Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Photoshop
Plastické efekty pouze s Photoshopem
15. dubna 1999, 00.00 | V dnešním tipu nebudeme popisovat konkrétní postup vedoucí k jednoznačně definovanému cíli, ale pokusíme se rozebrat princip jehož chytré používání otvírá netušené obzory
V dnešním tipu nebudeme popisovat konkrétní postup vedoucí k jednoznačně definovanému cíli, ale pokusíme se rozebrat princip jehož chytré používání otvírá netušené obzory v oblasti, ve které se většina z nás omezuje na výsledky populárních pluginů typu Extensis PhotoEmboss. V našem případě vystačíme pouze s Photoshopem.
Celé povídání se bude točit okolo filtru "Světelné efekty" (Lighting effects). Vše co je potřeba pochopit, je že do volby "Texture channel" lze načíst kanál s informací o výšce reliéfu - ve 3D grafice se pro to používá termín Bump-map.
Nejjednoduším možnost předvádí první příklad. Velmi strmý až skokový přechod mezi bílý písmem a černým pozadím vykreslí filtr jako hranatý zdvih reliéfu. Jeho výšku a prokreslení můžeme ovlivnit "šoupátkem" Výška (Height).
Ve druhém příkladě výchozí kanál upravíme tímto způsobem: Nejprve si kanál zduplikujeme, abychom měli k dispozici i jeho původní podobu. Pak aplikuje Gausovské rozostření parametr = 4. Nahrajeme si původní podobu kanálu jako selekci a invertujeme ji. Vše co selekce nyní obsahuje vyplníme černou. Pak výsledek nabídneme filtru se stejným nastavením jako v prvním příkladě. Výsledek je vidět na první pohled. Nelineární přechody v kanálu filtr iterpretuje jako oblé tvary...
Zato lineávní přechod interpretuje jako skloněnou stěnu. Základ pro tlačítko vznikl pomocí nástroje Přechod, který byl použit pro tvorbu každé strany zvlášť. Vytvořeny byly nejprve dva svislé přechody, pak selekce oblasti dvou vodorovných s ohledem na 45° skosení v rozích. Žje to všechno tak pravidelné, za to může mřížka (grid).
Plastická textura může vzniknout, pokud pro tvorbu výchozího kanálu použijeme filtr ze skupiny Vykreslení (Render) - Oblaka (Clouds). Kanál před použitím ještě zkorigujeme V dialogu Úrovně (Levels) volbou Auto.
Tento lehce zvlněný povrch vznikl pouhým "poťupkáním" nástojem Sprej různých velikostí a světle šedou barvou.
Poslední příklad ukazuje vstupní kanál, který vyl vytvořen přidáním šumu a roztažením úzkého svislého proužku přes celou šířku obrázku.
U všech příkladů je možno experimentovat s hodnotami parametrů používaného filtru. Pro vykreslování reliéfu má asi největší váhu parametr Výška (Height). V nejbližší době se k tomuto tématu vrátíme s komplexnějším postupem.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024