Pojďte Pane, budeme si hrát ... s Adobe After Effects CS3! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Pojďte Pane, budeme si hrát ... s Adobe After Effects CS3!

6. srpna 2007, 00.00 | Nová verze kompozičního programu od společnosti Adobe slibovala několik žhavých novinek, bez kterých se žádný animátor již nikdy více neobejde. O tom, že
reklamní kampaň se opírala o opravdu zajímavé funkce, se přesvědčíte v dnešním článku.

Při psaní tohoto článku jsem pracoval se zkušebními (Trial) verzemi programů, které si můžete po bezplatném zaregistrování stáhnout z internetových stránek společnosti Adobe. Trial verze je možné využívat po dobu 30 dnů od chvíle prvního spuštění, neobsahují však některé funkce, které jsou k dispozici pouze v plných, placených verzích.

Vzhled programu

Velká změna ve vzhledu programu nastala při příchodu verze CS2, kdy si After Effects oblékly fešný kabátek společný pro více produktů řady CS2. Obdobný skok se rozhodně čekat nemohl s verzí CS3. Co možná ale na první pohled překvapí mnoho uživatelů předchozí verze, je změněný způsob zobrazování klipů na časové ose kompozice (viz obrázek 1). Zprvu bude možná toto zobrazování považovat mnoho uživatelů za méně přehledné (především kvůli absenci výrazných in/out pointů po stranách, jak tomu bylo v předchozích verzích) (obrázek 2).


Obr. 1.: Způsob zobrazení vrstev v Adobe After Effects CS3 Professional.


Obr. 2.: Způsob zobrazení vrstev v dnes již lehce archaické verzi Adobe After Effects 6.5.

After Effects a Premiere

Import Projektu z Adobe Premiere (obrázek 3) do After Effects probíhá téměř bez problému. Nejprve se objeví okno, v němž můžeme zvolit sekvenci z Premiéry, která nás zajímá, a také to, zda budeme chtít importovat i audio (obrázek 4).


Obr. 3.: Projekt v Adobe Premiere CS3.


Obr. 4.: Okno volby importu projektu.

After Effects při importu zachovávají hierarchii složek vytvořených v Premiere a rovněž nemají problém s převodem efektů - alespoň co se námi namátkou vybraných týče. Horší to ale je s importem přechodů a titulků. Prolínačka není problém (After Effects adekvátně prodlouží trvání prolínajících se klipů a vloží klíčové snímky průhlednosti), složitější přechody (např. Page Curl) zachovány nejsou, místo nich se ale v kompozici objeví statické snímky (solid) indikující jejich přítomnost v sekvenci v Premiéře.

After Effects mají problémy i s importem titulků, které rovněž převede na statické snímky. Nezáleží na tom, zda jsou zcela bez efektů, nebo s okrajem a stínováním (obrázek 5).


Obr. 5.: Projekt z Premiéry importovaný do After Effects.

Dynamic Link

Bohužel stejně jako u verze CS2 si nevychutnáte pohodlí exkluzivního propojení aplikací After Effects a Premiere, pokud jste je nezakoupili v rámci celého balíku Production Premium. Uživatelé, kteří upgradují jen některý ze softwaru, jsou takto poněkud ochuzeni o velice užitečné propojení hlavních aplikací Adobe pro tvorbu videa a efektů.

After Effects a Photoshop

Podobně jako s Premiérou nemají After Effects mnoho problémů ani s importem projektů Photoshopu. Mezi nejzajímavější funkce patří export Vanishing Pointu a jeho využití v After Effects. Můžete tak z fotografie vytvořit jednoduchou 3d scénu.

Brainstorm

Zcela nová funkce, na kterou se Adobe snaží nalákat nové zákazníky, je vskutku zajímavá, a občas může být dokonce i velice užitečná. Zvláště pokud zrovna potřebujete rychle splácat nějakou animaci s pseudonáhodným pohybem různých objektů. Stačí si u vybrané vrstvy označit vlastnost, na které chcete brainstorming provést, a poté kliknout na ikonku mozku sršícího blesky (ikona brainstorm, najdeme ji hned vedle ikony pro zapínání Motion Blur). Objeví se okno, v němž si lze vybrat z několika variant a také určovat míru náhody. Na obrázcích 6 a 7 je vidět, co se dá během pár vteřin udělat s funkcí brainstorming na několika kopiích šipky, pokud budeme měnit vlastnosti scale, rotation, position a opacity.


Obr. 6.: Brainstorm použitý na několika stejných vrstvách obsahujících šipku.


Obr. 7.: Animování voleb na časové ose vede k "náhodné" animaci.

Puppet Tool

Další funkcí, která se nově objevila v Adobe After Effects CS3, je Puppet Tool. Spíše bychom ji ale mohli zařadit do kategorie efektů (Puppet nalezneme v kategorii Distort). Primární oblastí jejího použití je pravděpodobně animování pohybu postaviček. Pomocí Puppet Pin Tool (klávesová zkratka Ctrl+P), který nalezneme vedle základních nástrojů, jako je Zoom Tool (lupa) či Pen Tool (pero), na klipu vytvoříme řadu bodů (kloubů), které můžeme později animovat. Přidáním prvního kloubu se vytvoří síť trojúhelníků (jejich počet lze nastavit ve vlastnostech efektu), na kterou se obraz namapuje. Změnou pozice kloubu se mění pozice vrcholů trojúhelníků, a tím pádem i tvar obrazu (viz obrázky 8 a 9).


Obr. 8.: Síť trojúhelníků a několik vytvořených kloubů (Pins)


Obr. 9.: Táhnutím za řídící body deformujeme síť trojúhelníků¨, a tím pádem i obraz.

Pracovat s Piny lze pouze ve 2D, pokud však chceme zajistit, aby se některá část obrazu ovlivněná určitým kloubem vždy zobrazovala nad jinou částí, je potřeba pomocí Puppet Overlap Tool definovat "z-depth" vybraných trojúhelníků (viz obrázek 10).


Obr. 10.: Určení oblastí překrývání oblastí pomocí Puppet Overlap.

Posledním "sub-nástrojem" je Puppet Starch Tool, díky kterému lze vybranou oblast "naškrobit", takže je méně ovlivněna pohybem blízkých kloubů. Rovněž lze určovat intenzitu a rozsah "škrobidla" pomocí parametrů Amount a Extent.

Puppet Tool je vhodné využívat na pre-composed vrstvě, která obsahuje již jen ten objekt, který nás zajímá (vyklíčovaný). Pak zbytečně nedeformujeme jeho okolí. Tento nástroj přináší nové možnosti, jak v Adobe After Effects animovat. Jistě si najde své fanoušky.

Shapes

V After Effects CS3 k základním objektům Rectangle a Ellipse přibyly ještě Rounded Rectangle, Polygon a Star Tool. Pokud máme označenu nějakou vrstvu, budeme s nástrojem kreslit masku. Nemáme-li vybránu žádnou vrstvu, použití kteréhokoliv "shape" nástroje vytvoří novou shape layer vybraného tvaru (obrázek 11).

K dispozici máme na liště v horní části okna přístup k základním parametrům, jako je barva výplně i obrysu (kliknutím na políčko s barvou) nebo způsob vykreslení (kliknutím na nápis) (viz obrázek 11).


Obr. 11.: Použití nástroje Shape na existující vrstvě vytvoří masku (A), bez výběru vrstvy vytvoří novou shape layer (B), u níž je možné nastavovat způsob vykreslování (C) nebo barvu (D).


Obr. 12.: Dialogové okno pro změnu způsobu vykreslování.

Mnohem více možností ovlivnit výsledek máme ale na časové ose. Pokud si rozbalíme vlastnosti objektu, uvidíme celou řadu parametrů, se kterými si můžeme dle libosti pohrát (obrázek 13). Obzvlášť zábavné je vytvořit hvězdu a pomocí funkce brainstorm nechat ovlivňovat všechny možné vlastnosti, od počtu rohů přes vnitřní poloměr až po zakulacení (obrázek 14).


Obr. 13.: K dispozici je celá řada parametrů.


Obr. 14.: Použitím funkce Brainstorm máme velice rychle k dispozici různé varianty vzhledu objektu.

Drtivá většina parametrů je animovatelná, takže se můžete skutečně vyřádit. K dispozici je i tvorba čerchovaných čar pomocí vlastnosti Dash (obrázek 15).


Obr. 15.: Hvězda s čerchovaným okrajem pomocí parametru Dash.

Do existující shape layer můžeme přidávat další tvary a vlastnosti (např. barvu výplně), podobně jako přidáváme animační prvky při hrátkách s titulky, pomocí tlačítka Add (obrázek 16 a 17). Přidané prvky jsou v zásobníku a na jejich pořadí tím pádem skutečně záleží.


Obr. 16.: Pomocí Add lze přidávat a měnit vlastnosti shape layer.


Obr. 17.: Přidání kruhu a čtverce s použitím stejného typu obrysu a výplně.

Přidávat můžeme také efekty, které znáte z Illustrátoru, jako je třeba Zig-Zag a vytvářet tak skutečně zajímavé tvary. V neposlední řadě lze tvary namnožit pomocí Repeateru, který má své vlastní Transform options a ve spojení s Brainstormingem máte zaděláno na skutečně zajímavý podklad pro své animace. Člověk by si s tím dokázal hrát celé hodiny.


Obr. 18.: Další hrátky s Brainstormem.

Další funkce

Kromě výše podrobněji zmíněných funkcí přináší After Effects CS3 ještě celou řadu dalších vylepšení, jako je podpora exportu na víceprocesorových strojích a robustnější color management. Za zmínku stojí také přítomnost funkce Adjust Exposure přímo v kompozičním okně nebo možnost pracovat s poznámkami (Adobe Clip Notes) či exportovat video s celou řadou přednastavení pro mobilní zařízení.

To, na co čekalo asi hodně uživatelů, je možnost plné animace textu ve 3D. Konečně tedy jednotlivým písmenkům svých titulkům můžeme dodat často tolik potřebný třetí rozměr. Stačí přepnout titulek do 3D režimu a v parametrech position, rotation i scale se objeví třetí osa.

Závěr

Tak to bude pro dnešek vše. Vyzkoušejte si sami, co nového After Effects CS3 přinesly. Je dost možné, že se nová funkce Brainstorm bude těšit vaší oblibě tak, že si bez ní již život nedovedete ani představit. Možná se v některé budoucí verzi (že by už třeba CS4?) dočkáme tlačítka Artificial Intelligence, které z naimportovaných souborů prostřednictvím jednoho kliku vytvoří zcela dokonalou animaci se škálou barev závislou na momentální náladě uživatele (kterou samozřejmě zjistí telepaticky).

Doufám, že vám dnešní článek rozšířil povědomí o nových funkcích Adobe After Effects CS3, i když to bylo jen tak letem světem. Rozsah věnovaný jednotlivým novinkám rozhodně není reflexí jejich přínosu. Přiznejme si, Puppet Tool je o dost fotogeničtější než víceprocesorový rendering.

Přehled relevantních odkazů:

Adobe downloads - adresa, ze které je možné si trial verzi stáhnout

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: