Pouťové balónky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Pouťové balónky

19. června 2000, 00.00 | V nostalgických vzpomínkách na mládí se nám vybavuje leccos. Možná mezi všemi těmi vzpomínkami probleskují veselými barvami i pouťové balónky, které si dnes vyzkoušíme vyrobit v Photoshopu.

V nostalgických vzpomínkách na mládí se nám vybavuje leccos. Možná mezi všemi těmi vzpomínkami probleskují veselými barvami i pouťové balónky…

Nejprve je třeba nakreslit samotný tvar. Pro každý balónek použijeme jinou barvu, kterou můžeme v případě potřeby na konci změnit (jako jsem to udělala já). Avšak nepředbíhejme. K nakreslení modrého balónku jsem použila nástroj oválná selekce. Tou si nakreslíte ovál požadovaných rozměrů a vyplníte ho barvou (Edit -> Fill; Úpravy -> Vyplnit). Je třeba balónek trochu otočit, k tomu použijete fci Edit -> Free Transform (Úpravy -> Libovolná transformace), kde se vám okolo objektu zobrazí čtverec s úchopnými body. Když se přiblížíte k některému rohovému, kurzor se změní v zakulacenou oboustrannou šipičkou a vy po kliknutí levým tlačítkem myši (musíte ho po dobu manipulace držet) můžete s objektem otáčet. Druhé dva balónky jsem vytvořila pomocí cest (nebudu se o nich už podrobně rozepisovat, neznalé odkazuji na můj článek "Stylizovaný čtyřlístek"). Jen poradím, že obliny jsou tvořeny jen hraničními body (tedy žádné body v jejich průběhu).

Nyní je třeba dodat balónkům plastičnost a věrohodný výzor. Pomůžeme si gradientem (použitá barva a její světlejší či tmavší odstín). Postupujeme tak, že balónky si označíme pomocí Select -> Color Range (Výběr -> Rozsah barev) a pak na ně aplikujeme gradient. Dále je třeba vytvořit odlesky na balónku. Nastavíme si bílou barvu a stětcem s délkou stopy (Fade xx steps (Odeznít xx kroků); 10-20 (podle tvaru balónku) nakreslíme "šmouhy" na ty strany balónku, které mají být osvětlené (kde je světlejší část gradientu). U žlutého balónku jsem použila efekt layeru, a to Bevel and Emboss s nastavením Inner Bevel (Depth 2, Blur 10). Modrý balónek jsem rozkopírovala a na vrchnější vrstvu jsem aplikovala efekt layeru Inner shadow (Opacity 35%, Distance 25, Blur 10). Na spodek každého balónku jsem za použití cest přikreslila ústí.

Je tu ještě další způsob, jak balónky více zplastičtět. Tím je filtr Cutout z pluginu Alien Skin nebo Eye Candy. Ten aplikujeme na kopii každého balónku, kterou si uděláme. Intenzitu Bluru (při aplikaci pluginu) nastavíme tak, aby vytvořil pěkně plastický dojem. Tuto kopii nastavíme v hierarchii layerů pod layer s daným barevným balónkem. U jednotlivých barevných balónků budeme nastavovat různé režimy překrývání: U růžového je to Multiply, u žlutého Hard Light a u modrého je to trochu složitější - zde mám dvě kopie barevného balónku, přičemž u nejvrchnějšího je nastaven režim překrývání Multiply (Násobit) a Opacity (Krytí) 50% a u spodnějšího Hard Light (Tvrdé světlo). Nakonec balónky ještě doupravíme nástroji Zesvětlení a Ztmavení.

Balónky musí být samozřejmě na provázku, ten vytvoříme tak, že si vybereme vhodnou barvu a čárou tlustou 2 pixely nakreslíme rovné provázky, které zvlníme pomocí filtrů Distort (Deformace) -> Twirl (Víření) a ZigZag (CikCak :)). Provedeme to tak, že vždy část (třetinu či polovinu) provázku si označíme selekcí a na tuto část filtr aplikujeme (nedáváme však příliš velkou intenzitu, aby výsledný efekt vypadal věrohodně).

S těmito barvami balónků jsem však nebyla spokojena, proto jsem je změnila: Image -> Adjust -> Hue/Saturation (Obraz -> Přizpůsobit -> Odstín a sytost).

Nakonec vytvoříme vhodné pozadí - zde se mi vhodným pozadím jevila býti obloha, nastavila jsem si tedy bílou a světle modrou barvu a do prázdného layeru aplikovala Filter -> Render -> Clouds (Vykreslení -> Oblaka). Zvýraznila jsem ji přidáním kontrastu (Image -> Adjust -> Brightness/Contrast; Obraz -> Přizpůsobit -> Jas a kontrast), následně jsem ji rozkopírovala, svrchnější layer otočila o 90 stupňů (Edit -> Transform -> 90° CW; Úpravy -> Transformovat -> Otočit o 90° vpravo), změnila mu malinko odstín pomocí Hue/Saturation a dala na něj režim překrývání Color Burn (Ztmavit barvy).

původní obrázek měl velikost 800x800 pixelů

Další relevantní články:

Perníček
Rámujeme obrázek
Lezoucí beruška
Měděný zvoneček
Stylizovaný čtyřlístek
Kapky vody na x způsobů
Knoflík
Ohnivě-duhová koule
Andělský a dábělský kříž
Plastické slunce

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: