Photoshop: Vylepšování fotografií v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Photoshop: Vylepšování fotografií v praxi

PH retuš

1. srpna 2001, 00.00 | Jpegová komprese je stále velice populární, má však své slabiny v tom, že dokáže obrázek větší kompresí ošklivě poškodit. Pak nastupuje na řadu retuš, která se využívá i k dodatečnému zkrášlování fotografií všeho druhu. Zde je konkrétní příklad.

U fotografií (například fotomodelek), jež je možno vidět na Internetu, už jsme si zvykli na různé úrovně kvality. Pomineme-li kvality obsahové a budeme-li se zabývat pouze kvalitou komprese, lze pozorovat dva rozdílné kvalitativní jevy. Jedním z nich je přílišná destrukce přirozeného podání barev a ostrosti, druhým je zas výrazná dokonalost fotografie jako takové.... Jak se s nimi vypořádat, když bychom rádi s obrázky dál manipulovali? Mám tu pár postřehů.

Příliš kompresované JPEGy

Vysoká JPEG komprese má na obrázky dost destrukční vliv, proto nečekejte žádné zázraky při jejich úpravě. Kvůli co nejmenšímu datovému souboru se snižuje hlavně barevný rozsah, barvy jsou kvantizovány do mnohem méně úrovní než obvykle, navíc se dost silně ovlivňuje i kresba a ostrost. Pomocí citlivých úprav se ale dají fotky přesto o něco vizuálně vylepšit.
Předně si otevřete obrázek v PS a resamplujte jej na 200-300% původní velikosti. Dělá se to proto, aby byla jemnější kontrola nad filtry, jenž mají průběhy hodnot v intervalech po 1 pixelu. To může být u malého obrázku dost veliký skok. Pak u obrázku zjistěte, čím je nejvíce poškozen. Zda kompresními artefakty, nebo zda je špatně barevně vyvážen, nebo zda obojí. Nejdříve odstraňte barevné variace pomocí filtru Dust & Scratches, a to pouze v barvách a ne v luminaci. Pak totéž můžete udělat i v luminaci, ale s omezením působnosti (Treshold) a tou nejmenší hodnotou, případně odmaskovat důležitá detailní místa, kde by se detaily ztratily. U evidentně hladkých ploch si můžete dovolit větší intenzitu. Pak přichází na řadu standartní postup tónových a barevných korekcí, potom místní retuše, tj. většinou rozostřování opravdu poškozených částí. Ty jsou někdy dost časově náročné. Celý výsledek zaostřete pomocí USM, opatřete jemným zrnem, aby se sjednotil povrch a v závěru zmenšete na původní velikost. Uložte bez komprese, nebo s nějakou kvalitnější kompresí, jinak jste pracovali zbytečně. Porovnáním se ukáže, jak byla vaše práce úspěšná. Pokud se naučíte automatizovat některé úkony pomocí dávek, pak to není příliš časově náročné.

Dívky mají za domácí úkol vylepšit nějakou špatnou fotografii švarného šohaje, chlapci si pak mohou vybrat nějakou princeznu z nepřeberného množství, které najdou na webu. Ti, kdo mají chuť na obojí, nechť je jim přáno.


Příliš vyžehlené JPEGy

Druhým extrémem jsou téměř dokonalé, vyžehlené JPEGy s figurální tematikou, kdy obrázek jen hýří teplými barvami a je takřka dokonalý. Jak toho bylo dosaženo? Předně to byl opravdu kvalitní fotografie a sken, co naplat... Ale pak přišla na řadu opravdu precizní retuš. Odhaduji, že retuše se u nich dělají v mnohem větších velikostech, než jsou na webu. Tyto fotografie mají odstraněny všechny rušivé nežádoucí detaily v motivu, popředí i pozadí, jako jsou např. pihy, lesky, faldíčky, záhyby, chloupky, smetí na zemi, tečky na zdi, ... Jsou vyčištěny zuby a oční bělma, dobarveny oční rohovky, nalakovány a někdy i prodlouženy nehty, obarveny rty, zaretušovány prázdné dírky po náušnicích. Po tom všem je automatickou nebo ruční selekcí vybráno celé tělo, tj. hladká plocha. Pak je použito rozostření, median, nebo jiný vyhlazovací filtr, který jemnou strukturu kůže spojí do jednolité plochy. Tím se sjednotí barevné skvrny, nebo zarůžovění, či zmodrání (to není barevné zrno) , které jsou přirozeně na každé pokožce, ať už je chladno, nebo horko... a ať už se fotí v ateliéru, nebo v exteriéru. Nemá-li na sobě slečna tyto minimální tónové variace ani retuš, pak je pod silnou vrstvou makeupu. Je potřeba nějak ošetřit, aby rozostřená plocha nezasahovala do míst, kde už rozostřena být nesmí. Na to se používají různé metody, např. vytvoření duplicitních vrstev s maskami nebo vrstvy se zamknutou průhledností. Ostatní plochy okolo, jež mají kresbu, jsou výrazně zostřeny, dodá se tím pocit ...pocit ostrosti, čeho jiného. Pokud je celý obrázek barevně zvýrazněn, jsou většinou podpořeny teplé tóny, prádlo je jiskrně bílé, vodní plochy jsou azurově modré, taktéž obloha obsahuje sytou modř. Prostě nááádhera. JPEG je kompresován s volbami, jež umožňují preciznější nastavení komprese vzhledem k charakteru obrazu.

Vadí-li vám tato přílišná umělost, zkuste snímku o drobek snížit barevnost a přidat jemný šum... Překvapivě zajímavé výsledky dostanete, když fotografii převedete do šedé škály a jemně zatónujete barevným odstínem. V určitých případech si lze pomoci i citlivým výřezem, jenž odvede pozornost na méně vystavovaná místa. S tak dokonalou retuší už stejně mnoho jiného neprovedete.

Příklad z praxe

Sám jsem byl najat jako tvůrce takovéto retuše u nejmenované firmy, jež na svoji propagaci kosmetiky použila fotografie nejmenované osobnosti. Kvalitně vyfocené fotky přirozeně krásné ženy, byly mojí postprodukční prací dovedeny k zrůdné dokonalosti. Samozřejmě za pochvalného mručení uměleckého directora celého projektu. Častou prací, jenž jsem na celé kolekci (asi 60ti fotek velikosti A4) dělal, bylo zmiňované žehlení pokožky, odstraňování bižuterie, čištění zubů, barvení očí. Dále pak - pro mne zbytečné - zvětšovaní ňader a zeštíhlování paží. Ty byly pro tu slečnu (podle mého názoru) skvělou známkou dobré kondice a přirozené postavy. Ostatní interiér a exteriér se retušoval podle potřeb, zvláště pokud byl přesvětlen nebo zatmaven, používaly se další identické fotografie pozadí, do kterého se modelka umísťovala. Časté byly selektivní korekce velkých i malých ploch. Po celé retuši se fotografii dodalo nové zrno, aby nebyly poznat rozdíly mezi originálem a retuší. Sama modelka, když viděla, co jsem s ní v počítači provedl, prohlásila, že jsme ji tím skutečně ztížili situaci. Od této doby ji bude veřejnost porovnávat jen s jejími superkrásnými fotkami a ona sama bude ve skutečnosti vždy jen ta starší a ošklivější.... V duchu jsem ji opravdu litoval, tak jako lituji ostatní, jež celému tomuto draze placenému divadlu věří.

Dívky, které mají pocit, že takto krásné asi nikdy nebudou, mají pravdu. Neměl by to být ale zdroj jejich frustrace, protože jak je vidět, skutečná realita bývá trochu jiná. Pokud stále nevíte, o čem je řeč, nalistujte si kterýkoliv společenský magazín, nebo reklamu na kosmetiku. Nějakou podobnou retuš tam jistě uvidíte.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: