Photoshop tutoriál: prskavka aneb PF 2008 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutoriál: prskavka aneb PF 2008

21. prosince 2007, 00.00 | Už jsme si ukázali, jak vytvořit pěkné vánoční přání i vánoční pozadí. Je
proto čas posunout se o týden dopředu a začít přemýšlet nad "péefkem". Je to
totiž další grafický výtvor, kterým můžete potěšit kamarády a blízké ...

Jako téma "péefka" zvolíme prskavku s textem PF2008. Není to nic originálního, ale o to více máme prostoru pro experimenty s barvou. Původně jsem měl v plánu nakreslit celou prskavku ve Photoshopu, ale dopadlo to opravdu příšerně, takže jsem zvolil cestu druhou - začít z fotografií. A zde začíná i náš článek.

Část první - focení

Vyfotit prskavku je opravdu jednoduché (což jsem opravdu nečekal). Nejprve najděte tmavou dobře větranou místnost - ať se při práci nepřiotrávíte a máte energii ještě i na úpravy. Vezměte prskavky, zápalky, držák na prskavku (např. kolíček na prádlo), stativ a samozřejmě foťák. Prskavku někam připněte a na foťáku nastavte manuální režim. Hodnoty clony, času a citlivosti nastavte podle oka, zapalte prskavku a vyfoťte ji. Nakonec se na fotku podívejte, ať víte, jestli je nutné nastavení upravit.

Já jsem začal s ISO 200, clonou 3,5 (pro malou hloubku ostrosti) a časem 1/60. Shodou prapodivných náhod vyšla hned první fotka dobře, jen jsem neodhadl dobře vzdálenost, takže pro příští fotku jsem raději o kousek couvnul. Zmiňovaný stativ se hodí z toho důvodu, že prskavka hoří jen chvilku, a tak je jednodušší ji zapálit a skočit ke stativu, než v hledáčku rychle prskavku hledat. Pokud můžete, foťte do RAWu - odpadne pak starost s nastavováním vyvážení bílé. Protože na krabičce od prskavek nepíšou, jakou mají barevnou teplotu, nechal jsem nastavení na AUTO. Prozatím.

Stejně tak ostření přepněte na manuální režim, ať prskavku za těch pár sekund stihnete vyfotit. Následující nepovedená fotografie však měla původ jinde - prskavky, které jsem objevil, zřejmě nebyly nejnovější, takže průběh jejich hoření byl velmi různorodý. Občas prostě neprskaly, jen doutnaly.

Přesto se druhou prskavku povedlo "tak nějak" vyfotit, takže jsem u ní i  skončil. Tím přecházíme k druhé části článku.

Část druhá - úpravy ve Photoshopu

Ve Photoshopu otevřeme vyfocený jpeg nebo raw. Jak vidíte na následujícím obrázku, v rawu jde přepnutím vyvážení bílé na AUTO naprosto přesně nastavit "bílou" barvu prskavky. To ale není ta barva, pod kterou si každý prskavku představí. My chceme prskavku žluto-oranžovou, přecházející až do tmavě fialové.

Proto jsem přepnul vyvážení bílé zpět na "As Shot" a fotku otevřel.

Takto nějak vypadá správně otočená - naše dnešní PF bude totiž na výšku s textem vespod. Pokud se vám nechce vstávat od počítače a jít experimentovat s focením, můžete použít jako základ dnešní práce právě tuto fotku.

Začneme tím, že zvýrazníme prostřední část - více ji prosvětlíme. Vrstvu zkopírujeme (Ctrl + J) a aplikujeme na ni filtr Gaussovské rozostření (Gaussian Blur).

Vrstvě přidáme masku, do které nakreslíme kruhový přechod z bílé do černé (náhled na masku je vidět v paletce vrstvy na následujícím obrázku). Vrstvě změníme interakci na Závoj (Screen) a Krytí (Opacity) stáhneme na 50 %.

Tak malé prosvětlení nám ale nestačí. Proto vytvoříme novou vrstvu a měkkým velkým žlutým štětcem se sníženým krytím kreslíme tak dlouho, dokud nebude prostředek přímo zářit. Toho, že je prskavka zatím ošklivě žlutá, si nevšímejte, to hned napravíme.

Hned teď. Přidáme novou vrstvu úprav Vyvážení barev (Color Balance) a postupně upravíme stíny, střední tóny i světla. Následující obrázek vše krásně demonstruje.

Začneme u Středních tónů (Midtones). Zde přidáme Červenou  (Red) a Žlutou (Yellow). Protože fotka obsahuje především světla a stíny, není změna moc vidět. Proto přistoupíme ke Stínům (Shadows). Zde opět přidáme Červenou (Red), ale tentokrát i Purpurovou (Magenta). Žlutou můžete přidat, ale nemusíte. Nakonec zbývají světla, kde přidáme Žlutou (Yellow).

Jedním krokem jsme zcela změnili vzhled obrázku. Aby ale nebyla fotka celá oranžovo-žlutá, zkusíme vytvořit na krajích přechod do růžovo-fialové. Toho obvykle nejrychleji docílíme opět vrstvou úprav Vyvážení Barev, posunutím prvního jezdce doleva a třetího doprava. Jenže zde, ať posunujeme, jak posunujeme, žádná fialová není. Jak to je možné?

Odpověď nám poskytnou Kanály (Channels). V modrém kanálu nejsou skoro žádná data, a tak jednoduše není z čeho "tahat".

Zkusíme proto jinou vrstvu úprav - a to Míchání Kanálů (Channel Mixer). Když nešla modrá vykouzlit přes vyvážení barev, "nacpeme" do modrého kanálu data přímo. Nejprve zvolíme Výstupní kanál: Modrá (Output Channel: Blue) a do kanálu přimícháme trochu dat z kanálu jiného. V červeném je toho hodně, takže například z něj. Na ukázkovém obrázku vidíte, že 56 % je zhruba ideální hodnota k dosáhnutí pěkného nafialovělého vzhledu.

Tuto fialovou ale nechceme přes celou prskavku, pouze na pozadí. Proto přidáme vrstvě úprav vhodnou masku. Pro ni si opět zajdeme do paletky Kanálů (Channels), přičemž tentokrát jako vhodná maska vypadá zelený kanál (kde toho není ani málo ani moc). Proto na něj klikneme společně se stisknutou klávesou Ctrl. Tím načteme výběr kanálu.

A masku vrstvy úprav vyplníme v těchto místech černou barvou (D, Alt + Backspace). Nyní je prskavka žlutá a pozadí fialové. K dokonalosti chybí jen maličkost.

A tou je stáhnout krytí na 50 %, zkopírovat vrstvu (Ctrl + J) a do masky nakreslit kruhový přechod z černé do bílé. Tím bude prostřední část obrázku beze změny, přičemž směrem od středu bude přibývat fialová na pozadí.

Obrázek řekne více než slova - proto je zde jeden pro porovnání původní a fialové prskavky.

Poslední část PF bude přidání textu "PF2008". I zde zkusíme nějaký ten efekt.

Nejprve vhodným fontem napište do nové textové vrstvy text "PF2008", následně vytvořte novou vrstvu (Ctrl + Alt + Shift + N), načtěte výběr textové vrstvy (Ctrl + klik na vrstvu) a tento výběr přidejte nově vytvořené vrstvě jako masku (viz označená ikonka na obrázku). Textovou vrstvu skryjeme.

A do nově vytvořené vrstvy začněte kreslit jednopixelovým štětcem náhodné tahy. Na následujícím obrázku jsem skryl masku (Shift + klik na masku), ať vidíte, co znamenají "náhodné tahy".

S maskou vypadá vrstva následovně. Tahy jsou zobrazeny pouze v místě původního textu, takže vznikne celkem zajímavý efekt. Jednoduše a rychle.

A to je pro dnešek vše. Doufám, že jste se naučili opět něco nového a přeji hodně štěstí při práci, ať můžete vlastním "péefkem" popřát ostatním štěstí v novém roce.


Autor článku Václav Krejčí se zabývá grafikou a GUI designem, své zkušenosti nejnověji zúročil v knize "Adobe Photoshop: design grafiky GUI", věnované tvorbě grafických uživatelských rozhraní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: