Verdant 1.0, navrhněte si vlastní strom - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Verdant 1.0, navrhněte si vlastní strom

verdant

27. května 2003, 00.00 | Potřebujete do imaginární nebo reálné 2D krajiny či jiné grafické kreace rychle umístit nějaký hezký strom, větev s listy nebo nějakou rostlinu a nemáte k dispozici žádný specializovaný 3D modeler? Žádný problém, s pluginem Verdant si můžete poměrně rychle vypěstovat vlastní strom přímo v Adobe Photoshopu.

{Základní rozhraní}

Verdant je ve světě Adobe Photoshop kompatibilních pluginů poměrně ojedinělá záležitost. Kde jinde ale můžete sehnat plugin na výrobu stromů a dalších typů rostlin v jejich nativní 3D podobě než u společnosti Digital Element? Autoři špičkového pluginu Aurora mají s podobnými pluginy už své zkušenosti a nabízí nám revoluční nástroj na tvorbu jednotlivých stromů nebo rovnou celého lesa přímo v prostředí Adobe Photoshopu 6.0 a vyšších verzí. Verdant existuje ve verzích pro Windows i pro Macintosh. Pro obě platformy už je, nebo v nejbližší době bude k dispozici demoverze pluginu, která je omezena jedním dostupným typem stromu. Elektronická verze ke stažení pak obsahuje 10 typů stromů, u verze na CD-ROM by jich měl být ještě větší počet.

A co vlastně Verdant umí a jakým způsobem to dělá? Design stromů, keřů a rostlin je sice limitován interními 3D modely v jednotlivých předvolbách, protože ale máte k dispozici slušnou řádku nastavovacích parametrů, není problém si strom či jinou rostlinu upravit dle vlastních představ. Pracovní prostředí pluginu vidíte na screenshotech. Vlevo je náhledový systém, nad kterým jsou ikonky pro přepínání manipulačních funkcí. Vpravo jsou pak requestery pro úpravu vzhledu a "parametrů" stromu, jeho větví, listů apod. a konečně dole jsou další ovládací prvky na výběr daného typu/tvaru stromu, jejich rozmístěný v prostoru a manipulaci se světelnými zdroji. Plugin je navržen celkem univerzálně a nemusí nutně sloužit pouze k tvorbě stromů, jiné 3D předlohy s odpovídajícími texturami ale s Verdantem zatím dodávány nejsou.


Verdant - wireframe zobrazení skupin stromů


Verdant - detail vytvořených listů a pozice tří aktivních světelných zdrojů

Zobrazení náhledu si můžete vybrat buď v podobě zjednodušeného wireframe zobrazení (nejedná se o typický drátový model 3D objektu), nebo jako model zohledňující i textury větví a listů. Třetím typem zobrazení je jedna z variant shadingu respektující i aktivní stíny u objektů, tento typ náhledu ale vyžaduje opravdu hodně rychlý počítač a v žádném případě ho nezískáte za několik vteřin natož pak v reálném čase. Světelné zdroje si můžete libovolně přidávat a měnit jejich umístění v prostoru přímo v miniaturním prostorovém náhledu. Ovlivnit můžete i barvu světla a jeho intenzitu, u stínů lze nastavit pouze jejich intenzitu a kvalitu. Aktivací stínování získáte poměrně reálné stíny za jednotlivými modely stromů. Na náhledu jsou dobře patrné i textury kůry stromu, celý kmen stromu nebo stonek jiné rostliny, ale může ve Verdantu zřejmě používat pouze jednu texturu (o dalších texturách pro kmen se dokumentace pluginu nezmiňuje). Samostatné textury jsou pak aplikovány na listy, kterých může u jednoho stromu existovat několik variant používajících vždy jinou texturu a jinou masku (tj. vždy dva obrázky ve formátu JPEG).

Se stromy (a v budoucnu určitě i s dalšími typy rostlin) můžete v náhledovém okně Verdantu libovolně manipulovat - přesouvat je v prostoru, natáčet je, měnit jejich velikost a upravovat řadu jejich vlastností. Mezi nejdůležitější nastavovací prvky patří stáří stromu, úroveň detailů a úroveň mutací, které současně definují tvar stromu a jeho velikost, rozmístění a hustotu listů, délku větví, počet listů na větvích, poloměr větví, délku a tloušťku větví a spoustu dalších přírodních vlastností stromu. Všechny tyto vlastnosti si můžete do detailů upravit zadáním číselných údajů (většinou od 0 do 100), náhled se pak v závislosti na nastavení preferencí pluginu může automaticky překreslit.


Verdant - nejdokonalejší dostupný náhled vytvářených stromů včetně aktivních stínů


Verdant - některé z nabízených variant stromů

Možná se teď ptáte a co jehličnaté stromy? Přiznám se, že nevím. Autoři pluginu zatím do svého díla zahrnuli pouze podporu listnatých stromů, u kterých je výrazně jednodušší manipulace s 3D modely i aplikace textur listů. Naskenovat list je také výrazně jednodušší a praktičtější než "jehličky", u kterých si dost dobře nedovedu představit jejich generování v přijatelném čase při "rychlé" práci s defacto pozdější "2D" grafikou v Adobe Photoshopu.

Komerční verze Verdantu obsahuje i tzv. "Variator", jehož název indikuje jeho hlavní funkci. Ve Variatoru si můžete velmi snadno vybrat z několika vygenerovaných variant daného typu stromu nebo rostliny (znovu připomínám, že rostliny budou patrně až v některé z příštích verzích pluginu) a můžete zde také manipulovat s jednotlivými světly. Po úpravě vzhledu stromu nebo skupin stromů si můžete nechat zobrazit velký náhled celé scény, který opět zohledňuje aktivní stíny za objekty.


Verdant - zvětšený nejrealističtější dostupný náhled několika větví s listy a nasvícením z několika světelných zdrojů současně


Verdant - Variator v akci


Verdant - spočítaný velký náhled

[-more-]{Skupiny stromů a závěr}

Možná je trochu přehrané hovořit rovnou o celém lese, skupiny několika nebo několika desítek stromů ale můžete s Verdantem vytvořit poměrně snadno. Pro práci se skupinami stromů stačí použít obligátní skupinový mód (přesně tak se totiž jmenuje) a dále pracovat s pluginem stejně jako v případě návrhu jednoho stromu. Variace jednotlivých stromů, křovin atp. jsou generovány automaticky a nemůžete je v pluginu příliš ovlivnit. Ve skupinovém módu lze upravovat pouze komplexní parametry celé scény (pozice skupin stromů, natočení celé scény apod.) a parametry "původního" stromu, ze kterého se automaticky generují jeho porůznu zmutované klony. Vysázet si vlastní les na přesně vymezené pozice je maličkost. Pokud to nechcete provést přímo v Photoshopu, můžete si vlastní les vysázet přímo ve Verdantu. K tomu účelu máte na výběr několik předdefinovaných bitmapových předloh s rozlišením 44 x 45 pixelů, ze kterých Verdant přebírá pozice stromů. Ze screenshotu je doufám jasné, jak to celé funguje - rozmístění stromů je definováno černými body, bílá plocha ve vzorku jsou hluchá místa, kam se semínka stromů nemohou dostat :-).


Verdant - náhled stromu a nabízené typy bitmapových vzorů, definujících rozmístění skupin stromů na scéně

Realističnost grafického výstupu z pluginu určitě závisí pouze na dodávaných 3D modelech (ve formě obligátních "presets"). Vzhled ukázkového stromu a listů v demoverzi pluginu je místy až příliš symetricky texturovaný kmen celkem slušný, reálnosti specializovaných 3D grafických programů (za desítky či spíše stovky tisíc) ale v žádném případě nedosahuje.

Líbí se vám Verdant? Pokud ano, možná se vám nebude příliš líbit jeho cena. Částka 179 USD za download verzi a 199 USD za verzi na CD-ROM sice není ve světě profesionálních pluginů nic zvláštního, za plugin s pouze sporadickými možnostmi využití (při běžné práci 2D grafika) je to ale přece jen poměrně dost. 3D grafici budou mít možná na vlastnosti a cenu pluginu jiný názor, každopádně ale o Verdantu platí jedno obecné pravidlo - to, co je ve světě 2D grafiky a Adobe Photoshop kompatibilních plug-inů ojedinělé, je ve světě 3D grafiky zcela běžná záležitost. Z pohledu 2D grafika si tedy Verdant troufnu označit jako výjimečný, s přihlédnutím k možnostem současných 3D animačních programů a specializovaných 3D modelerů (pochopitelně se zcela jinou cenou) a jejich možné spolupráci s Adobe Photoshopem je ale Verdant opravdu pouze jedním z doplňků pro Adobe Photoshop a další grafické aplikace. Pokud autoři pluginu budou s Verdantem dodávat co největší množství 3D modelů různých stromů a rostlin, výrazně tím navýší jeho schopnosti a užitečnost. Předpoklady tady jsou, stačí je jen dotáhnout do konce...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: