Photoshop tutorial: Pokročilé kolorování pomocí kvadruplexu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutorial: Pokročilé kolorování pomocí kvadruplexu

4. dubna 2006, 00.00 | V problematice kolorování patří mezi nejužívanější způsoby nanášení barev štětci, či funkcí Photoshopu k tomu přímo určených. Tyto nástroje však trpí i omezeními - především malým rozsahem tónů v jednotlivých barevných plochách. Jaké jsou tedy další způsoby?

V problematice kolorování se celkem pevně zabydlely způsoby pomocí nanášení barev štětci, či použitím funkcí "photoshopu" tomu určených. Tyto nástroje jsou sice v boji s šedí všedního dne velice účinné, trpí však jistým omezeními a to zejména malým rozsahem tónů v jednotlivých barevných plochách.

Nejdříve tedy trocha teorie. Pro ilustraci uvádím následující srovnání fotografie kolorované funkcí "odstín a sytost" a budoucím výsledkem dnešního tutoriálu.

Vzorek A) je tvořen odstíny jedné barvy, zatímco u vzorku B) jde vyčíst mnohem větší barevná hloubka spolu s mícháním dalších barev (červená, modrá).

Princip je jednoduše založen na faktu, že se barva v reálném podání skládá mícháním dalších i zcela odlišných barev, kde až při jejich kombinaci lze dosáhnout perfektních výsledků. Příklad za všechny je malířská paleta, na které mícháním několika málo barev lze pokrýt velmi široký barevný rozsah. Následující obrázek nechť je vám nápovědou pro pochopení těchto principů.

Tyto vzorky reprezentují použité barvy. Možná vás překvapí, že na tomto obrázku není vůbec použita černá barva! Do tmavých partií je záměrně vmíchána modrá. V reále obrázek získává chladnými stíny a teplým světlem daleko větší kontrast.

Přejděme tedy k praktickému postupu. Nehledejte řešení v nabídce "Photoshopu" úpravy obrazu. Na tomto obrázku, který je ve stupních šedi, půjdeme až k jádru barevné interpretace a tou je barevný režim. Pokud budete následující postup aplikovat na vašich digitálních fotografiích, které máte odbarveny, avšak v režimu RGB, budete je muset převést do stupňů šedé (obraz/režim/stupně šedi). Celý postup bude obecně spočívat pouze ve třech krocích, které bude ovšem nutné provést precizně.

Abychom obešli některé rutinní kroky týkající se "selekce" určitých partií na obrázku, předpřipravil jsem pro vás TENTO zdrojový "psd" soubor, kde máte vytvořenou cestu kolem automobilu a také kanál oddělující okna, kola a světla od těla automobilu.

Otevřete si tedy výše uvedený obrázek, v menu "obraz" zvolte "režim" a nastavte jej na "duplex". Vyskočí vám nabídka volby tohoto režimu. V paletce "typ" změňte možnosti režimu na "kvadruplex". Skutečnost je taková, že původní obrázek v šedé(tedy jeden barevný kanál) prolnete čtyřmi barvami, kterýma se budete snažit malovat jednu barvu ve všech jejích odstínech od tmavých stínů až po odlesky.

Klikněte postupně na jednotlivá pole barev (nyní je máte patrně zobrazena bíle), já je pojmenoval od 01-04. Hodnoty zadejte následovně:
01 – R: 255 G: 235 B: 155
02 – R: 255 G: 198 B: 0
03 – R: 253 G: 155 B: 0
04 – R:4 G: 16 B: 88

Jak vidíte, rozhodně to není ono. Trik totiž spočívá v editaci pomocí křivek jednotlivých barevných polí, která leží hned vedle polí barev. Klikněte tedy nalevo od nejsvětlejší žluté a otevře se vám editační okno této barvy. Vertikální osa prezentuje hodnotu barvy (0–100). Vodorovná osa představuje působení této barvy od bílé složky obrazu (vlevo) až po černou (vpravo). Sice je už obrázek barevný, ale pamatujte, že pracujeme v režimu "kvadruplexu" a podklad, na který nanášíme barvy, je stále prezentován stupni šedi. Nyní budeme přikazovat barvě, ve kterých místech a jakou silou má působit. Zaměříme se prozatím jen na plochy karosérie. Skla a kola uděláme ve druhé fázi.

Standardně křivka lineárně stoupá. Kliknete-li na ni v kterýchkoliv místech, vytvoří se vám nový kotevní bod, kterým můžete vertikálně posunovat. Nastavte jednotlivé křivky barev dle následujících obrázků...

Barva01: Touto křivkou nanesete světle žlutou barvu do světle šedých partí na automobilu, převážně se projeví na širokých plochách karoserie.

Barva 02: Je to v podstatě jiný odstín žluté k obohacení obrazu. Nanášíte ji do středních stupňů šedi.

Barva 03: Tato barva je pro mnohé možná sporná, avšak obohacuje obrázek o další rozměr a plocha nepůsobí pouze žlutě. Také přikrmuje stíny, aby nebyly příliš chladné.

Barva 04: Volba tmavě modré do stínů není mé pomatení smyslů. Pokud byste zadali černou, či barvu teplejší, byl by celý obrázek jednolitý, příliš teplý. To není z mé hlavy, na tomhle už si "fičeli"malíři za renesance.

První fáze je úspěšně dokončena. Patrně se na vás z monitoru zrovna směje prokreslený obrázek. Sice jsou kolorována i kola a skla "brouka", ale na to nyní nehleďte, vše napravíme v druhém kroku tutoriálu. Pro ty, kteří ještě přesně neporozuměli tomuto procesu, přikládám následující obrázek, kde jsem navrstvil jednotlivé křivky na sebe a je z něj patrné celkové pokrytí barvou. Pod křivkami je i histogram obrazu. Jelikož prozatím kolorujeme světlou karosérii zajímá nás pouze jeho levá část.

Tento dokument nechte stranou a otevřete si opět původní černobílý, na kterém budeme kolorovat skla a chromované části automobilu. Postup je v podstatě zcela totožný s tím rozdílem, že pozměníme barvy, zredukujeme je na tři (triplex); bude nás zajímat především pravá část histogramu. Převeďte obraz do režimu duplex a obarvěte dle následujících obrázků.

Kolorujeme chladné partie skel, zvolená paleta barev tomu odpovídá.
01 – R: 190 G: 240 B: 255
02 – R: 155 G: 214 B: 233
03 – R: 1 G: 36 B: 47

Barva 01

Barva 02

Barva 03

Jak jsem už předeslal, jedná se v tomto případě o části skel automobilu. Sice je to mírně přehnané a barva se nepříjemně dostává i do partií pneumatik, ale v poslední fázi budeme nepotřebnou barvu lokálně desaturovat.

Jeden z posledních kroků je tyto duplexy sloučit dohromady. Je na vás, pokud byste chtěli kolorovat další části odděleně. Záleží vždy na charakteru obrázku a požadavcích na výsledek kolik separací vytvoříte. Je to zcela otevřené.

Převeďte oba dva dokumenty do režimu "CMYK" (obraz/režim/cmyk). V dokumentu se škálou modrých barev máte mnou vytvořený kanál. Za současného držení klávesy "Ctrl" na něj klikněte a vybraný obrázek pomocí nástroje "přesun" (V) táhněte do dokumentu se žlutou karosérií; vycentrujte nad spodní vrstvu.

Vyberte nástroj houba (O); nastavte režim na desaturovat v horním řádku volby nástroje. Oblasti světel, pneumatik a zčásti světel zbavte modré barvy. Hotovo; já jsem se ještě pokusil o stín pod autem a výsledkem je mi toto...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: