Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Ulead Particle Plugin 1.0 pro Photoshop
16. srpna 1999, 00.00 | Potřebujete v Photoshopu vytvořit sníh, oheň, mlhu, kouř nebo déšť? Ulead Particle Plugin je velmi zajímavým řešením.
Částicové systémy (většinou nazývané particle systems) simulující například nejrůznější přírodní jevy jako déšť, sníh, mlhu, kouř, oheň, vítr apod. se používají především v raytracingových a obdobných programech s možností kvalitní vizualizace. Firma Ulead Systems však přichází ve své kolekci pluginů z řady Ulead Web Utilities s jedním velmi zajímavým pluginem pro Photoshop 3.x a vyšší a další programy kompatibilní s jeho plugin architekturou s názvem Ulead Particle Plugin a cenou 40$.
Jak jsme si řekli, slouží částicový systém pro simulaci jevů skládajících se z malých částic, jejichž vhodným poskládáním a úpravou lze docílit mnoha umělých i "přírodních" efektů. Program je zcela obyčejný plugin pro Photoshop a jeho instalace je též zcela standardní, v installeru stačí vybrat adresář, kde jsou pluginy (v české verzi Photoshopu se nazývají zásuvné moduly) pro Photoshop atp. V Photoshopu se pak Ulead Particle Plugin objeví v menu Filter.
A co plugin umí? Simulovat lze celkem osm efektů či jevů - bubliny, ohňostroj, déšť, sníh, mraky, kouř, oheň a hvězdy včetně jejich paprskovité korony. Plugin se používá podobně jako všechny ostatní známé filtry, aplikovat ho tedy můžete na jakoukoli vrstvu či výběr s jedinou podmínkou - jednotlivé efekty lze aplikovat pouze na vrstvy či plochy, které nejsou průhledné, tzn. pro bezproblémovou funkčnost je před použitím filtru vhodné zvolenou plochu vyplnit např. barvou. Na obrázku vidíte okno pluginu, v levé části je automaticky obnovovaný náhled, v pravé pak ve většině případů množství sliderů nastavujících spoustu parametrů pro daný efekt. Protože je při úpravách efektů nastavování zdlouhavé a pracné, pamatovali programátoři i na presets, t.j. přednastavení (viz obrázek) pro každý efekt, která lze uložit na disk a v případě potřeby kdykoliv vyvolat.
A konečně se dostáváme k ukázce všech efektů převzaté z dokumentace k pluginu. Jak vidíte, možnosti Ulead Particle Pluginu jsou skutečně velmi dobré a pokud si dáte práci s nastavením parametrů u jednotlivých efektů, můžete s pluginem vytvářet netradiční a zajímavé efekty. U některých efektů lze zapnout v náhledu 2D drátový (čárový) model a dle libosti si rozmístit třeba jednotlivé mraky nebo plameny ohně, ukázku práce v tomto wireframe módu si můžete prohlédnout na obrázku.
To co bylo dřív nutné vytvářet složitými a časově náročnými postupy, je v Ulead Particle Pluginu otázkou několika minut. Realističnost jednotlivých efektů samozřejmě nelze přirovnat k výstupu z raytracingového nebo jiného vizualizačního programu, přesto však může plugin ušetřit spoustu času a nervů při tvorbě tak náročných věcí jakými jsou částicové efekty. Ulead Particle Plugin si můžete vyzkoušet ve zkušební verzi po dobu 15 dnů, poté je nutné program zaregistrovat.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024