Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Photoshop
Rectilinear Panorama 1.2 pro Adobe Photoshop
Photoshop CS
8. prosince 2005, 00.00 | Profesionální plug-in pro korekce panoramatického a mnoha jiných geometrických zkreslení objektivů fotoaparátů nabízí velmi zajímavé funkce, o které se s vámi velmi rádi podělíme a Rectilinear Panorama vám představíme v praxi.
Upravit prostorově zdeformované fotografie a zkorigovat perspektivní optické vady objektivů fotoaparátů je zpravidla dost velký problém. Rectilinear Panorama společnosti Altostorm Software je svého druhu unikátní plug-in, který umí velmi rychle a pohodlně opravit řadu typů zkreslení, perspektivních a panoramatických vad, které se často objevují při focení širokoúhlých záběrů či u fotografií pořízených s teleobjektivem. Rectilinear Panorama funguje nejen v Adobe Photoshopu 4.0 a vyšších verzích, ale také v Photoshop Elements, Paint Shopu Pro, Ulead PhotoImpactu, Photoline 32, Macromedia Fireworks MX a v dalších aplikacích kompatibilních s plug-in architekturou Photoshopu.
K dispozici jsou dvě varianty plug-inu - levnější verze Home Edition prodávaná za 69 USD a dražší verze Professional nabízená za 179 USD. Obě varianty mají stejné korekční funkce, liší se ale v několika jiných zásadních vlastnostech. Verze Professional je dodávaná s licencí pro komerční použití, podporuje 16-bitové barvové kanály v barvových prostorech RGB, CMYK, Lab a ve stupních šedi. Součástí verze Home Edition je pouze licence pro nekomerční použití a podporovány jsou pouze 8-bitové barvové kanály v prostoru RGB a ve stupních šedi. Chcete-li používat Rectilinear Panorama i pro fotografie s velmi vysokým rozlišením, neměl by to být problém, možnosti samotného plug-inu nejsou v tomto směru omezené.
Rectilinear Panorama 1.2 - různé typy deformací, které lze s plug-inem a jeho nástroji opravit (s využitím různých počtů čar či křivek)
Rectilinear Panorama umí velmi rychle zkorigovat například pravidelnou i nepravidelnou soudkovitost, mnoho druhů perspektivy a zkosení, chybné horizonty, různě pokroucené linie apod. Prostředí plug-inu je rozděleno do čtyř po sobě jdoucích sekcí. V první části si nadefinujete křivky určující zkreslení. K dispozici máte jak přímé linky (jedná se ale defacto opět o křivku), tak i jednoduché křivky a komplexní Beziérovy křivky, s pomocí kterých lze velmi přesně zkorigovat i nepravidelné typy zkreslení.
V další fázi Rectilinear Panorama sám (podle typů použitých čar či křivek) navrhne příslušné geometrické respektive perspektivní korekce, jejichž typ ještě můžete dodatečně zvolit podle dalších typů zkreslení (příčná či podélná úběžnost) vyskytujícího se na zdrojové fotografii. Třetí krok nabízí volby pro kompenzaci původních velikosti objektů - opět jak v horizontálním, tak i ve vertikálním směru. Kompenzovat je navíc možné i poměr stran, díku čemuž lze celý výsledný snímek roztáhnout nebo naopak zúžit.
Poslední čtvrtý krok slouží k vytvoření výřezu, který reprezentuje finální podobu upraveného snímku. Protože se rozlišení snímek po korekcích a přepočtech obrazových bodů (při zvolených kompenzacích) prakticky vždy změní, nabídne plug-in automaticky výřez s rozměry původního rozlišení zdrojového snímku. Tvorba vlastního výřezu bohužel není příliš intuitivní a vytvořený výřez již není možné upravit, nýbrž je nutné ho nadefinovat celý znovu. Je tedy lepší výsledek oříznout dodatečně v samotném grafickém editoru.
Rectilinear Panorama 1.2 - výsledně oříznutá zkorigovaná fotografie může mít stejnou či odlišnou velikosti než původní snímek
Velkou výhodou Rectilinear Panorama je velká pracovní plocha (většina pracovní plochy je náhled snímku), okno plug-inu lze totiž libovolně zvětšit až na celou obrazovku. Samozřejmostí je lupa, definování pravoúhlých výřezů a další volby pro ukládání snímků a výběru velikosti náhledu. Plug-in umí ukládat TIFF soubory s rozlišením větším než 30 000 bodů a barvové profily - první z funkcí vyžaduje Adobe Photoshop CS a novější verze, druhá pak Photoshop 6.0+.
Plug-in Rectilinear Panorama není sám o sobě nijak převratný vynález, podobné (ale většinou ne tak dokonalé) nástroje najdeme i u některých profesionálních grafických a image processingových balíků, některé z výše vyjmenovaných typů korekcí zvládne například i Zoner Photo Studio. Ideální využití plug-inu směřuje do oblasti perspektivních atp. korekcí budov a jiných architektonických staveb, skupinových portrétů, interiérů a dalších podobných tématických skupin fotografií - viz ukázky výstupu z plug-inu. Přednosti Rectilinear Panorama spočívají ve velmi jednoduchém použití s perfektními výsledky v relativně krátkém čase. Cena plug-inu je vzhledem k tomu akceptovatelná. Pokud se tedy často trápíte se snímky se soudkovitým či jiným druhem zkreslení, vyzkoušejte si demoverzi plug-inu, nic lepšího totiž na současném softwarovém trhu asi hned tak nenajdete.
Rectilinear Panorama 1.2 - preference plug-inu umožňují nastavit velikost náhledu a volby pro ukládání souborů (včetně vložených barvových profilů)
Rectilinear Panorama 1.2 - ukázky perspektivně správně zkorigovaných fotografií
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024