Úprava špatně naexponovaných fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Úprava špatně naexponovaných fotografií

28. června 2000, 00.00 | Nezřídka se stane, že fotografie, které s napětím očekáváme, nás zklamou. Od toho je tu však Photoshop, abychom s tím něco udělali.

Nezřídka se stane, že fotografie, které s napětím očekáváme, nás zklamou. Chybí jim barvy, mají šedý povlak, nejsou dostatečně ostré nebo jsou celé s nádechem jedné barvy. Od toho je tu však Photoshop, abychom s tím něco udělali.

Když si to tak uvědomím, Photoshop má fotku už v názvu, je vlastně původně určen k upravování fotografií, proto by se měly tutorialy zaměřit i na ně a ne jen na kreslení obrázků.
Fotografie, které upravíte, můžete použít nejen v počítačových aplikacích; dnes totiž existují už i minilaby, které vám udělají fotografii z obrázku uloženého v elektronické podobě (pokud vím, tak zatím jen z TIFFu).

Důvodů, proč se fotka nevydařila, jak měla, je více. Jedním z nich je špatný odhad clony či času (mýlit se může za určitých okolností i expozimetr - když fotíte převážně světlý výjev, ale expozimetr namíříte do tmavé části obrazu (a naopak), naměřená hodnota nebude odpovídat skutečnosti). Další trable může způsobit také špatně nastavená vzdálenost. Avšak problémem může být i samotný film. Nemám tím na mysli nějakou konkrétní špatnou značku, mluvím o filmu jako takovém. Film totiž vnímá za určitých okolností barvy trochu jinak než lidské oko - a tak se stane, že fotografie z interiéru je celá žlutá, i když my tam tuto barvu nevidíme nebo ji vidíme jen v náznaku, nebo naopak fotografie exteriéru (zvláště z hor) má celá modrý nádech (ten je způsoben ultrafialovým zářením, které my nevidíme, ale film ho zachytí jako modrou barvu). Profesionální fotografové k prevenci tohoto jevu používají různé filtry (UV filtr, konverzní filtr), ty však nepatří ke standardnímu vybavení člověka fotícího jen tak občasně. Pokud ale onen člověk má Photoshop, má vyhráno ;).

Začněme nejprve s fotkami, které mají díky špatně naměřené expozici nádech do šeda nebo fotky krajiny, kde vzdálená místa jsou zahalena oparem (vzdušná vlhkost). S tímto problémem se lze poměrně snadno vypořádat. Poslouží nám funkce kontrast (Image -> Adjust -> Brightness/Contrast; Obraz -> Přizpůsobit -> Jas a kontrast). Stačí jen nastavit tu správnou hodnotu a výsledek se může od originálu lišit tak jako zde:

 

Další případ je onen zmiňovaný modrý nádech (který se může objevit také u fotek, které jsou foceny pozdě odpoledne či navečer při oblačném počasí). Zde už musíme postupovat jinak. Musíme vyvážit barvy, proto budeme volat funkci Image -> Adjust -> Color Balance (Obraz -> Přizpůsobit -> Vyvážení barev). Vzhledem k tomu, že v obraze převládá modrá, je třeba ji vyvážit přidáním ostatních barev, v tomto případě tedy červené, žluté a zelené. (V případě, že bude mít obrázek např. nádech do červena, přidáme žlutou, zelenou a modrou).

Dalším problémem je neostrost fotky. S tou je to už trochu horší, protože výsledek úpravy není vždy perfektní. Můžeme se však pokusit alespoň o něco (všeobecně platí, že příliš rozmazané fotky nezaostříte, s dobrým výsledkem lze napravit jen lehkou neostrost). Pro tento případ se nám nabízí zaostřovací filtry: Filter -> Sharpen (Zostření) a zde: Sharpen (Zostřit), Sharpen Edges (Zostřit obrysy), Sharpen More (Zostřit více) a Unsharp Mask (Doostřit). Já osobně nejraději používám poslední jmenovaný, protože jedině u něj lze míru a způsob zaostření korigovat. Spolu s filtrem Sharpen (Zostřit) jsem ho použila i na zaostření následující fotografie:

Pozn.: Mírná kostkatost druhého obrázku není způsobena použitým filtrem, ale vyšší kompresí formátu jpg.

K vylepšování fotek lze použít ještě další funkce se sekce Image -> Adjust (Obraz -> Přizpůsobit), a to Levels (Úrovně), Curves (Křivky) a Hue/Saturation (Odstín a sytost). Práce s nimi je už o něco složitější, ovšem vřele doporučuji vyzkoušet si je, lze s nimi totiž dosáhnout dobrých výsledků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: