Photoshop: Tvorba vánoční ozdoby - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Photoshop: Tvorba vánoční ozdoby

ozdoba

16. prosince 2002, 00.00 | Protože se blíží vánoční svátky, zvolili jsem také v dnešním tuturiálu vánoční motiv - základními nástroji Adobe Photoshopu si připravíme vánoční ozdobu, kterou je možné oživit např. různá přání.

{Tvorba baňky}

Protože se blíží vánoční svátky, zvolila jsem také v dnešním tuturiálu vánoční motiv. Na Vánoce věšíme ozdoby na stromeček, a tak abychom měli co pověsit, vyrobíme si ve photoshopu skleněnou baňku. Výsledný obrázek vypadá takto:

Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení

Prvním krokem je základní tvar baňky vytvořený pomocí vrstvy tvarů, kde uděláme obdélník a kruh. Svisle je zarovnáme, sloučíme, doladíme pomocí nástroje pero a vrstvu vyrastrujeme (obr. 1 a 2).


Obrázek 1


Obrázek 2

Dalším úkolem je vystínování. Na výběrem označenou vrstvu s baňkou aplikujeme filtr/vykreslení/světelné efekty s nastavením: typ světla - rozptýlené, intenzita 30, povrch - lesklý 100, materiál - kovový 100, expozice 4, okolí 20 (obr. 3).


Obrázek 3

Protože brzy budeme pracovat se štetcem historie, v paletce historie klepneme do políčka vedle světelných efektů a označíme tak krok, k němuž se budeme vracet (obr. 4).


Obrázek 4

Znovu aplikujeme světelné efekty s nastavením: typ světla - rozptýlené, intenzita 15, povrch a materiál nastavíme opět na 100, expozici 5 a okolí na 10. Teď bude baňka o něco tmavší než po prvním použití světelných efektů. Vezmeme si nástroj štětec historie (krytí 50%) a na místech, kde se bude odrážet světlo, umažeme neostrým štětcem co potřebujeme (obr. 5).


Obrázek 5

Abychom prohloubili dojem skutečného odlesku a tvaru baňky, zesvětlíme odlesk nahoře vlevo ještě pomocí nástoje zesvětlení (obr. 6).


Obrázek 6

Protože baňka stále nepůsobí dost realisticky, aplikujeme filtr/vykreslení/odlesk objektivu s nastavením jas 100%, typ ojektivu 35 mm základní (obr. 7), aby odlesk nepůsobil násilně, jeho spodní část odmažeme (obr. 8) pomocí štětce historie se stejným krytím, jaké jsme použili dříve (jen je třeba označit ten správný krok, ke kterému se budeme vracet - předcházejí odlesku objektivu).


Obrázek 7


Obrázek 8

Jako předposlední věc, co na baňce uděláme, je pravidelný odlesk. Nakreslíme si jednoduchou cestu (obr. 9), vytvoříme z ní výběr a v nové vrstvě vyplníme bílou barvou. Vrstvě nastavíme režim závoj a 25% krytí, přidáme masku vrstvy a v ní odmázneme spodní část, aby šel odlesk pěkně do ztracena (obr. 10).


Obrázek 9


Obrázek 10

Poslední tečkou bude hvězdicový odlesk. Ve dvou samostatných vrstvách si vytvoříme pomocí tvarů delší úzké bílé ovály a překřížíme je (obr. 11). Ty pak rozoostříme pomocí fitr/rozostření/rozmáznout, kde nastavíme úhel, který odpovídá směru, jímž směřují ovály. Poté vrstvy sloučíme, výsledné vrstvě dáme krytí 40% (obr. 12).


Obrázek 11


Obrázek 12

[-more-]{Dokončovací práce}

Protože jsme baňku dokončili, můžeme vytvořit vršek se zobáčkem, za než je ozdoba pověšená. Pomocí pera si nakreslíme šedý tvar vršku (obr. 13). Vystínuje ho pomocí nástroje zesvětlení a ztmavení (nastavíme nízkou účinnost - pracuje se s ním pak jemněji a nejsou vidět drobné nepřesnosti), vrchní část si můžeme označit výběrem pro usnadnění práce (obr. 14).


Obrázek 13


Obrázek 14

Do vršku vyřízneme dírku malým šedým obdélníkem (otvor pro umístění háčku). Perem nakreslíme klasickou cestu ve tvaru háčku, tu poté vytáhneme drobným malým štětcem šedou barvou (cesta/vytáhnout cestu – nastavení – nástroj štetec) a vystínujeme stejnými nástroji jako vršek (obr. 15).


Obrázek 15

Stejným postupem, jakým jsme vytvořili háček (vytaženou cestou v nové vrstvě), zavěsíme baňku na šňůrku (obr. 16) a gumou odmázneme šnůrku v místě, kde je provlečená háčkem.


Obrázek 16

Nyní když máme baňku hotovou, můžeme ji konečně pověsit na stromeček. Najdeme obrázek s nějakým vhodným výřezem stromu či větví jehličnanu a ozdobu do něj umístíme. Já jsem do obrázku zavěsila hned dvě (druhé jsem změnila barvu, zmenšila ji a lehce rozmazala, abych docílila dojmu, že je vzdálena) a abych dosáhla iluze fotografie focené s dlouhou expozí, tak jsem přidala rozmáznuté vločky sněhu. Vločky vytvoříme pomocí vhodného štětce bílou barvou v nové vrstvě (obr. 17), a vrstvu si zduplikujeme a skryjeme.


Obrázek 17

První vrstvu vloček rozostříme pomocí gausovského rozostření (nastavení poloměr 1), a filtru/rozoostřit/rozmáznout s nastavením úhel 45 stupňů a vzdálenost 80 (obr. 18).

|
Obrázek 18

Zapneme druhou vrstvu vloček, posuneme ji směrem dolů, schováme za baňku a aplikujeme na ni jen filtr rozmáznout se stejným úhlem a vzdáleností 60 (obr. 19). Tím jsme obrázek dokončili, a já vám tak přeju hodně dárečků a spokojenosti k vánočním svátkům.

Klikněte pro zvětšení
Obrázek 19 - Klikněte pro zvětšení

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: