Photoshop: Využití "Extract Image" - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Photoshop: Využití "Extract Image"

Photoshop Barčík ExtractImage

29. srpna 2002, 00.00 | V článku o využití Extract Image se dozvíte něco o práci s plameny, jejich vyřezávání a opětném vkládání do nových koláží a kompozic. Je určen pro všechny uživatele Photoshopu, kteří si rádi rozšiřují svou databázi tutoriálů.

V tomto tutoriálu si na jednoduchém příkladě ukážeme velmi praktické využití příkazu Extract Image. Pokud se vám již někdy v minulosti stalo, že jste narazili na koláž s plameny, které jste potřebovali z jakkoli povedeného, či nepovedeného originálu přenést na jiný obrázek, a stále se vám nedařilo dosáhnout optimálních výsledků - nezoufejte!

Pomocí příkazu Extract Image (Vyřízni obraz) a dobrého nastavení jeho atributů vyjmeme plápolající oheň tak, že jej budeme s určitou transparencí schopni přenést na jakékoli pozadí.

Nejdříve otevřeme zdrojový obrázek (v tutoriálu je použit fotografie Martina Petra z galerie Grafiky) - zcela nejlepší podmínky mají uživatelé s digitálním fotoaparátem - ti si mohou nafotit hořící předmět, či samotný oheň proti velmi tmavému pozadí téměř kdykoli.

Klasickou cestou spustíme příkaz Extract Image a označíme zvýrazňovačem část, kterou budeme vyřezávat - v našem případě oheň s určitou tolerancí přesahu do okolních oblastí (jelikož máme jednobarevné pozadí, nebude pro Photoshop problém rozlišit rozdíl).

Klíčový prvek ve výřezu plamenů tvoří aktivní volba atributu Force Foreground (Posílit popředí). Zde vybereme pipetou barvu (nástroj vlevo nahoře), která tvoří podstatnou část popředí a která by měla tudíž být vyřezána - Photoshop automaticky nastaví barvu pozadí jako barvu, do které bude barva popředí přecházet. Barva popředí se nám zobrazí v poli náhledu (vpravo). Tento úkon musíme vlastně použít ještě před zvýrazněním, jelikož nás zvýrazňovač na nabíranou barvu už nepustí.

Po nastavení barvy popředí stiskneme tlačítko Preview (Náhled). Zde nám Photoshop ukáže, jakou oblast jsme vlastně vybrali - i zde však musíme počítat s tím, že se nám ta pravá volba nemusí povést hned na poprvé, proto se musíme připravit na opakované resetování a opětovném načítání různých odstínů barev ohně. Ještě horší situace nastává v okamžiku, kdy má originální obrázek více nekontrastních objektů vůči objektu vyřezávanému. Zde zůstává pouze jediná naděje - pohrát si s kontrastem a spoléhat pak ve finální fázi na odlišení posíleného pozadí. Pokud se však u takto problematické fotografie dílo i přesto nedaří, je lepší se poohlédnout po obrázku jiném...

Jak vidíme - na našich plamenech se projevuje plynulý přechod z nejsytější a nejsvětlejší barvy do ztracena, což je nejideálnější základ pro aplikaci do nové koláže.

Samotná aplikace vhodného tvaru plamenů na nový objekt, či oříznutí právě těch vhodných plamenů, které se na nový objekt nejlépe hodí, je pak velmi snadná. My jsem si vybrali pěkný kmen!

Vyříznuté plameny si buď ve staré vrstvě, nebo novém dokumentu zmenšíme dle potřeby na velikost vhodnou pro přenesení na nový objekt.

Postupně pomocí gumy s neostrým štětcem odmazáváme části ohně, které se příliš nehodí a ponecháváme jen efektní torzo. Je dobré si zdrojové plameny zkopírovat do několika vrstev nad sebou - práce s odmazáním a transformací bude v průběhu tvorby snažší.

Ve finále musíme manuálně ztmavit ohořelé části kmene, nejlépe nástrojem Blur Tool z palety nástrojů, kterému nastavíme rovněž neostrý hrot štětce a měníme intenzitu přítlaku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: