Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Průhledné GIFy v Photoshopu
22. června 2000, 00.00 | Další příklad na přání se zaměřuje na výrobu průhledného GIFu. Doporučujeme hlavně webdesignerům, možná budete překvapeni!
Tentokrát to bude asi hodně technické. Přišlo mi několik dotazů, jak se v novém Photoshopu pracuje s průhlednými GIFy. Zkusím tedy ukázat, jak to alespoň mně připadá nejjednodušší. Námitky a doplňky přivítám, bude to užitečné pro všechny, ono totiž vyrábět dobré průhledné GIFy je někdy docela těžké.
Nejdřív je potřeba říct, že i v Photoshopu 5.5 je stále možné použít známý exportní filtr GIF89a, s nastavováním průhlednosti pro jednotlivé barvy, a pro nějaké pečlivé ladění se může hodit. Pro většinu případů bude ale rychlejší a pohodlnější pracovat s funkcí ukládání pro web (Save for Web). Tam totiž nalezneme i okénko Matte, kde lze zadat předpokládanou barvu pozadí, a Photoshop pak sám obrázek pěkně vyhladí. Je to podobný trik, který používají "jakoby" průhledné JPEG-y.
A ještě máme dvě možnosti, buď nechat generovat GIF z obrázku "tak jak je" v průhledné vrstvě, nebo si s výhodou vypomoci maskou vrstvy. Takže to vezmeme případ od případu.
U průhledných GIFů je problém hlavně s přechody (a to znamená hlavně s rozplývajícími se stíny). Na to obyčejné nahrazení barvy průhledností nestačí, a tady oceníme Matte dvojnásobně.
Pokud použijeme stín "ostrý", nebo máme jednoduše obrázek s jasně definovanými hranami, velký problém není, na obrázku vidíme průhledný nápis se stínem (Matte=bílá).
Když zadáme u tohoto obrázku Matte=žádná (pro jakékoliv pozadí), obrázek se "jen" víc nebo míň okouše. Když ale budeme stejně postupovat u obrázku, jehož stín jde do ztracena, dopadne to asi takhle - tudy cesta nevede.
Šikovnou volbou Matte, která do obrázku na v místech "částečné" průhlednosti (třeba na okrajích mizejícího stínu) zakomponuje předpokládanou barvu pozadí, dosáhneme lepšího výsledku. Na obrázku vidíte žlutou. Při troše šikovnosti a štěstí se tak vyrovnáte i se strukturou na pozadí.
Jak jsme si řekli, můžeme si ještě vypomoci maskou vrstvy, která pak při převodu průhlednost řídí. Je to jednoduché, se stisknutou klávesou Jablko = Command (na Apple) klikneme do vrstvy s nápisem (pro jednoduchost pracujeme s jednou vrstvou, šlo by ale i označení načítat - ano, je to naše známé Load Selection) a potom klikneme na ikonku masky v paletce vrstev. Postup i vzhled masky vidíme na obrázku.
Photoshop si pak při ukládání pro web bere informaci o průhlednosti z masky - a vidíme, že nápis má okolo sebe daleko méně "zabraného" místa.
Malováním do masky, už jsme si to také ukazovali, můžeme obrázek a jeho průhlednost upravovat - tady jsme zvýraznili stín u konce slova.
A když jsem se už zaměřili na texty, připomínám, že Photoshop nabízí čtyři úrovně antialiasingu, od žádného po nejjemnější (přímo v okně zadávání textu). Ne vždy je, a mluvíme hlavně o webu, nejvhodnější použít nejjemnější vyhlazování, protože na okrajích písmen pak vznikají jemné přechody, které dělají potíže - zkuste někdy trochu s nastavením antialiasingu experimentovat.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024