického průmyslu. Obchodní návštěvníci z celého světa obdivují stálé zdokonalování tiskových technologií a tiskových strojů, materiálů a papíru a čím dál atraktivnější aplikace, které jsou s tímto pokrokem spojeny. Nikdy nebylo pochyb, že tisk má budoucnost - polygrafický průmysl se stal synonymem pro odvětví stálého růstu. Spotřeba papíru a objem tiskovin byly vždy měřítkem bohatství, stupně společenského rozvoje a ekonomické síly. Dnešní sílící trendy digitalizace a komputerizace médií spojené s explozivním rozvojem Internetu vedou mnoho polygrafických podniků k úvahám, zda tisk stále má budoucnost. Odpovědí je důrazné ANO. Přicházejí však velké změny…
Bez minulosti není budoucnosti
Žádný rozbor polygrafického odvětví v roce 2000 by nebyl úplný bez pohledu na minulost a budoucnost digitálního světa. Tištěná média měla nespornou vedoucí úlohu po více než 500 let a tisk požíval vysoké vážnosti jako "kulturní technologie". Tištěné materiály dominovaly a stále ještě dominují našim životům. Vážní konkurenti tisku se objevili až ve druhé polovině 20. století a rychle dosáhli obrovského úspěchu. Odborníci si stále kladou otázku, zda je papír vytlačován elektronikou a zda zažíváme boj o nahrazení jednoho média jinými.
Když se tolik oslavovaná bezpapírová kancelář nestala skutečností a začala být zjevná nesmyslnost tohoto záměru, objevil se nový módní výraz: integrace médií. Ten naznačuje, že tradiční média jako je televize, rádio a tisk se s příchodem multimédií stávají nadbytečná. V polovině devadesátých let ukázala cestu dalšího vývoje síť World Wide Web - vznikl pojem sbližování médií (media convergence), spojování platforem různých technologií na společném základě internetových technologií. Je to konec cesty? Jistě ne.
Média jako zásadní složka řetězce přidané hodnoty
V minulosti společnosti a organizace často řešily otázku, jak si dovolit tiskoviny v nejvyšší kvalitě. Nyní je problém poněkud jiný: jak může společnost dosahovat zisku bez tištěných produktů? Začínající internetové podniky (známé rovněž pod označením "firmy dot com") získaly kapitál veřejnou nabídkou svých akcií. AOL, Yahoo a E-Bay se řadí mezi společnosti s nejrozsáhlejší reklamou na světě. Je zajímavé, že z tohoto vývoje těží nejvíce výhod opět tištěná média. Podle vyjádření AC Nielsen došlo v zemi s největším vlivem televize a Internetu, Spojených státech amerických v roce 1999, k desetiprocentnímu nárůstu v oboru reklamy v tištěných novinách a časopisech. Tím tento sektor dosáhl podílu 43 % na celkovém objemu reklamy. Tentýž trend se opakuje v jiných částech světa. Virtuální společnosti potřebují tisk, aby k sobě přitáhly pozornost potenciálních zákazníků.
Prudký vzestup zájmu o kapitálové trhy a rozvoj odvětví reklamy rovněž vedl ke dramatickému zvýšení počtu finančních časopisů a publikací zaměřených na internetový/elektronický obchod.
Podle zprávy vypracované Dieterem Gärtnerem z frankfurtské organizace pro novinový marketing Zeitungsmarketing Gesellschaft (ZMG) se noviny rychle stávají "esenciálním médiem pro okamžitou komunikaci". Studie ZMG navíc naznačují, že "noviny mají nejlepší image - lepší než televize, rádio nebo Internet!" Zavedené společnosti, obzvláště z oborů finančnictví, telekomunikací a informačních technologií, vyvíjejí tlak podporující rozvoj tiskové reklamy, což přináší výborné obchody výrobcům polygrafických strojů.
Výsledkem je stoupající poptávka po finančních informacích a polygrafický průmysl zažívá prudkou konjunkturu i díky aktuálním zpravodajům, analýzám, čtvrtletním zprávám apod. Tyto nové objednávky, vyřizované takřka přes noc, zpravidla v nízkých nákladech, se omezují téměř výhradně na technologie digitálního tisku, černobílého i barevného. Zdá se, že nejnovější analýzy vyhotovené uživatelskou skupinou Xplor ve Spojených státech popsaný vývoj potvrzují. Většina z přibližně 5 000 členských firem této organizace využívá nejnovější technologie (digitální tisk a Internet). Heslem je "elektronické obchodování potřebuje elektronický tisk".
Digitální barevný tisk získává stále lepší pozice
"Kdyby byly náklady nižší, využívali byste digitální barevný tisk?"
"Jsou barevné tiskové systémy příliš pomalé?" Zdroj: Xplor 1999 Přehled směrů technologického vývoje (Technology Directions Survey) / založeno na anketě mezi členy |
Analytici, jako např. Charles A. Pesko z firmy Cap Venture (USA), předpovídají ztrojnásobení velikosti globálního trhu tisku na požádání (POD) jen v samotné oblasti černobílých digitálních tiskových strojů na 18 miliard dolarů do roku 2002, s dalším vzestupem na 25 miliard dolarů do roku 2005. Trh s digitálními tiskovými systémy zůstává malý (v roce 1999 nedosahující zdaleka ani půl miliardy dolarů), očekává se však jeho rychlá expanze a dosažení mnohamiliardových rozměrů bezprostředně po uvedení nových produktů na veletrhu DRUPA 2000.
Růst ale zaznamenávají i tradiční polygrafické technologie. V roce 1999 oznámili výrobci tradičních tiskových strojů značný nárůst objemu přijatých objednávek (+6 %), s celosvětovým prodejem v hodnotě přibližně 12,5 miliardy dolarů. Tyto skutečnosti jsou hybnou silou pro rozvoj speciálních tiskových technik, jako je např. flexografický tisk, potisk obalů, povrchová úprava tisků a zvláště spotřební a tiskové materiály. FAO předpovídá tříprocentní nárůst globální spotřeby na osobu každý rok až do roku 2010. Tiskařský papír bude představovat podstatnou část z tohoto množství.
Růst umožněný souběžnou existencí
Strategii výrobců tiskových strojů je možno rozdělit do dvou hlavních směrů:
1. Zdokonalování stávajících tiskových technologií jejich automatizací a vytvářením souvislého workflow (včetně computer-to-plate a computer-to-press).
2. Vývoj nových digitálních tiskových technologií zaměřených na speciální aplikace (např. inkoustový tisk, tisk na bázi toneru a elektro-fotografické tiskové metody).
Namísto pouhého předvádění nových produktů budou dodavatelé na veletrhu DRUPA 2000 nabízet kompletní řešení. Vystavovatelé, kteří jsou v schopni v tomto směru informovat a motivovat zákazníky, mají jistotu, že budou populární. Dokáží-li výrobci načrtnout svým zákazníkům z oboru polygrafického průmyslu reálnou strategii pro budoucnost, vydělají na výsledcích obě strany.
Vyhlídky do budoucnosti: nejnovějšími trendy jsou elektronický papír, elektronické knihy a elektronické obchodování
Ve Spojených státech se hodně mluví o fenoménu "elektronického" věku, kterému dominuje síť World Wide Web. Oblíbenou frází se stalo "To join the e-way" ("Nastoupit do vlaku elektronického obchodování"). Podobné trendy jsou zjevné i v Evropě. Převzetí největší světové mediální skupiny Time Warner společností AOL, poskytovatelem internetových služeb, naznačuje, jaká síla se skrývá v "elektronické" ekonomice. Na bázi digitalizace se nyní objevují nové aplikace a komunikační kanály. Tradiční i nově vzniklé firmy pracují na vývoji převratných technologií, jako např. "e"-papíru, médií pro zobrazování digitální informace. V budoucnosti budou součástí nabídky na trhu elektronické knihy schopné velmi rychlého záznamu informace. Data obsažená v jediné takové knize mohou odpovídat stovkám tištěných knih a bude je možné aktualizovat a doplňovat pomocí Internetu. Na konci ledna se v Benátkách konala významná konference na téma "publikování v digitálním věku", která jednoznačně prokázala, že se nejedná o science fiction. Již v současnosti připadá 3 až 5 % z celkového objemu prodeje knih na knihy prodané on-line prostřednictvím Internetu. Jakmile budou zákazníci mít přístup k produkčním kanálům typu "book-on-demand", nastane v této oblasti bezpochyby rychlá expanze.
Výhody a nevýhody konvenčních tištěných médií
Ze srovnání moderních digitálních technologií a klasického tisku vyplývají pro soudobé komerční firmy jeho hlavní výhody i nevýhody.
Výhody
- maximální kvalita zobrazení textu, obrázků, grafiky, barev a rovněž snadná orientace v tištěné publikaci (záložky, štítky, apod.);
- po celém světě je k dispozici standardizovaná výrobní technologie;
- nezanedbatelné je působení hmatového vjemu na vnímání tištěné publikace;
- tiskovinu je možno používat "off-line", to znamená bez jakýchkoliv technických pomůcek;
- tištěné produkty, jako jsou knihy, noviny a časopisy, byly dlouhodobě zdokonalovány a dosahují ve srovnání s "virtuálními dokumenty" bezkonkurenční hodnoty, vzhledu i vlastností;
- ke zdokonalení tiskoviny může být použita celá řada technik povrchové úpravy tisků.
- časově a finančně náročný výrobní proces;
- vyplatí se jen jako masmédium (z hlediska poměru cena/výkon);
- jednorázové produkty bez možnosti aktualizace;
- náročná logistika (přeprava, skladování) a archivace;
- statická/jednotná navigace (narozdíl od struktury digitálních publikací propojené hyperlinky).
Andreas Weber, Mainz
(přeloženo a redakčně kráceno)
Článek byl převzat z čísla 3/2000 měsíčníku Svět tisku, které vyjde začátkem příštího týdne. Bližší informace o časopisu naleznete na www.svettisku.cz.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024