Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Praxe v Paint Shop Pro - osprejovaná zeď v tmavé uličce
11. prosince 2003, 00.00 | Jak lze uplatnit efekt Texture v samostatné vrstvě a jak pracovat s efektem Lights? Dozvíte se v návodu na tvorbu realistické noční scény se zdí notně poznamenanou sprejery. Tentokrát pro pokročilejší uživatele grafického editoru Paint Shop Pro verze 8.
Vytvoříme si nový dokument s černým rastrovým pozadím. Velikost plátna si nastavíme na 1600 x 695 bodů, barevnou hloubku na 24 bitů a hodnotu DPI přenechám na vás, jelikož nemá na naší práci vliv.
Cihlové pozadí:
Vložíme novou rastrovou vrstvu, kterou jsem si pojmenoval "Spáry". Nástrojem Flood Fill (klávesová zkratka F) ji vyplníme šedožlutou barvou představující budoucí cementové spáry mezi cihlami (#ECEBE0). Novou vrstvu "Cihly" vyplníme červenou barvou (#EB1D01). Materiál musí mít zapnutý režim textury s mapou Bricks02 (dodává se spolu s PaintShopem), jak ukazuje obrázek:
Vrstvu vyplníme několikrát po sobě, aby nebyly cihly zbytečně průhledné.
Na vytvoření plastického dojmu nám poslouží nová vrstva "Bump", kterou zpočátku vyplníme bílou barvou (PSP neumí aplikovat některé efekty na průhlednou plochu). Poté aplikujeme efekt Texture (Effects > Texture Effects > Texture) s následujícím nastavením:
Úhel dopadu světla na texturu definujeme podle toho, jak budeme zeď nakonec osvětlovat, tj. z levého horního rohu. Zvětšení textury ponecháme na 100% - musí souhlasit se zvětšením textury nastaveném při vyplňováním vrstvy "Cihly", jinak by se to špatně krylo! Nakonec nastavíme prolínací mód na Multiply, abychom aplikovali pouze odstíny černé. Umisťovat efekt do nové vrstvy by se mohl zdát zbytečné, když můžeme stejný postup aplikovat přímo na cihly a výsledek by byl stejný. Popsaný postup má ale tu výhodu, že vrstva se stíny je nezávislá a můžeme tak bez použití složitých kombinací prolínacích módů měnit barvu jejího pozadí. Právě tuto vlastnost využijeme.
Za pomocí nové vrstvy "Špína", vytvořené nad vrstvou "Cihly" celou stěnu nějakým hodně měkkým štětcem ušpiníme. Barvu a intenzitu zašpinění nechám na vás. Každopádně výsledek by měl vypadat nějak takto:
Zpestření scény plechovými dveřmi:
Vytvoříme novou vrstvu a umístíme ji nad všechny ostatní. Na pravé straně vybereme obdélníkovou oblast a vyplníme jí šedou barvou. Pozor na výšku selekce, musí zapadat do spáry mezi cihlami. Selekci invertujeme (Ctrl + Shift + I) a přidáme stín (Effects > 3D effets > Drop Shadow). Parametry budou následující: offset horizontální: 14, vertikální: 4; opacity: 77; Blur: 45. Barva stínu je černá. Zrušíme selekci a vrstvě uzamkneme průhlednost. (I v jiných případech se často vyplatí používat tuto funkci jako náhradu selekce, protože je při vyšších rozlišeních méně náročnější.) Měkkým sprejem černé barvy (opacity 25%; step 100) dostínujeme dveře. Protože by bylo ve skutečnosti nemožné vsadit dveře rovnou do cihlové zdi, uděláme jim ještě rám. Vybereme selekci přibližně tak, jak je na obrázku:
...a stáhneme jí gammu (Shift + G) na 0,76. Po těchto úpravách dostaneme přibližně takový výsledek:
Hurá na nápis:
Mezi vrstvami "Špína" a "Cihly" vytvoříme novou vrstvu - potřebujeme aby se obarvila pouze zeď a zároveň bylo vše překryto vrstvou se stíny a špínou. Protože se můj nápis skládal z více vrstev, pro přehlednost jsem si založil skupinu (nejrychlejší je vrstvu zaktivovat a klepnou na ikonku
...dosprejováno
pohled na paletu vrstev v konečném stádiu
Jak je patrné z screenshotu, skupinu s graffitem jsem se rozhodl ještě duplikovat a přenést nad vrstvu "Bump" - světlý sprej více odráží světlo a stíny jsou tím pádem méně patrnější. Nesmíte však zapomenout nastavit její průhlednost na 50%. Aby se některé čmáranice neskrývaly pod dveřmi, pomohl jsem si novou vrstvou s názvem "Ostatní".
Osvětlení scény:
Pro vložení bodových světel použijeme velice zdařilý efekt Lights (Effects > Illumination Effects > Lights), který je standardní součástí PSP. Nezapomeňte všechny vrstvy sjednotit, aby se efekt aplikoval na celý náš výtvor. Pro náš obrázek nám postačí pouze 2 světla, takže ty ostatní můžeme zrušit zaškrtávátkem "On". Nejprve definujeme hodnotou Darkness míru zatmavení obrázku. Hodnota 80 bude v našem případě optimální.
1. světlo bude mít barvu laděnou do oranžova. Umístíme ho nad dveře tak, aby příliš nepřesvětlovalo stěnu. (Je třeba počítat s tím, že "chytý" indikátor pozice je vždy trochu posunut před skutečnou pozici světla!) Protože nechceme světlo ostré, zvýšíme parametr Smoothness na hodnotu 50.
nastavení 1. světla
2. světlo imituje standardní pouliční osvětlení, takže jeho barva bude bílá. Úhel nastavíme svislý dolů čili 180. Intenzitu posuneme na maximum. Umístíme ho mírně nad horní okraj obrázku.
nastavení 1. světla
Jednodušší cesta vede přímo přes použití vytvořeného presetu "Graffiti", který nakopírujete do adresáře Paint Shop Pro 8\Presets\. Nastavení potvrdíte tlačítkem OK a máme hotovo:
Snad mi prominou ti, kterým k dokonalosti celého výtvoru schází ještě vytvoření kliky u dveří. To až někdy příště...
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024