Photoshop v nové osmé verzi, alá CS - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop v nové osmé verzi, alá CS

Photoshop CS

1. října 2003, 00.00 | Spolu s uvedením CS koncepce Adobe produktů se nové verze dočkal také Adobe Photoshop. Novinek přináší Photoshop CS celou řadu a z pohledu tohoto konkrétního programu nejde v žádném případě o minoritní upgrade.

Spolu s uvedením CS koncepce Adobe produktů se nové verze dočkal také Adobe Photoshop. Novinek přináší Photoshop CS celou řadu a z pohledu tohoto konkrétního programu nejde v žádném případě o minoritní upgrade. Potěšeni budou zejména ti uživatelé, kteří používají program např. pro pokročilé úpravy digitálních fotografií. Program zatím nemáme v redakci k dispozici a tak následující přehled novinek vychází z informací, uvedených na serveru výrobce - nejde tedy v žádném případě o recenzi. Tu přinese, jakmile bude mít program k dispozici.

Nová paleta histogramu
Důležitý histogram se přesunul z pozice statické funkce dostupné z menu Image do samostatného dialogového okna nabízející "živý" graf. Paleta histogram zobrazuje příslušné informace tak, jak odpovídají aktuálnímu stavu obrazu - změny se projevují v reálném čase. To je velmi důležité např. pro sledování dopadů aplikací nastavení nejrůznějších funkcí. Nový histogram zobrazuje v pozadí také histogram "před změnami" a uživatel si tak může udělat dobrý obrázek o tom, jakým způsobem se data v obrázku změnila. Nevíte-li k čemu je histogram v Photoshopu dobrý, doporučujeme tento náš článek.

Vylepšený File Browser
File Browser se v CS verzi Photoshopu posouvá opět více do polohy samostatného nástroje. Nyní slouží nejen ke snadnému nalezení obrázku pomocí zobrazeného náhledu, ale umožňuje také např. popisování souborů pomocí metadat, případně aplikování hromadných funkcí bez spuštění hlavního programu. Ze zahraničních ohlasů je podstatný také fakt, že prohlížeč by měl být výrazně rychlejší.

Rozšířená podpora práce v 16ti bitech
Coby editor určený pro profesionální uživatele byla jistě jen otázka času, kdy program nabídne možnost pracovat s 16bitovými obrázky. Sedmá verze programu již sice uměla s 16bitovými obrázky pracovat, nicméně pouze v základní rovině. "CS" verze tento práh výrazně překročila - s 16bitovým obrazem umí pracovat všechny transformační funkce včetně těch aplikovaných na vrstvy.

Camera RAW
Dříve samostatně prodávaný produkt se nyní stává plnohodnotnou součástí Photoshopu. Funkce Camera RAW umožňuje poměrně velmi sofistikovaně zpracovávat v Photoshopu RAW soubory vzniklé pomocí digitálních fotoparátů celé řady výrobců. Připomeňme zde, že se pod pojmem RAW neskrývá jeden standardizovaný formát, ale spíše proprietární způsob ukládání obrazových dat v digitálních fotoaparátech různých typů. Namísto komplexní barevné informace jsou v RAW formátu uloženy pouze údaje sejmuté snímačem a informace o nastaveních fotoaparátu ve chvíli snímání. Přepočet do "plnohodnotného" barevného vyjádření se pak provádí až v počítači. Možnosti funkce přitom nekončí pouhou možností prohlížet (i s pomocí Photoshop File Browseru) a konvertovat (do 8 či 16-bitového módu Photoshopu) data v uvedeném formátu. Vycházeje z pojetí RAW souboru coby digitálního negativu, umožňuje tento doplněk nezávisle na podmínkách daného fotoaparátu vyladit řadu parametrů snímku, jako jsou například nastavení bílého bodu, sytost, ostrost, šum, moaré, chromatické vady, expozice či kontrast.

raw1f.gif

Color Match
Nad nejrůznějšími automatickými funkcemi pro práci s barvou sice "profesionálové" často ohrnují nos, nicméně pravdou je, že algoritmy pracují v řadě případů velmi dobře a nástroje typu "Automatická barevnost" šetří mnoho času a uživatelé je mají rádi. Do podobné škatulky, kterou si podle našeho názoru uživatelé oblíbí, patří nový nástroj nazvaný Color Match. Ten umožňuje nastavit barevnost části obrázku (nebo samozřejmě celého) na základě selekce či barevnosti jiného obrázku. Funkce bude na první pohled zajímavým pomocníkem např. pro vytváření panoramat nebo montáží, kde je vyžadováno, aby všechny části obrázku měly stejný barevný nádech. Svůj význam si ale najde patrně i při slaďování série snímků apod. Pokud hovoříme o panoramatech - Photoshop nyní disponuje i vlastním nástrojem, který pomáhá jejich vytváření. Jmenuje se Photomerge.

Nástroj Shadow/Highlight
Na druhou stranu ani uživatelé, kteří mají rádi vše pod svou kontrolou nepřicházejí v CS verzi Photoshopu zkrátka. Nástroj Shadow/Highlight umožňuje velmi jemně pracovat s korekcemi v oblasti stínů a světel.

Filtry
Mezi nové filtry programu patří funkce Photo Filter simulující nejrůznější "fotografické" filtry.
Mimoto je nově v Photoshopu okno Filter Gallery známá např. uživatelům Photoshop Elements. Pomocí funkce si lze zběžně v náhledových oknech prohlédnout funkci zvoleného filtru (funkce funguje podle internetových ohlasů bohužel pouze s některými filtry).

Logování historie
Photoshop již delší dobu disponuje velmi silným nástrojem - paletou historie, se kterou se lze snadno vrátit k dřívějšímu stádiu obrázku. Limitem funkce však byla skutečnost, že po uzavření souboru se historie nevratně vymazala. Z tohoto pohledu je zajímavou novinkou log, kam se historie ukládá a odkud ji lze rekonstruovat.

Replace color
Prakticky vypadá štětec Replace color, s jehož pomocí lze snadno měnit barevnost části obrázku bez změny původní textury a stínů. Štětec by tak měl pracovat podobně, jako např. retušovací štětec známý ze sedmé verze programu.

Kombinované vrstvy
Photoshop CS umožňuje pomocí palety Layer Comps kombinovat různé vrstvy (včetně jejich efektů) a rychle tak vytvářet různé obrazové variace. Také samotná paleta vrstev doznala změn - vrstvy lze do sebe zanořovat, což zvyšuje přehlednost u rozsáhlejších grafických prací.

Text na křivku
Pokud vám chyběl přímo v Photoshopu nástroj pro psaní textu po zvolené křivce, tak jste se s CS verzí dočkali. Textový engine navíc Photoshop sdílí s Illustratorem a editovatelný text na křivce tak lze exportovat coby cesty.

Další novinky
Vyjmenované funkce nejsou samozřejmě jediné, kterými se CS verze Photoshopu liší od aktuální sedmičky. Další novinky jsou přitom stále poměrně výrazným zlepšením - jejich podrobný popis však přineseme až v recenzi poté, co si je odzkoušíme. Ve stručnosti se jedná samozřejmě o výrazné propojení Photoshopu s dalšími aplikacemi (mj. např. přes File Browser, Photoshop umí lépe pracovat s PDF dokumenty), dále můžeme zmínit např. přímý export Flashe z ImageReady, který je s Photoshopem stále velmi úzce propojen, libovolné definování klávesových zkratek, vyšší podpora pro práci s metadaty, vytváření vylepšených automatizovaných galerií, nové funkce pro práci s videoobrazem a další.

Závěr
Photoshop CS přináší na první pohled řadu užitečných funkcí - důvod pro upgrade budou mít patrně nejvíce uživatelé, kteří pomocí programu zpracovávání své digitální fotografie - obzvláště pak, jedná-li se o kvalitní 16bitové soubory. Podrobnější hodnocení si však necháme až na okamžik, kdy budeme moci program sami otestovat, což by mělo být brzy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: