Uživatelé se bouří - Photoshop CS neumožňuje otevírat bankovky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Uživatelé se bouří - Photoshop CS neumožňuje otevírat bankovky

16. ledna 2004, 00.00 | Adobe implementovalo potichu do poslední CS verze Photoshopu algoritmus skenující všechny otevírané obrázky na ochranné prvky nových bankovek. Nyní se tato "funkce" provalila a vyvolala obrovskou diskuzi.

Internetová média tématicky spojená s grafikou žijí posledních několik dní diskuzemi souvisejícími skoro až s omezováním tvůrčí svobody grafiků. Společnost Adobe - výrobce hlavního nástroje pro grafické práce Adobe Photoshopu - totiž implementovala do nejnovější "CS" verze programu kód, který skenuje každý otevíraný obrázek a znemožňuje v programu otevírání obrázků bankovek. Pochopitelně bez předchozího upozornění uživatelům...

Diskuzi spustil příspěvek v diskuzním uživatelském fóru na stránkách Adobe. Uživatel si zde stěžuje, že mu Adobe Photoshop CS neumožní otevřít novou dvacetidolarovou bankovku. Následující rozsáhlá diskuze tento fakt potvrzuje a doplňuje, že implementované omezení se týká nejen dolarů, ale i dalších světových měn (konkrétně např. Eura a Libry).

Posléze "funkci" potvrdili v různých rozhovorech i zástupci Adobe. Photoshop CS má implementovaný programový kód, který rozezná motivy bankovek opatřené určitými bezpečnostními prvky (jde pouze o nové banky - např. staré dolary se otevřou bez problémů) a pokud ochranu detekuje, odmítne bankovku v programu otevřít. Místo toho zobrazí okno s informací, že "Tento program nepodporuje neautorizované zpracování obrázků bankovek". Na české bankovky se podle našich zběžných testů (zkoušeno na tisícikoruně) restrikce nevztahuje.
Tlačítko Information směřuje na web http://www.rulesforuse.org, představující rozcestník směřující uživatele na příslušné lokální stránky (pro ČR jde o link na ČNB).

Algoritmus pracuje velmi důkladně a neumožňuje otevírání příslušných bankovek ani lehce modifikovaných či převedených do černobílé verze (obsah je kontrolován i při vkládání obrázku přes schránku). Podle uživatelů existují sice cesty jak do Photoshopu bankovku dostat, ale principielně uvedené řešení může představovat poměrně zásadní omezení pro grafiky, kteří bankovky používají pro různé grafické koláže (což obecně není s určitými omezeními v rozporu se zákonem). V takovém případě by bylo jistě dobré, na podobné restrikce uživatele před investicí do programu upozornit.
Druhou rovinu diskuze lze vidět v hlubším zamyšlením nad tím, kde začíná právo výrobce omezovat uživatele v jeho práci v rámci nějakého "vyššího principu". Absurdně rozvedeno - projde-li podobný pokus, nebude příště kontrolován obsah na další "závadný obsah"? Dešifrovací algoritmus ochranných prvků byl navíc podle některých rozhovorů pravděpodobně dodán přímo vládní americkou organizací (Central Bank Counterfeit Deterrence Group) a lehce se tak naplňuje ono "velký bratr se dívá"....

Názor
Patrně není třeba příliš polemizovat o tom, že odhalené opatření vypadá spíše na populistický krok americké vládní organizace, který v důsledku pouze omezuje běžné uživatele (už jen tím, že analýza otevíraného obrázku zbytečně zabere nemálo systémových prostředků) a na skutečné padělatele nebude mít přílišný vliv. Proto je až s podivem, s jakou lehkovážností výrobce popisovaný mechanismus do programu implementoval. Vždyť soukromí a důvěra v program je jedno z nejžhavějších témat a každému musí být zřejmé, že podobný námět vyvolá nekončící bouře diskuzí a kritik, které podle našeho názoru mohou jinak výbornému programu zbytečně škodit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: