Photoshop: Úprava podsvícené fotografie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Photoshop: Úprava podsvícené fotografie

Photoshop Barčík Fotoptim

4. června 2002, 00.00 | Vyzkoušejte si, jak pomocí Photoshopu získat z nevydařené fotografie snímek téměř dokonalý. Ne vždy musíme totiž podsvícené fotografie vyhazovat do koše...

Za špatných světelných podmínek se nám většinou pěkné fotografie příliš nevydaří. Proto při podexponování nastupuje práce počítače, který má díky Photoshopu pro úpravu takovýchto defektů ideální podmínky.

Na prvním obrázku vidíme originální podsvícený motiv.

K vytažení kontrastu, kontur a celkového zesvětlení se nejvíce hodí úrovně - Levels. Díky jejich vnitřnímu nastavení a úpravě histogramu lze prakticky optimalizovat v neomezených kombinacích (samozřejmě v rámci povolené škály). Jak patrno - stínů je po celém obrázku skutečně mnoho, zajímají nás tedy především světla a střední tóny.


Nejprve posuneme po škále histogramu posuvník středních tónů, až se nám zvýrazní ostatní tmavé části - dokonce se nám může stát, že se náhle objeví i tvary a objekty, které předtím nebyly vůbec viditelné. Následně provedeme celkové zesvětlení posuvníkem světel, ale neměli bychom fotografii přesvítit (to poznáme tak, že se nám po celé ploše vytvoří šedavý závoj) - barva pozadí by se neměla příliš změnit.

Pokud se nám barevnost upravené fotografie nepozdává, zvolíme spíše kovový nádech. Odsycením v menu Hue/Saturation stáhneme nejdříve do šedé a pak upravíme odstín do jemně modré.

Po fázi barevné optimalizace a kontrastu přichází na řadu doostření. Zvolíme dvě standardní metody a záleží jen na nás, která bude více vyhovovat našemu grafickému cítění.

Na předchozím obrázku (o jeden výše) vidíme aplikaci filtru Sharpen, který má za následek celkové zostření všech pixelů obrázku, bez ohledu na to, zda je to hrana, či výplň celobarevné oblasti. To může způsobovat jemné vystoupení přeostřených pixelů coby šumu. Pro zvýraznění hran a ponechání ostatních částí mírně rozostřených poslouží filtr Sharpen Edges bez dalších složitostí vnitřního nastavení (ilustrace hned nad tímto odstavcem).

Pomůckou Variations, která si nese hanlivý přídomek "pro líné uživatele", dotvoříme celou barevnou kompozici našeho budoucího zájmu. Postupně mícháme barvy ve stínech, středních tónech a světlech. Můžeme rovněž přisytit a mírně ztmavit.

Zdůraznění detailů a prostorovosti docílíme vhodným použitím světelných efektů. Na obrázku nad tímto odstavcem vidíme použití Lighting Effects s nastaveným světlem Omni, intenzitou ve střední poloze k volbě Full a změněným atributem Gloss k nastavení Matte. Tím sice obrázek mírně osvítíme, především středovou osu, která je namířena na boční stěnu objektivu, ale stále zůstává jaksi "nemastný-neslaný". Proto pohneme posuvníkem na ose Gloss až do maximální polohy Shiny, tedy +100.

Pokročilejší uživatelé si jistě ještě rádi pohrají s občasnými "fleky" původní barvy, na které se při ostření projevil mírný šum. Ten, aniž bychom strhli ostré hrany, odstraníme pomocí Smart Blur (dole). Nastavení prahu a poloměru (Treshold a Radius) zvolí každý dle svého uvážení. Zde použito nastavení 2.9 a 7.2, Quality by měla být High.

Jak vidíme v konečném výsledku - z ne zcela vydařené fotografie jsme získali daleko více, než jsme si na počátku mysleli.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: