Voda v bitmapovém editoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Voda v bitmapovém editoru

voda

13. května 2003, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak jednoduchým postupem vykouzlit povrch vody - klidnou hladinu moře. Takový povrch se nám může hodit, ať už jako část montáže nebo podklad. Postup je platný pro 6 i 7 verzi Photoshopu.

V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak jednoduchým postupem vykouzlit povrch vody - klidnou hladinu moře. Takový povrch se nám může hodit, ať už jako část montáže nebo podklad. Postup je platný pro 6 i 7 verzi Photoshopu.

Začneme tím, že v novém souboru použijeme na pozadí filtr/vykreslení/oblaka s nastavením barvy popředí bílá a pozadí černá (obr.1). Poté se přepneme do paletky kanály a přidáme alfa kanál - v nabídce zvolíme položku nový kanál. Přepneme se zpět do pozadí vybereme celou plochu (ctrl+A) zkopírujeme, vložíme do alfa kanálu a použijeme obraz/přizpůsobení/invertovat (obr. 2).

V dalším kroku, vytvoření základu povrchu, použijeme na pozadí filtr/vykreslení/světelné efekty viz. obr. 3 (použila jsem dvě bodová světla z levé strany a jedno rozptýlené zprava). Výsledek můžeme vidět na obr. 4. Abychom tento polotovar postrčili blíže výsledku, je třeba jej “zamodřit”, k tomu nám poslouží obraz/přizpůsobení/odstín a sytost se zaškrtnutou volbou kolorovat a nastavením - odstín 212, sytost 40, světlost 0 (obr. 5).

Nyní už budeme spíše dolaďovat. Zduplikujeme si pozadí a gumou s neostrou stopou odmažeme méně kontrastní úseky, ponecháme jen ty jakoby vystouplé - vrcholky vlnek (obr. 6). Vrstvu s vrcholky zvýrazníme zaostřením - filtr/zostření/doostřit s nastavením: míra 100%, poloměr 1, práh 0. Spodní vrstvu naopak rozostříme - filtr/rozostření/gausovské s hodnotou 1,5 (obr. 7). Nakonec ještě trochu zvýrazníme hřebínky vln. V nové vrstvě naneseme na tyto úseky neostrým štětcem s menším krytím (cca 30%) bílou barvu (obr. 8). Této vrstvě pak nastavíme krytí 50% a režim překrýt (obr. 9).

Toto byl jeden z možných výsledků (pohled shora). Obrázek je možné upravit ještě pomocí transformace a navodit tak dojem perspektivy, jak jsem nakonec učinila já. A nyní nám už nebrání nic vyplout do modravých dálek.


Klikněte pro zvětšení

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: