Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Photoshop
Tutoriál pro Adobe Photoshop: Maskování vlasů a vložení na nové pozadí
3. května 2011, 10.00 | Vykrývání neboli maskování vlasů (srsti u zvířat apod.) patří k oblíbeným tématům tutoriálů, diskuzí, kurzů atp. Postupů existují spousty, ať už čistě „photoshopových“, nebo s pomocí pluginů či specializovaných softwarů dalších výrobců. Já kdysi narazil na jeden zajímavý návod od Marka Galera na stránkách photoshopsupport.com a již mnohokrát jsem ho v praxi úspěšně použil. O nabyté zkušenosti bych se s vámi rád podělil v tomto tutoriálu.
Vykrývání neboli maskování vlasů (srsti u zvířat apod.) patří k oblíbeným tématům tutoriálů, diskuzí, kurzů atp. Postupů existují spousty, ať už čistě „photoshopových“, nebo s pomocí pluginů či specializovaných softwarů dalších výrobců. A nakonec i samotný Photoshop se neustále zdokonaluje a v každé další verzi rozšiřuje a zlepšuje nástroje na kvalitnější selekce a masky. Ať tak či tak, a přestože to bylo již řečeno milionkrát, zapomeňte na to, že existuje jednoznačný a jednoduchý návod, který vám za pár minut „vyhodí“ perfektní výsledek. Nejčastěji je potřeba zkombinovat celou řadu postupů zahrnujících výběry, masky, jejich kombinace, režimy prolnutí, kanály, ruční dokreslování atd., atd. (viz např. tento seriál R. Marteneka na Grafice). A další zásadní věcí je „vstupní“ fotografie. Úplně jinak bude potřeba postupovat u blonďatých vlasů na světlém pozadí, jinak u hnědočerného pejska s pozadím z podzimních listů.
Přesto ale podle mě není zveřejňování podobných tutoriálů zbytečností, neboť s každým dalším ukázaným postupem si může člověk osvojit a vyzkoušet další a další techniky a jejich kombinací (a sbíráním zkušeností z praxe) dosahovat postupem času lepších výsledků. Já kdysi narazil na jeden zajímavý návod od Marka Galera na stránkách photoshopsupport.com a již mnohokrát jsem ho v praxi úspěšně použil. Nejlepších výsledků bude samozřejmě dosaženo vždy, když bude maskovaný objekt mít co nejkontrastnější a jednolité pozadí. Klasickým příkladem je studiová fotka na bílém pozadí. Pojďme na to…
Pozn. Tutoriál je psán pro Photoshop CS3, ale tvořit můžete takřka v jakékoliv verzi programu. Je určen pro začínající uživatele, vyžaduje však alespoň základní znalosti aplikace. Doba trvání tvorby „výsledku“ je asi 30 minut (podle zkušeností). Případně uvedené klávesové zkratky platí pro Mac OS X, uživatelé Windows si nahradí Cmnd za Ctrl a Opt za Alt. Všechny obrázky níže si můžete rozkliknout na větší náhled. Fotku modelky a nové pozadí, se kterými budeme pracovat, si stáhněte odtud. Fotka pochází z fotobanky photoxpress.com, kde si po bezplatné registraci můžete zdarma stahovat každý den deset fotografií.
1) Při bližším prozkoumání fotky vidíme, že modelčino levé rameno je kvůli natočení modelky a nízkému clonovému číslu při focení mimo hloubku ostrosti. Což značí, že by bylo záhodno, aby i ve výsledné masce šla tato část „do ztracena“. Vytvořte novou vrstvu, vezměte nástroj Štětec s přiměřeně měkkým okrajem a velikostí, nastavte barvu popředí na černou a v nové vrstvě obtáhněte štětcem „rozostřený okraj“ modelky.
2) Pomocí zkratky Cmnd+J si zkopírujte pozadí do nové vrstvy. Stiskněte Cmnd+Shift+U a tuto novou vrstvu desaturujte. Tuhle odbarvenou vrstvu si znovu zkopírujte nahoru (Cmnd+J) a této horní vrstvě změňte režim prolnutí na Překrýt, abychom dosáhli pěkného kontrastu.
3) Obě odbarvené vrstvy slučte do jedné (Vrstva > Sloučit dolů). Jako barvu popředí nastavte černou, vezměte nástroj Štětec, tvrdost dejte kolem 90 % a režim kreslení (pozor, kreslení, nikoliv prolnutí vrstvy!!!) nastavte na Překrýt (roletka v horní liště). Nyní kreslete tímto štětcem v oblasti „uvnitř“ maskovaného objektu. Režim kreslení Překrýt nám zaručí, že tmavé oblasti se budou ještě více ztmavovat, dokonce i lehce šedé oblasti donutíte opakovaným přetažením štětcem zčernat. Největší pozornost věnujte samozřejmě okraji hlavy s vlasy. Nezajíždějte štětcem až do konečků vlasů! To by vedlo k velkému nárůstu „haló efektu“ (nepěkná záře kolem vlasů). Až budete mít hezky začerněné kraje hlavy modelky, můžete změnit režim kreslení na Normální a vnitřek hlavy „dobouchat“ klasickým štětcem. Stejně tak můžete vnitřek vybrat od ruky třeba lasem a výběr vyplnit černou. Následující obrázky naznačují postup prací.
Tip: Pokud vám někde ujede ruka nebo se chcete nějakého nechtěného kousku na okraji „zbavit“, přeměňte barvu popředí na bílou a kreslete štětcem v režimu kreslení Překrýt přes tyto části, které budou „bělat“.
4) Zcela nahoře vytvořte novou Vrstvu úprav – Úrovně a bez jakéhokoliv nastavování ihned potvrďte OK. Tahle vrstva úprav nám poslouží jako „sídlo“ naší masky. Označte vše (Cmnd+A) a následně zvolte Úpravy > Kopírovat sloučené. Nyní stiskněte klávesu Option a klikněte do ikonky masky u před chvílí vytvořené vrstvy úprav. Celý obrázek nám zbělá a v té chvíli pomocí Cmnd+V vložte obsah schránky do masky vrstvy úprav. Odznačte (Cmnd+D) a pomocí očiček na paletce vrstev skryjte obě vrstvy, které jsme použili pro vytváření masky – už je nebudeme potřebovat.
5) Zcela nahoru nad všechny vrstvy vložte nové pozadí, na které chcete vymaskovanou modelku umístit. Stiskněte klávesu Option a najeďte kurzorem mezi vrstvu s novým pozadím a vrstvu úprav s maskou, až se vám kurzor změní na takové dva kroužky se šipečkou. Poté klikněte.
6) Modelku už máme na novém pozadí, ale ještě to není žádná hitparáda. Jděte na vrstvu úprav s maskou a změňte její režim prolnutí na Násobit. Hopla, veškeré drobné detaily ve vlasech se nám krásně „vrátily“. Ve spoustě případů už by tady mohla práce skončit, ale pokud se přece jen objeví nepříjemné „světélkující hrany“ vlasů, je třeba je odstranit. Udělejte velmi hrubý výběr Lasem tak, aby v něm byla pouze část modelky s vlasy (viz obrázek).
7) Zkratkou Cmnd+L vyvolejte funkci Úrovně (stále pracujeme na vrstvě úprav s maskou!) a posuňte středního jezdce doleva. Pracujte ve 100% nebo i větším zobrazení, abyste přesně viděli, co děláte. Na spodním obrázku můžete srovnat stav vlasů ve výřezu před a po aplikaci Úrovní.
8) Pokud vám přece jen někde zůstane kousek nechtěné „bílé záře“ na krajích vlasů, přepněte se do masky vrstvy úprav a měkkým štětcem bílou barvou (!!!) s hodnotou krytí tak 10–50 % ručně tyhle drobnosti odmažte.
9) Jak vidíte, během chvilky se nám podařilo poměrně složitě maskovatelný objekt celkem kvalitně umístit na nové pozadí. Ve výřezu je vidět, že zůstaly krásně zachovány veškeré detaily ve vlasech.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024