Sunset - tónové korekce v Photoshopu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Sunset - tónové korekce v Photoshopu

5. května 2000, 00.00 | Jak využít tónové korekce a světelné efekty při výrobě efektního západu slunce.

Tónová korekce se ve Photoshopu dá dělat několika způsoby, dnes jsme zvolili postup úpravy úrovní (Levels). I tak bychom ale mohli postupovat různými cestami, ta dnešní se netváří jako jediná možná. Zároveň možná plním jedno přání z mailu, zkusit západ slunce. Na závěr jsem zařadila Lens Flare, efekt, který často vyvolává větší či menší opovržení. Jestlipak mi dneska u vás projde?

Otevřeme si přiložený šedoškálový obrázek a převedeme jej na barevný režim RGB (Image - Mode - RGB color). Vidíme, že obrázek je ve světlech i stínech nevýrazný, detaily jsou zamlžené. V paletce nástrojů zvolíme Kapátko, po dvojkliku na něj si v paletě voleb kapátka (eyedropper options) nastavíme volbu Sample size na 3x3 obrazové body. V obrázku nyní pohybujeme kapátkem a v plovoucí paletce informací odečítáme hodnoty - hledáme nejsvětlejší a nejtmavší body v obrázku. Pro snazší práci je dobré nastavit si v parametrech paletky barevný mód HSB. Obecně samozřejmě nevyhledáváme zcela extrémní hodnoty světlých a tmavých bodů, pro náš obrázek, kde detaily převažují ve stínech, bude lepší nastavit světla na nižší hodnotu, abychom kontrast nebyl zase příliš vysoký. Pro snažší rozpoznání stínů a světel, můžeme dočasně použít volbu Image - Adjust - Threshold (práh), pohybem jezdce lokalizujeme oba extrémy. Hodnoty nejtmavších a nejsvětlejších míst (viz výše) si poznamenáme.

Přidáme vrstvu úprav postupem Layer - New - Adjustment layer s nastavením na úrovně (Levels). Původní obrázek zůstane neovlivněn a v průběhu práce můžeme hodnoty úprav měnit.

Následně se zobrazí histogram, na jehož obou koncích krásně vidíme nedostatek obrazových bodů ve velké části spektra. Proto se prostřednictvím "bílého" a "černého" bodu pokusíme rozšířit tónový rozsah. Poklepeme na tlačítko bílého kapátka a zobrazí se nám výběr barvy. Zadáme do políčka B hodnotu, kterou jsme předtím přiřadili světlům (bude to asi kolem B=90%). Odklikneme OK, a klepneme kapátkem do obrázku do nalezeného místa (světla). Kdo se netrefí, může podržet Alt, objeví se reset a úpravy lze anulovat. Analogicky postupujeme u stínů (tady budete mít jas asi okolo B=20%).

Myslíme na to, že cílový obrázek potřebujeme spíš tmavší a kontrastnější, neboť vyrábíme večerní západ slunce. Ale zase opatrně, příliš vysoké hodnoty u tohoto typu obrázku mohou způsobit přehnaný kontrast. Výsledek by měl vypadat nějak takto.

Na obrázek s mořem aplikujeme filtr Render - Lighting effects. Vytvoříme tak pomocí světelných efektů jednoduchým způsobem západ slunce. Připomínám, že obrázky ukazují nastavení jednotlivých světel.

Poklepáním na kolečko v paletce vrstev u vrstvy úprav můžeme ještě provést podle potřeby doplňující úpravy (např zesvětlit) a poté běžným způsobem sloučíme s obrázkem.
Nad všemi vytvoříme novou vrstvu, natáhneme kruhovou selekcí sluníčko (držíme Shift). Selekci vyplníme žlutou barvou a odselektujeme.

Lehce rozostříme filtrem Blur - Gaussian blur s radiusem 2,3 pixelu (tady, v mém obrázku, u vás třeba trošku jinak).

Ubereme opacitu vrstvy na 85% a sloučíme se západem slunce. Aplikujeme trochu kontroverzní filtr Render - Lens flare, aby obrázek vypadal jako fotografie. Poslední obrázek je náhledový, po kliknutí se můžete podívat na méně komprimovanou verzi.

Obrázky jsou připraveny v sRGB, na většině PC by se proto měly otevřít bez barevných posunů. Pracujeme v Photoshopu 5.5 pro Mac. V nižších verzích Photoshopu, zvláště nižších než 5, některé funkce chybí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: