Rychlé tipy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Rychlé tipy

22. srpna 2001, 00.00 | pro Photoshop 6.0 pro efektivní práci. Víte, že TIFF může obsahovat kompresi JPEG nebo k čemu mohou být reverzní funkce?

Ukládání nastavených hodnot
Spousta korekčních nástrojů a některé efekty mají ve svých oknech tlačítka "load" a "save". Upravujete-li sadu podobných fotografií, uložte si hodnoty z dialogových oken do souboru a při novém obrázku jej pouze nahrajte. V kombinaci s uživatelsky vytvořenými akcemi to urychlí spoustu času.

Ořezávání s natáčením
Když ořezáváte obrázek a chcete jej zároveň otočit (např. srovnat vertikály), tak se může stát, že po ořezu stejně nebudou kolmé. Všiml jsem si, že výsledek ořezu spolu s natáčením obrazu se může lišit v rotaci až o 1-2 stupně od očekávaného výsledku. Pokud chcete mít rotaci přesnou, rotujte obrázek zvlášť a ořezávejte kolmo až potom.

Ořez a perspektiva (Distorze crooping)
Pokud si zaškrtnete možnost perspektivy už při ořezávání, budete moci potahovat za všechny čtyři packy nezávisle a vzniklý nepravidelný čtyřúhelník oříznout. Výsledek bude pravidelný čtyřúhelník, ovšem s obsahem zkresleným podle perspektivy. Vzhledem k občas velice neočekávaným výsledkům nedoporučuji používat a raději proces dělat ve více samostatných krocích.

Filtr Dust & Scratches
Při aplikování filtru Dust & Scratches (Prach a škrábance) pod selekcí s neostrým okrajem se provede tento efekt bez ohledu na prolnutí selekce. Pokud však použijete funkci Fade s hodnotou 100% a volbou Luminosity, pak se už aplikuje efekt sice jen na jasovou složku, ale zato podle neostré masky správně. Jestliže vám postup nevyhovuje, vytvořte si ze selekce novou vrstvu s částí obrázku a zamkněte průhlednost. Teprve potom aplikujte efekt Dust & Scratches a výsledek sloučete s původním obrázkem. .

dialogové okno

Tiff s Jpegovou kompresí
Souborový formát TIFF je už od svého vzniku definován jako strukturovaný "container", který může obsahovat spoustu rozličných obrazových dat. Jeho kompresní algoritmy jsou většinou bezeztrátové (LZW), anebo žádné. Pokud si zaškrtnete v předvolbách PS 6 vylepšené vlastnosti ukládání pro TIF, pak při každém jeho uložení uvidíte rozšířené dialogové okno. Tam je možno vybrat si ještě z komprese JPEGové, anebo bezeztrátové - ZIP. Další možnost je zašktrnutí Zachování průhlednost a nebo uložení tzv. Image pyramid (pyramidového sledu různých velikostí motivu od nejmenšího k největšímu). Výhody jsou zřejmé: zmenšení velikosti souboru, zachování průhlednosti. Nevýhody jsou ovšem zřejmé také. Snižuje se tím kompatibilita TIFFu s aplikacemi, které tento způsob komprese nepodporují. Dále by takto uložené obrázky mohly dělat potíže při postscriptování a následném zpracování Ripem a osvitovou jednotkou. Takže pozor, vyzkoušejte, používejte s rozvahou a myslete na případné důsledky.

Vzájemně reverzní distorze


Klikni pro větší obrázek

Vyhledejte si mezi filtry distorzí dvojice, které jsou k sobě ve svých působeních vzájemně opačné. Jsou to např. Spherize, Pinch, Twirl, ZigZag, Displace, Offset... Nebo mají přímo tuto vlastnost jako volbu. (Polar coordinates). U filtru Shear (Střih) můžete využít jeho opačné působení pokud si po filtru obrázek stranově převrátíte. S těmito filtry se dají dělat zajímavé efekty, pokud jej zkombinujete ještě s nějakým jiným efektem v tomto pořadí: Distorze -> efekt -> obrácená hodnota distorze. Vznikne tak víceméně nedistortovaný obraz, který bude mít aplikován efekt, jenž distortovaný bude. Při vhodné kombinaci to vypadá velmi zajímavě.

Organizujte si pluginy
Pokud používáte spousty zásuvných modulů, můžete si je organizovat tak, abyste nemuseli mít neustále všechny najednou. Vytvořte si na disku složky se zástupci pluginů které potřebujete a pojmenujte si je jako zvláštní sady. Pokud používáte programy, jež umí Photoshopové pluginy používat, (jiné 2D editory, ale i videoprogramy, nebo vektorové editory), tak je zbytečně neduplikujte, ale opět vytvořte zástupce a ty umístěte k aplikaci.

Drag and Drop
Populární manipulace myší s objekty funguje ve Photoshopu téměř na každém kroku.
Funguje mezi příbuznými programy od Adobe (Photoshop, Illustrator...). Nebo i jinde - např. MS Internet Explorer 5 na MacOS dokáže přesouvat obrázky přímo z okna do vrstev v Photoshopu. Uvnitř Photoshopu funguje přesunování na kdeco. Možná ale nevíte, že se dají přetahovat efekty, nebo i styly mezi dvěma rozdílnými dokumenty, pouhým přetažením z paletky vrstev na okno druhého dokumentu. Chcete-li přetáhnout vrstvu mezi dvěma dokumenty, uchopte ji a při posunu na své místo zmáčkněte SHIFT. V novém dokumentu se vrstva umístí přesně na prostředek.

Pohyb při otevřených dialogových oknech
Pokud provádíte filtr, s otevřeným dialogovým oknem, můžete při tom stále zoomovat, nebo pohybovat s výřezem v okně. Stačí zmáčknout mezerník nebo COMMAND a mezerník. Je-li okno příliš malé, zmáčkněte CONTROL a vyberte volbu Fit on Screen a okno se zvětší na celou obrazovku.

Stále nevíte, kdy konečně příjde ten kouzelník? ... Možná to bude už brzy... Zůstaňte naladěni a dávejte bedlivý pozor. :o)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: