Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Vylepšujeme fotografie v Adobe Photoshopu
auto praxe
19. října 2004, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak můžeme vylepšit obyčejnou fotku auta z digitálu. Dodáme jí dynamiku a trochu šmrncu.
V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak můžeme vylepšit obyčejnou fotku auta z digitálu. Dodáme jí dynamiku a trochu šmrncu.
Nejprve upravíme kontrast fotky a nažloutlý nádech fotografie (obr. 2). Kontrast zvýšíme pomocí úrovní (Ctrl+L), kde lehce stáhneme oba krajní posuvníky. Nežádoucí žlutou odstraníme – obraz / přizpůsobení / odstín a sytost – kde si zvolíme položku žlutá a v sytosti ji stáhneme zhruba o 50. Ke zvýraznění modré barvy karoserie použijeme opět odstín a sytost, zvolíme položku modrá s nastavením sytosti +40 a světlosti –10. Také zvýrazníme znak auta a masku (obr. 3) nástrojem ztmavení (O) s nastavením rozsahu na stíny a expozicí 10 %, kterým znak a masku párkrát přejedeme.
Dalším krokem je rozjet auto po silnici. Nejprve rozhýbeme vozovku (obr. 4) – lasem si vybereme vozovku a výběru nastavíme prolnutí 15 bodů, pak použijeme filtr / rozostření / rozmáznout – vzdálenost kolem 100 bodů, úhel nastavíme podle směru auta. Pak ještě použijeme filtr / rozostření / gaussovské rozostření s hodnotou 3. Pokud rozmáznutí někde zasahuje do auta odmažeme ho nástrojem štětec historie, který umístíme v paletce historie před krok rozmáznutí – což je stav k němuž se chceme vrátit. Za předním kolem auta vnikl nežádoucí stín (místo je červeně označeno na obrázku), který vyretušujeme nástrojem razítko. Auto uvedeme do chodu pohybem kol, tedy v tomto případě pohybem jednoho kola :-) Kolo vybereme a zkopírujeme do nové vrstvy.Opět použijeme gaussovské rozostření – hodnota 1. Potom kolo rozmázneme, vzdálenost nastavíme cca 30 bodů,úhel je naznačen šipkou na obrázku 5. Nežádoucí přesahy odmažeme nástrojem guma s neostrou stopou.
Následuje náročnější část práce – odstranění nežádoucích odlesků a vytvoření nových. Velkým pomocníkem nám budou cesty a výběry. Začneme dlouhým odleskem na spodní části auta – kolem daného úseku nakreslíme cestu a z ní vytvoříme výběr, potom nasajeme kapátkem tmavě modrou barvu z auta a štětcem postupně plochu zakreslíme obr. 6. Aby nebyla modrá všude stejná a odlesk nepůsobil plochým dojmem uděláme některé oblasti ještě o něco tmavší – změníme u štětce režim normální na režim ztmavit.
Teď se pustíme do pravé části auta obr. 7. Nejprve razítkem (v kombinaci s retušovacím štětcem) vyretušujeme nežádoucí odlesky. Poté si nakreslíme opět pomocnou cestu a z ní utvoříme výběr. Nejdříve uděláme z výběru doplněk (Shift+Ctrl+I) a dokreslíme štětcem tmavé odlesky na kapotě – tady musíme se štětcem pracovat jemněji než u spodního odlesku – pomáháme si více změnou intenzity krytí (používáme štětec s měkkou stopou). Nepřesnosti a přetahy vyrušíme štětcem historie, který je v takovýchto případech neocenitelným pomocníkem, obzvlášť pokud se vám nechce tvořit příliš mnoho výběrů.
Z výběru opět uděláme doplněk a pomocí přechodu přidáme světlý odlesk – u přechodu si nastavíme světle modrou barvu přecházející do ztracena, krytí cca 80 %. Levou spodní část odlesku částečně odmažeme štětcem historie, taktéž z blatníku přechod odmažeme.Nyní zvýrazníme blatník auta. Abychom nevyšli ze cviku, opět si nakreslíme pro výběr pomocnou cestu. Nasajeme si bílou barvu, nastavíme krytí cca 30 % a ve vybrané oblasti několikrát přejedeme štětcem.
Také trochu zvýrazníme odlesky na kapotě – opět vytvoříme pomocí výběr z pomocných cest nastavíme jemné prolnutí – 1 či 2 body a nástrojem zesvětlení (nastavení rozsahu – světla, expozice cca 7 %) zvýrazníme světlé odlesky. Jemně přisytíme světle modrou barvu kapoty pomocí odstínu a sytosti – Ctrl+U se zvolenou modrou barvou (Ctrl+5) – kde nastavíme v sytosti hodnotu 20.
Předposledním krokem je rozsvícení světel, aby auto bylo na silnici dobře vidět. toho docílíme jednoduše – nové vrstvě uděláme štětcem v oblasti světel žluté šmouhy, této vrstvě pak změníme normální zobrazení na bodové světlo a krytí nastavíme 50 %.
Aby obrázku nic nechybělo dáme do pozadí novou oblohu. Oblast oblohy vybereme nástrojem kouzelná hůlka a odmažeme ji. Vytvoříme si novou vrstvu (pod autem) a do ní dáme novou oblohu. Teď ještě doděláme odraz mraků do okna. Nejdřív uděláme kolem okna cestu, potom si zkopírujeme do nové vrstvy nad oknem část oblohy (nejlépe nějakou která není vidět za autem) a natočíme ji po směru auta, načteme výběr a přesahy odmažeme. Pak už stačí jen změnit krytí vrstvy na 35 %, nastavit její režim na násobit a v levé horní části okna, kde se odráží nejvíc světla, mraky neostrou gumou (70% krytí) odmažeme.
A teď zbývá už jen jediné, prohlédnout výsledek!
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024