Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Stínování v Photoshopu - vlající látka
zaclona
31. července 2003, 00.00 | Realističnost kreslení v bitmapovém editoru závisí především na zpracování detailů a stínování. V tutoriálu si proto procvičíme, jak podobné detaily připravit. Konkrétně si vytvoříme závěs vlající ve větru u ukážeme si dva alternativní způsoby, jak stíny na látce vytvořit.
1. Tutoriál začneme vytvořením nového souboru v Adobe Photoshopu. Stiskneme CTRL + N. Objeví se nabídka Nový soubor. Zde zadáme 500 na 500 okrajových bodů a Obsah: Průhledný. Pokud vám vadí podklad, který připomíná šachovnici, pak stačí Soubor - Předvolby - Průhlednost a gamut, kde nastavíte Mřížka: Žádná.
2. Vytvoříme si obdélníkovou cestu, kterou nazveme Záclona. Pomocí nástroje Pero přidáme Kotevní body na horní a spodní hranu (klikněte levým tlačítkem, když se u Pera objeví +). Přesně podle níže uvedených obrázků. Pokud děláte ve Photoshopu 5, dobrá finta, jak vytvořit obdélníkovou cestu, je vytvořit obdélníkový výběr (Prolnutí 0) a ten následně převést na cestu.
3. Nyní, stále v režimu pero, držíme klávesu CTRL a pomocí bílé šípky označíme vždy dva body nad sebou a táhneme směrem dolů. Tak, jak je ukázáno na obrázku.
4. Nyní vyplníme námi vytvořenou cestu Barvou popředí. Já zvolil odstín červené. Nejlepší postup je tento: v paletě Cesty klikneme na Vyplnit cestu a držíme klávesu ALT. Díky tomu se dostaneme do menu, kde zvolíme Prolnutí 0 (popřípadě 1, čímž se příliš ostré obrysy rozmlží, ale ne víc) a zaškrtneme Vyhlazení (Anti-Aliasing).
5. Vytvoříme spodní a horní lem látky. Nejrychlejší způsob je tento: duplikujte cestu Záclona, klikněte na ni, pak přepněte na nástroj Pero a zmáčkněte CTRL + T. Tím budete transformovat cestu, ne třeba vrstvu. Podle gusta upravte výšku cesty, ale tak aby "seděla" uvnitř tvaru Záclony.
6. V paletě Cesty klikněte na Vytvořit výběr. Držte klávesu ALT a v menu, které se následně objeví, zvolte hodnotu Prolnutí jako 1 a Nový výběr. Nyní záleží na vás: buď zesvětlíte záclonu ve výběru a nebo v menu Výběr zvolíte Doplněk výběru a potom pracujete se zbytkem, čili s lemy.
7. Následuje: Obraz - Přizpůsobit - Jas a kontrast. Zde upravujeme jezdce podle vlastních představ. Pokud chcete změnit barvu lemů, doporučuji: Obraz - Přizpůsobit - Vyvážení barev (popř. Odstín a sytost).
POZNÁMKA: pro dosažení 3D švu doporučuji výběr rovnou vykopírovat do nové vrstvy a tam vložit efekty, kterým ovšem musíte stáhnout hloubku a krytí. Každý podle svých představ. Pokud někdo neví, o čem je řeč, pak postup je následující: Vrstva - Nová- Vrstva kopírováním. Pak v paletě Vrstvy pravým tlačítkem kliknete na aktuální vrstvu (je to automaticky ta, kterou jste vykopírovali) a klikněte na Efekty. Zde se můžete vyřádit.
8. Další krok jsou třásně. Pro ty opatrnější doporučuji vytvořit novou vrstvu Třásně, ať zbytečně nepokazí, co už udělali. Nyní přepněte na nástroj Rozmazání a v paletě Volby nastavte Tlak na +- 80 %. Zatrhněte Ze všech vrstev. Pokud byste to nezaškrtli, v nové vrstvě byste si ani neškrtli. Ech, odpusťte můj suchý britský humor, jak řekl šílený komorník, když ufikl tu hlavu.
9. V paletě stopy zvolte a nebo vytvořte stopu, která velikostí odpovídá. Průměr: 15. Tvrdost: 0. U Tvrdosti záleží jen na vás, do jaké míry chcete mít třásně rozmazané. Tahy na spodním okraji lemu tvarujte třásně, viz. obrázek. Nakonec můžete přepnout na nástroj Ztmavení a trochu po nich jedním tahem přejet, abyste je odlišili od zbytku látky.
10. Pokud jste pracovali ve více vrstvách, je na čase všechno sloučit do jedné, kterou nazvete Zaclona. Nejrychlejší způsob je: Vrstva - Sloučit viditelné. A pokud jste neposlechli doporučení z bodu 1, pak hořce olitujete: právě se vám totiž pracně vytvořená záclona sloučila s bílým pozadím!
POZNÁMKA: Pokud jste opravdu tak skončili nezoufejte. Stačí se vrátit zpět v paletě Historie. Popřípadě stisknout CTRL + Z. Pak zrušte viditelnost Pozadí (v paletě Vrstvy odklikněte to malé hezké očko u nejspodnější vrstvy). Následně zopakujte bod 10.
POZNÁMKA 2: Pokud jste ovšem pracovali přímo v Pozadí, pak vám nepomůže ani svěcená voda. Nalijte si tedy sklenku vodky a pokorně se vraťte k bodu 1.
POZNÁMKA 3: Jak jste si možná všimli, nevyplnil jsem "látku" žádnou texturou. Záleží jen na vás, jak se zařídíte. Nejjednodušší způsob je: vytvořit nový obrázek a namalovat kvítečko, které obtáhnete obdélníkovým výběrem (Prolnutí 0), pak definujete vzorek a tím vzorkem vyplníte konkrétní oblast. Popřípadě, pokud užíváte vyšší verzi Photoshopu než je pětka, můžete sáhnout do palety textur.
11. Nyní přichází na řadu stínování. Doporučuji duplikovat vrstvu Záclona, tedy tu vrstvu, kde máte tvar záclony, to proto, abyste se měli kam vracet, kdyby se něco pokazilo.
POZNÁMKA: Doporučuji nyní přepnout na nástroj Ztmavení a zkontrolovat nastavení v paletě Volby. Zvolte Střední tóny a hodnotu Expozice 100%. Pracovat budete pouze s nástrojem Ztmavení. V případě, že budete chtít pracovat s nástrojem Zesvětlení, stačí stisknout klávesu ALT. Navenek se nic nezmění, ale opravdu to funguje. Samozřejmě, že totéž platí i obráceně.
12. Uvažujeme světlo, které přichází z levého horního rohu. Horní plochy a plochy natočené ke směru světla zesvětlujeme a spodní a odvrácené ztmavujeme.
POZNÁMKA: Ať už stínujete jakkoliv, dbejte na to, abyste používali dlouhé pravidelné tahy, od jednoho konce (výběru či vrstvy) k druhému. Pokud se vám výsledný tón zdá příliš světlý a nebo tmavý, vždy to řešte následovně: Filtr - Zeslabit Ztmavení (platí pro kteroukoliv poslední akci). Můžete také použít klávesovou zkratku: SHIFT + CTRL + F, což je rychlejší.
13. Úvodní hrubé stínování můžete provést od ruky, podle obrázku. Používejte přiměřenou stopu s malou Tvrdostí, hodnota Průměru kolem 80 %. Podle obrázku proveďte čtyři tahy: jedno Ztmavení a tři Zesvětlení. Takto:
14. Menší záhyby řešte následovně. Vytvořte stopu podle předpokládaného záhybu, v paletě Cesty stiskněte Vytvořit výběr a držte přitom klávesu ALT. V následujícím menu zadejte hodnotu Prolnutí 5. Nižší hodnota povede k ostrým hranám, vyšší zase k zvolným přechodům. Viz. obrázek. Pak zleva přejeďte nástrojem Ztmavení (tiskněte ALT) po levé hraně výběru (světlo) a pak totéž proveďte z pravé strany (stín), jen netiskněte klávesu ALT. Objeví se záhyb.
POZNÁMKA: Pokud chcete experimentovat, můžete dát Výběr - Doplněk výběru, a nyní totéž (bod 14) provést z druhé strany záhybu. Dodržujte zásadu: táhnout jedním tahem, z hora dolů a nevracet se. Je to přirozeně snazší pro majitele tabletů.
15. Výslednou záclonu můžete pokroutit pomocí Filtry - Střih, ale je lépe to nepřehánět. Pak vypněte všechny cesty a stiskněte CTRL + T a pomocí deformace Perspektiva zužte horní okraj.
16. Pokud se vám zdá, že byste u své Záclony ocenili více záhybů, máte více možností, jak toho snadno docílit. Můžete jednoduše vrstvu Záclona duplikovat a pak pomocí Gumy s měkkou stopou prolínat dvě nebo více vrstvy podle vlastního uvážení.
17. Pokud ale chcete efektní a málo pracný postup, zkuste následující. Duplikujte vrstvu Záclona. Dvakrát poklepejte na vrstvu Záclona Kopie a dostanete se do Volby vrstvy, kde nastavte režim na Rozdíl. Nyní zvolte nástroj Přesun a pomocí kurzorových šipek se pohybujte svrchní vrstvou.Pokud se chcete pohybovat rychleji, stačí držet SHIFT a příslušný směr. Měli byste dostat sametově lesklou, černou látku.
18. Některým vhodným způsobem ořežte zbylé světlé okraje. Nejrychlejší, ale bohužel nejméně přesné, je Vrstvy - Sloučit viditelné a následně Výběr - Rozsah barev. Klikneme kapátkem do oblasti, kterou chceme ořezat a potvrdíme. Vybranou oblast vymažeme. Ale jsou jiné, spolehlivější metody.
19. Pokud nechceme látku tmavou, ale světlou, můžeme zkusit štěstí s Obraz - Přizpůsobit - Inverze.
20. Jiný efekt, který lze provést po bodu 18, je Filtry - Umělecký - Plastikový obal. Následně pak CTRL + SHIFT + F (viz. bod 12 Poznámka), kde si vybereme příhodnější prolnutí efektu s vrstvou. Například Násobení, Ztmavit barvy či Překrýt
POZNÁMKA: Je třeba mít na paměti, že jakoukoliv globální změnu, o kterou se stará počítač, musíte brát s rezervou. Nikdy se nemůžete spolehnout na to, že výsledek bude přesně podle vašich představ, nicméně je to rychlejší způsob, než malovat každý detail ručně.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024