Praxe v Paint Shop Pro: Úprava portrétu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Praxe v Paint Shop Pro: Úprava portrétu

retuse

11. října 2004, 00.00 | Máte doma nějakou pěknou fotografii, ale nemůžete se zbavit pocitu, že jí něco chybí? Dnešní tutoriál, určený pro pokročilé uživatele Paint Shopu 8 a 9, by měl být malou inspirací a ukázkou, jak se dají takovéto fotografie vylepšit. Mimo jiné se dozvíte, jak využívat prolínací módy vrstev k barevným korekcím a tónování, představíme si také filtr Soft Focus...

Máte doma nějakou pěknou fotografii, ale nemůžete se zbavit pocitu, že jí něco chybí? Dnešní tutoriál, určený pro pokročilé uživatele Paint Shopu 8 a 9, by měl být malou inspirací a ukázkou, jak se dají takovéto fotografie vylepšit. Mimo jiné se dozvíte, jak využívat prolínací módy vrstev k barevným korekcím a tónování, představíme si také filtr Soft Focus...

Na první pohled hezky provedený snímek, ale přesto na něm najdeme několik chyb. Má poměrně členité pozadí a přestože je rozostřené, mírně ruší - stejně jako cizí rameno vpravo dole. Je to určitě věc vkusu každého z nás, ale podle mého názoru by se nejen kvůli tomu celý obrázek lépe vyjímal jako monotónní... Ale nepředbíhejme a začněme pěkně popořadě:

Základní úpravy
Prvním krokem bude tedy provedení výřezu k opravě kompozice:

Výřez

Nástrojem Clone brush upravíme načervenalou oblast na levé straně tváře, která by mohla později zlobit při tónování – jeho světlost by byla menší a udělala mohla by se udělat "špinavá" čmouha. Parametr opacity nastavíme na hodnotu okolo 30%, jako zdrojovou oblast zvolíme nějaké světlejší místo v obličeji.

Výřez

Další úpravou bude vyhlazení rtů, které by v plánované "zjemněné" kompozici působily moc hrubě... K ruce si opět vezmeme Clone Brush a budeme štětcem malé velikosti a opacity 30% přenášet na rýhy místa vedle, v tomto případě to musí být skutečně těsně vedle – jinak by se určitě podařilo zaretušovat i odlesk a to nechceme.

Úprava rtů

Tímto známým způsobem jde vyhladit skoro všechno, ale v tomto případě je nám to úplně zbytečné - dalších retuší není zapotřebí. Možná jste si ale všimli ještě jednoho fotografického nešvaru, kterým jsou příliš tmavé stíny kolem očí – to vyřešíme za pomocí vrstev později.

Zjemnění obrazu
Duplikujeme vrstvu a aplikujeme na ní filtr Soft Focus (Adjust > Softness > Soft Focus). Jedná se velice užitečný filtr, který způsobuje pomyslné zamlžení (rámec Focus) a vytváří zář kolem světlých oblastí obrázků (rámec Halo) a dodá tak fotografii vyhlazený vzhled. Vedlejším účinkem Soft Focusu je také částečné odstraňování JPG artefaktů.

Filtr Soft Focus
Soft Focus dodá fotografii vyhlazený vzhled a navodí celkově "příjemnější" atmosféru

Po apliakaci filtu Soft Focus

Jak je patrno z ukázky, ztratili jsme moc detailů v části obličeje a vlasů. Špatným dojmem také působí ruka, která by jako objekt v popředí neměla být příliš rozmazaná. Musíme tedy vrstvu v těchto místech zamaskovat:

Paleta Layers
Pohled na paletu Layers s náhledem obsahu masky "rozmazané" vrstvy

Situace po maskování
...a takhle vypadá situace po maskování

"Mírně zdlouhavější" korekce histogramu
Vytvoříme novou vrstvu (v mém případě s názvem monotone), vyplníme jí barvou #faeee0 a nastvíme prolínací mód na Color (L). Tím docílíme obarvení fotografie do béžové. Není to však ještě finální tónování, je to spíše taková pomůcka, abychom při následujících korekcích viděli obrázek v co nejfinálnější podobě.

Obarvený obrázek
- Tak teď to snad vypadá ještě hůř než předtím

Fotografie působí tak nějak stroze a obyčejně. Největší vinu na tom asi nese malý kontrast. Způsobů, jakým to lze opravit, je určitě mnoho, já jsem pro tento účel zvolil trošku netradiční - kreativnější postup. Lze s ním totiž dosáhnout mnohem zajímavějších výsledků.

Zkopírujeme do schránky celý současný obrázek (Copy merged – Ctrl+Shift+C) a vložíme ho do nové vrchní vrstvy (Ctrl+L) s prolínacím módem nastaveným jako Dodge a průhledností přibližně 40%. Světlá místa se hodně přepálí, proto musíme opět zakročit maskováním. Osobně mám rád trošku přesvětlené snímky, zvláště pokud se jedná o černobílou fotografii, takže jsem to s tím mazáním nepřeháněl. V každém případě je ale potřeba zcela vymaskovat oblast obličeje, který je moc "lesklý". Naopak bez maskování jsem ponechal pravý roh dole, kde do záběru zasahuje cizí rameno. Vlivem přesvětlení ztratí detaily a bude protiváhou k levému horním rohu, jakožto zdroji světla.

V případě, že se rozhodnete histogram svých fotografií vylepšovat za pomocí vrstev, nepoužívejte prolínací módy Luminance, ale Dodge/Soft Light pro projasnění snímku a Burn pro zatmavení. Namísto od Luminance zachovávají totiž kontrast a barvy zůstávají živé jako u Gamma korekce.

Pohled na masku
Situace se zapnutým pohledem na masku (Ctrl+Alt+V)

Situace po maskování

Problém z šedavou barvou obličeje (resp. obarvení okolních oblastí) je způsobeno vlastnostmi módu Dodge. Řešením bude další vrstva s totožným módem a průhledností 18%, vyplněná nad těmito šedavými oblastmi béžovou #bca388. Stejným způsobem ještě vyřešíme zmíněné stíny očí – akorát použijeme barvu šedou.

Úprava problému s šedým obličejem

Pokuď se na obrázku vyskytují oblasti, kde by bylo potřeba přidat kontrast, vytvořte si vrstvu s prolínacím módem Burn (ten má opačný účinek než Dodge) a použijte štětec černé barvy. V mém případě jsem takto upravil vlasy a kamennou zídku pod domkem vpravo.

Jedná se o plochy, které by při výstupu na inkoustové tiskárně mohli vypadat nehezky - ač se na první pohled zdají jako černé, černé ve skutečnosti nejsou a je třeba brát v úvahu, že na papíře je to vidět mnohem více než na obrazovce. Uživatelům, kteří nepracují se zkalibrovaným monitorem,doporučuji použít pro zjištění těchto míst trik s přehnaně velkou gamou (File > Preferences > Monitor Gamma).

Tónování
Obrázek budeme tónovat klasickým způsobem za pomocí barevného přechodu a vrstvy s módem Color (L). Já jsem zvolil modro-béžovou kombinaci barev #d8ded8; #dbdbc9. Můžeme experimentovat i s průhledností této vrstvy – nebude určitě vypadat špatně, když jí nastavíme na 65% a necháme tak prosvítat původní béžové obarvení.

Otónovaný obrázek

Nápis
Upravujete-li fotografii, kterou chcete založit do alba, nemá tento poslední krok smysl. Jiná situace nastává, pokuď jí chcete vytisknout a pověsit někam na zeď. Pak se určitě může hodit vhodný nápis, který by cizí osobě, která fotografii spatří, objasnil, co/kdo že to na něj vlastně kouká - zvlášť pokud jde o portrét, jako v mém případě.

Nápis
V nové vektorové vrstvě můžeme vytvořit například takovýto nápis...

Nápis
...a celou vrstvu následně přepnout do módu Hard Light.
- Jméno fotografované slečny a rok bohatě stačí.

A výsledek?

Stačí už jen rychle zaběhnout do tiskárny, než bude po zavírací době...

Doufám že Vám byl dnešní tutoriál přínosem a přeji hodně hezkých fotografií, avšak ještě více jejich povedených zkrášlovacích úprav.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: