Úprava digitální fotografie: odstranění nežádoucího pozadí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Úprava digitální fotografie: odstranění nežádoucího pozadí

retus

29. dubna 2003, 00.00 | Při práci s fotografií, ať už ji sami pořizujeme nebo se k nám dostává
"pouze" k úpravě, je občas potřeba do obrazu zasáhnout o něco
výrazněji, než kam sahá rámec běžné základní barevné a tonální korekce
...

{Část 1}

Základní retuš, tzn. úprava barevnosti, vyvážení světel a stínů, odstranění případných mechanických nečistot apod.,   provádíme téměř vždy, když se nám fotografie dostává do rukou. Čas od času je ale třeba o něco razantnějšího zásahu. Příkladem takového poměrně razantního zásahu do fotografie může být úprava nebo úplné odstranění některé nežádoucí části obrazu, jak si to popíšeme v dnešní ukázce. 
Kouzlem fotografie je její věrné zachycení/zobrazení všeho, co focená scéna obsahuje. Nevýhodou fotografie je - za určitých okolností - totéž. Těmi "určitými okolnostmi", které z předností dělají nevýhodu, může být například focení v zrcadle (nebo ve stříbrné vánoční ozdobě položené na klávesnici počítače, jak je tomu v mé ukázce) ... fotograf se sice může někam schovat - fotoaparát tam ale skutečně musí zůstat :)  

Fotografie, u které jsem retuš prováděla, vznikla za nepříliš ideálních světelných podmínek (ostré boční sluneční světlo, tmavá místnost), proto bylo ze všeho nejdřív  třeba mírně upravit expozici a barevnost. Vlastní retuš pak proběhla zhruba v šesti krocích (viz. vyznačené oblasti) - odstranění nečistot (1), odstranění zářivek (2), odstranění přístroje (3), doplnění/nahrazení odstraněných částí obrazu novým pozadím (stůl za přístrojem, roh zadní a boční stěny) (4), odstranění odrazu fotoaparátu na desce stolu (5) a obnovení osvětlení venkovním světlem na vyretušovaných plochách (strop a zadní stěna za odstraněným fotoaparátem) (6).      






Popsaný postup byl proveden ve Photoshopu 7, proto jsem jako základní retušovací nástroj mohla použít "Healing Brush Tool", který je velmi (!) příjemným vylepšením dosavadních retušovacích možností programu (heal = léčit, zahojit, zcelit aj.). V nižších verzích slouží pro retušování klonovací nástroj "Clone Stamp Tool".   



Začala jsem úpravou monitoru - odstraněním drobných nečistot - pro "Healing Brush Tool" hračka. 



Dalším krokem byla úprava stropu. Malá technická poznámka: během popisování postupu práce vynechávám jednotlivé dílčí kroky typu "jak vytvořit cestu" a "jak z cesty vytvořit selekci" - popisovaný postup předpokládá alespoň základní znalost práce s cestami, selekcemi a jejich kombinováním; většinou tedy zkráceně uvádím jen  "vytvořím cestu a z ní výběr".
Takže - vytvořila jsem cestu - obvod stropu - a z ní výběr, abych měla jistotu, že nebudu "čmárat vedle".



Pro odstranění zářivek jsem použila opět "Healing Brush Tool". Mohla jsem také zvolit jiný postup, např. výplň celého stropu přechodem v barvách odečtených z původního povrchu, ale takto vytvořená plocha by byla v obrazu příliš cizorodá; místní retušování, které jsem zvolila já, je pro obraz méně drastické.  



Při odstraňování jednotlivých zářivek jsem se snažila vycházet z blízkých (tedy tonálně i barevně podobných) oblastí. Na obrázku je šedým kruhem s křížkem vyznačen vždy zdroj pro jednotlivou aplikovanou stopu, která je pak vyznačena červeně (levý červený kroužek už po nanesení stopy, pravý zatím beze změny). Takto jsem postupovala u všech zářivek.



Další fází práce bylo odstranění fotoaparátu. Abych ochránila okolní prostor, bylo třeba oblast, o kterou nyní šlo, opět vymezit selekcí, stejně jako předtím u stropu. Připravila jsem tedy nejprve cestu; cesta kopíruje přesně jen ty části, které jsou pro danou úpravu podstatné - tzn. levý okraj u okna a obrys zadního stolku u stěny; všechny ostatní části jsou buď nepodstatné, a nebo lze potřebného okraje dosáhnout s využitím (odečtením, přičtením) nějaké už existující cesty nebo selekce, což byl případ horní části - spojení zadní stěny se stropem. 

Poté, co byla selekce připravena, mohla jsem začít s odstraňováním fotoaparátu. Zde byl vhodnější nástroj "Clone Stamp Tool", protože víc než o "co nejšetrnější" zachování původního pozadí, šlo v tomto případě naopak spíš o jeho radikální změnu, kde jemné dopočítávání odchylky nástroje "Healing Brush Tool" nemělo smysl ...



... a když bylo dokonáno, bylo ještě třeba nově vzniklou plochu lehce doladit - vrátila jsem se tedy zpět k nástroji "Healing Brush Tool" (s nastaveným velkým hrotem), díky kterému jsem teď už mohla upravit drobné rozdíly mezi stěnami (rozdílná světlost, struktura) ...  zdrojovou oblastí pro úpravu byla plocha stropu. 


[-more-]{Část 2}

Teď, když vše, co mělo být odstraněno, už bylo pryč, bylo potřeba této nové poměrně beztvaré ploše vrátit zpět, co původně obsahovala ... Kouzlo retuše je (mimo jiné) v tom, že věci můžeme z obrazu zcela odstranit  - vzniklý prostor, který po nich zůstane, musíme ale také něčím vyplnit ... a nejlépe tím, co za odstraněným předmětem původně bylo, i když ne vždy je to úplně bezezbytku možné - občas je přece jen nutná jistá improvizace ...  
Takže další krok - úprava rohu stěny u okna. Opět - stejně jako v předešlých případech - nejprve vymezení oblasti, o kterou půjde. Pro tento účel jsem si těsně před tím, než jsem odstranila fotoaparát, připravila cestu, abych mohla dodržet přesnou původní polohu rohu místnosti (cesta, o které mluvím, je vidět na obr. s částečně odstraněným fotoaparátem - viz. výše); oblast, kterou jsem potřebovala pro následující úpravu získat, byla průnikem této cesty s aktuálně vybranou selekcí. 
Poté, co byla selekce definována - nástrojem, který měl místnosti vrátit zpět ztracený objem, byl "Gradient Tool"/přechod. Protože část stěny, kterou jsem se právě chystala dotvořit, je ve skutečnosti díky své poloze vzhledem ke zdroji světla zastíněná, i já jsem při výběru barvy pro přechod vycházela z této skutečnosti: kapátkem jsem nabrala potřebnou barvu v části stropu, která rovněž obsahuje stín ...



a směrem shora dolů jsem vybranou část (a) vyplnila přechodem (b) s nastavením "do průhlednosti", 30% krytí, režim Multiply/násobit. Přechod sice zajistil požadované zvýraznění plochy, ale protože výsledek tohoto nástroje je pro reálný obraz až příliš dokonalý (hladký), jeho plynulost jsem lehce narušila použitím filtru Noise (c), výsledek  jsem pak ještě mírně ručně rozostřila - více dole, méně v horní části (d).

Ačkoli všechny zásadní úpravy v této chvíli už byly provedeny, zbývalo ještě několik drobností, které také nelze pominout - po přístroji zůstaly ještě stále "zbytky" v zatím neupravovaných oblastech, což je např. zadní stolek a prostor pod ním. 
Pomocí selekce jsem tedy danou oblast nejprve izolovala od okolí (1), pak jsem klonovacím nástrojem doplnila chybějící část desky stolu (2), přičemž jsem "čerpala" z plochy desky stolu v popředí, pak jsem upravila prostor pod stolkem (3) a nakonec jsem ještě přidala jednu hromádku knih - naklonováním původní hromádky vpravo (4). Stůl je ve skutečnosti v poměru k celé fotografii velmi malý, nebylo tedy třeba zcela stoprocentní přesnosti.



Také odraz nepřítomného fotoaparátu na desce předního stolu nyní už postrádá smysl ...



Poslední úprava, kterou bylo třeba provést, bylo světlo přicházející zvenčí, které obrazu, díky nově "vyrobeným" plochám, zatím chybělo.
Nejprve jsem od ruky (nástrojem "Lasso") ohraničila oblast, do které jsem světlo chtěla umístit, pak jsem nastavila prolnutí selekce (Feather), aby okraje byly měkké - a pak jsem (pomocí předtím připravené cesty obrysu okna) z takto vyrobené selekce odečetla část, kde horní hrana okna u stropu končí - maska výsledné selekce vypadala takhle:



(Dva křížky označují hranici odečtené části selekce s ostrou hranou.)
Světlo jsem doplnila nástrojem "Gradient tool"/přechod - s bílou výplní (Overlay, 30%) - opakovaně několikrát za sebou, až jsem dostala výsledek, se kterým jsem byla spokojená. 



Stejně jsem postupovala ještě jednou u zadní stěny.
A to byla vlastně, co se týká retušování, úplně poslední úprava.
Co dál s obrazem provedete, je vždy na vás .. já jsem ještě chvíli pokračovala v práci - ořez, stín pod objektem, odlesky aj. (postup výroby světel a odlesků jsem popsala v jiném svém článku tady na grafice.cz) ...



Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: