Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Photoshop
Sharptype 1.01 pro Adobe Photoshop
26. dubna 2005, 00.00 | Nový textový engine pro Adobe Photoshop a další grafické editory přináší plug-in Sharptype. Jedná se o zajímavý doplněk pro psaní textů s novými algoritmy pro vyhlazování písem, které jsou mnohem lépe čitelné zejména v malých velikostech. Podrobnosti o plug-inu si můžete přečíst v našem článku.
Sharptype je alternativní engine pro vkládání textů do grafických dokumentů Adobe Photoshopu a několika dalších grafických editorů jako je například Macromedia Fireworks, Corel Photo-Paint, Paint Shop Pro nebo třeba Corel Painter. Na rozdíl od type enginu Adobe Photoshopu má Sharptype svůj vlastní algoritmus antialiasingu písem, které jsou pak výborně čitelné i v malých velikostech. Cena plug-inu ve verzi pro Windows je 30 USD, verze pro Macintosh není k dispozici.
Plug-in používá grafický engine Shadowgraph, díky kterému lze generovat čitelné i velmi malé velikostí písem. Funguje to pouze u TrueType a TTC (TrueType Collection) písem, s postscriptovými fonty Sharptype pracovat neumí. Prostředí plug-inu nápadně připomíná původní plug-iny KPT Series nebo některé grafické prvky v Mac OS X. Sharptype se automaticky otevře ve fullscreenu, na kterém máte k dispozici několik pracovních oken. Všechna okna včetně náhledu lze libovolně přesouvat, zanořená okna se automaticky zprůhledňují. Nejsem si jistý, zda podobné efekty a plovoucí okna jsou k něčemu dobrá, osobně bych přivítal spíš klasické grafické rozhraní - třeba se to ale někomu bude líbit.
Mimo náhledu, do kterého přímo píšete textové řetězce, máte k dispozici ještě poměrně přehlednou mapu znaků a výběr fontů s vlastním náhledovým systémem. Výběr fontů v integrovaném Font Manageru je tedy možný rovnou s vizuální kontrolou podoby znaků v daném písmu. Font Manager současně slouží i pro nastavení kódové stránky písma, na výběr je (mnoha jiných kódových stránek) i středoevropské kódování CP1250 a norma ISO-8859-2. Ve Font Manageru si také můžete nastavit to nejdůležitější - způsob vyhlazování fontů. V mapě znaků dále najdeme přepínání mezi různými skupinami znaků (Basic Latin, Latin Extended A/B apod.). Mezi další pracovní okna patří Navigator pro případný posuv náhledu a Color Picker pro výběr barvy písma. Každý textový řetězec napsaný v Sharptype může mít jinou barvu, jinou velikost, písmo atp. a můžete ho myší v rámci editace přesouvat na různá místa v náhledu.
Sharptype 1.01 - součástí plug-inu je i mapa znaků, jejíž náhledy znaků v daném fontu odpovídají zvolené velikosti písma
Sharptype 1.01 - výběr konkrétního fontu doprovází jeho grafický náhled podobně jako třeba v MS Wordu nebo některých jiných programech
Všechny křivky písem generovaných plug-inem Sharptype působí navenek velmi "čistým" dojmem. Při porovnání výstupu z plug-inu Sharptype a textu psaného přímo v Adobe Photoshopu jsou jasně patrné rozdíly v renderování hran písem. Zatímco type engine pro renderování písem integrovaný v Photoshopu vyhlazuje všechny hrany a linie písem prakticky bez výjimky, plug-in Sharptype zpravidla ponechává vertikální čáry bez vyhlazení. Výsledkem je opticky mnohem ostřejší a přesnější text, který vyniká v porovnání s textovým enginem Photoshopu zejména u menších velikostí písem. Výsledky produkované s plug-inem Sharptype možná trochu evokují dobu Agfa Intellifontů (byly například součástí font cartridges u původních tiskáren HP LaserJet), na které si ale zrejmě nebude příliš mnoho uživatelů Windows pamatovat.
Sharptype 1.01 - 2,5x zvětšená ukázka textu napsaného v Adobe Photoshopu (vyhlazení ostré) a textu vloženého do obrázku přes plug-in Sharptype
Sharptype 1.01 - a ještě jedno porovnání výsledků renderingu fontů v plug-inu Sharptype s type enginem v Adobe Photoshopu
Nevýhoda Sharptype je defacto pouze jedna, zato je dost zásadní. Všechny textové nápisy jsou renderovány do vrstvy bez možnosti její zpětné editace na původní úrovni originálních textů. Sharptype se tento problém snaží řešit vlastním textovým "zásobníkem", ve kterém můžete mít uloženo až devět komplexních nápisů najednou (jedno i víceřádkových s různými styly apod.), pořád se ale jedná spíše o pomocnou berličku než o smysluplnou a v praxi dostatečně pohodlně využitelnou zpětnou editaci textů.
Chcete-li psát v Adobe Photoshopu (nebo jiném grafickém editoru, který umí využívat plug-iny Photoshopu) textové nápisy s vektorovými fonty - například různá menu a navigační pro webové stránky, navíc s malou velikostí fontů, nic lepšího pro Windows než Sharptype patrně nenajdete. Algoritmus vyhlazování písem v plug-inu Sharptype je opravdu hodně zajímavý a nabízí výrazně lepší výsledky než adekvátní type engine v Adobe Photoshopu. Cena plug-inu je myslím přiměřená, zkušební verzi Sharptype si můžete stáhnout zdarma.
Sharptype 1.01 - ukázky výstupu z plug-inu
Sharptype 1.01 - a ještě jedna ukázka velmi malých velikostí písem
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024