Photoshop tutoriál: Neonové hodiny z Windows Vista - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutoriál: Neonové hodiny z Windows Vista

12. května 2008, 00.00 | Téma hodin nebude v grafice nikdy vyčerpáno. Hodinky
se sice pomalu
vytrácejí ze zápěstí, své místo však stále častěji hledají na
plochách monitorů. Již jednou jsme si popsali tvorbu hodin ze systému Windows
Vista, nyní na tento článek zavzpomínáme, a protože návod na ciferník už máme,
zkusíme doladit zbytek. Inspirací nám budou zářivé neonové hodiny.

Pro začátek si připomeneme, co vše už jsme se pokusili ze systému Windows Vista více či méně úspěšně napodobit:

Přidáme náhled na nejrůznější skiny hodin v systému Windows Vista. My se zaměříme na čtvrté zleva - modré neonové hodiny. V dnešním tutoriálu se pokusíme přijít na to, jakým způsobem byly vytvořeny. Původní obrázek naleznete zde (ve skutečnosti se nejedná o Windows Vista, ale skin pro Windows XP).

Proto bude nejlepší najít na internetu screenshot samostatných hodin (např. zde) a tento obrázek umístit do nového Photoshop dokumentu. Protože světlo a záře se nejlépe projeví na tmavém podkladu, vyplníme dokument tmavě modrou barvou (#242E43) a rovnou nakreslíme základ hodin - černý kruh nástrojem Elipsa (Ellipse Tool).

Vrstvu zkopírujeme (Ctrl + J), přebarvíme na modrou (Alt + Backspace) a zmenšíme (Ctrl + T) tak, aby z původní černé vrstvy zbyl viditelný přibližně tři pixely široký obrys. To proto, abychom mohli později do tohoto obrysu přidat odlesky, ale nebudeme předbíhat.

Místo toho znovu zkopírujeme vrstvu (Ctrl + J), znovu přebarvíme - na světlejší modrou (#71F5FF) a zmenšíme (Ctrl + T). Tato vrstva je základ budoucí svítivé neonová trubice..

...proto zvolíme nástroj pro výběr cesty (A), cestu označíme, zkopírujeme (Ctrl + C), vložíme (Ctrl + V), zmenšíme (Ctrl + T) a nastavíme režim vykreslování na odečítání (druhá ikonka nahoře v liště - je stisknutá na dalším obrázku).

Poté od cesty odečteme ještě obdélník (kreslíme s klávesou Alt), a to tak, aby vespod vznikla díra - jak ukazuje následující obrázek.

Všechny cesty sloučíme do jedné stiskem tlačítka Zkombinovat (Combine) - tlačítko je vidět na předchozím obrázku. Poté zvolíme nástroj Pero (Pen Tool) a upravíme spodní část podle předlohy - vytvoříme dva zakulacené výčnělky.

Takže ve výsledku bude vrstva vypadat například takto:

Podobným způsobem jako neonovou trubici vytvoříme i další dvě vrstvy. Respektive první tmavší modrá vrstva je pouze zkopírovaná, zmenšená a přebarvená (#0F20C0) spodní vrstva. Zatímco bílý obrys je zkopírovaná vrstva podobně jako neonová trubice (pouze s tím rozdílem, že už není potřeba upravovat spodní část).

Tím máme všechny potřebné vrstvy hotové, aby v nich bylo jasno, zde jsou pro jistotu ještě vypsány
1) černá vrstva pozadí - obrys
2) modrá vrstva pozadí
3) světle modrá neonová trubice
4) hlavní vrstva pozadí (přes tuto vrstvu bude zobrazen ciferník)
5) bílý obrys hlavní vrstvy pozadí

A můžeme se pustit do přidávání efektů.

Začneme velký černým obrysem. Pokud důkladně prozkoumáme původní obrázek, právě v černém obrysu je malý nepatrný odlesk. A ten nyní vytvoříme. Nejprve načteme výběr černé vrstvy (Ctrl + klik na vrstvu) a výběr zmenšíme o jeden pixel (Výběr - Změnit - Zúžit / Select - Modify - Contract)...

...poté velkým měkkým bílým Štětcem nakreslíme do nové vrstvy (Ctrl + Alt + Shift + N) odlesky (vlevo a vpravo nahoře, případně ještě menší/méně výrazné dospodu)...

...opět výběr zúžíme o pixel a tuto část od vrstvy odmažeme.

Nakonec vrstvě vhodně stáhneme krytí (na ukázce na 30%). Šipky ukazují výsledné odlesky na hodinách.

Přesuneme se k bílému obrysu hlavní vrstvy pozadí, který - jak ukazuje původní obrázek - nemá být okolo celého ciferníku, ale pouze ve spodní části. Proto změníme typ vrstvy - převedeme výplň na pixely - Vrstva - Rastrovat - Obsah vrstvy (Layer - Rasterize - Fill Content)...

Označíme celou vrstvu (Ctrl + A), obsah vymažeme (delete) a nástrojem Štětec kreslíme pouze v místech, kde chceme obrys - resp. odlesk. Použitý postup zajistí, že bude odlesk vidět pouze v místech původního obrysu - protože průhlednost vrstvy je ještě stále určena cestou (jak je vidět na obrázku nad tímto textem).

Podobným způsobem můžeme vytvořit i stín, stačí vrstvu zkopírovat (Ctrl + J), mírně zmenšit (Ctrl + T) a invertovat (Ctrl + I). Drobné detaily opět doladíme štětcem - černým, nebo tmavě modrým.

Ostatní efekty již obstarají efekty vrstvy. Hlavní modré podkladové vrstvě přidáme nejprve Vnitřní stín (Inner Shadow), který s nastavením Úhlu (Angle) na 90° vytvoří v horní části ztmavení (jako protiklad odlesků v části spodní)...

...a přidat můžeme i Vržený Stín (Drop Shadow), který smaže ostrý přechod mezi jednotlivými vrstvami pozadí. Porovnejte s předchozím obrázkem.

Přesto však ještě stín není dostačující - a jelikož je efekt již vytažený na 100%, musíme si pomoci jinak. Například přidáním efektu Vnější záře (Outer Glow), který však změníme na stín - a to změnou barvy na černou a režimu na Normální (Normal). Teď už je stín dostatečně velký.

Tím pádem u této vrstvy zbývá už jen ztmavení směrem ke středu. Ve skutečnosti nejde o ztmavení ke středu, ale naopak o světlo ze stran - ale protože máme vrstvu modrou, ukážeme si způsob, jak vrstvu od středu ztmavit.

Použijeme k tomu další efekt vrstvy - Vnitřní Záře (Inner Glow). Efekt přepneme na režim Normální (Normal), barvu nastavíme tmavě modrou (#060C53) a zdroj přepneme na Střed (Center). Poté vhodně upravíme Velikost (Size).

A můžeme se přesunout ke spodní vrstvě pozadí. Té nejprve nastavíme kolem krajů ztmavení - například efektem Vnitřní Stín (Inner Shadow), hodnotu Vzdálenosti (Distance) nastavíme na 0 px, aby byl efekt rovnoměrně okolo celého kraje...

...poté zkusíme přidat odlesky efektem Úkos a reliéf (Bevel and Emboss). Stíny úplně vypneme, poté experimentujeme s nastavením zdroje světla a křivky vykreslení - dokud se nedostaneme přibližně k takovému výsledku.

Režim vykreslení světel přepneme na Překrýt (Overlay), čímž se z bílé barvy stane světle modrá - přibližně jako na původním obrázku.

Zbylé odlesky (na obrázku zakroužkované) již musíme nakreslit ručně. Využijeme přitom postupu známého z odlesků v černém obrysu. Načteme výběr vrstvy, do nové vrstvy nakreslíme štětcem odlesky, výběr zúžíme (tentokrát o více pixelů, např. o dva), výběr odmažeme...

...a vrstvě nastavíme režim vykreslení na Závoj (Screen). Na obrázku je stažené Krytí (Opacity) na 50%, to ale není nutné - když se podíváme na původní obrázek, jsou odlesky mnohem výraznější.

Podobné odlesky vytvoříme i v horní části.

Tím se přesouváme k zářící neonové trubici - té také přidáme efekt Úkos a reliéf (Bevel and Emboss) - ovšem velice nenápadný, sotva znatelný...

...a efektem Vržený Stín (Drop Shadow) vykreslíme černý obrys okolo celé vrstvy - tím bude trubice vypadat více "zapadlá" do podkladu.

Hodnoty stínu jsme volili dostatečně velké, protože nyní se vše překryje efektem Vnější záře (Outer Glow) - trubice přeci musí svítit. Otazník však ukazuje na místo, kde záře zasahuje do středu hodin a vytváří nehezký úkaz.. Co s tím?

Místo abychom záři mazali, naopak ji zvětšíme. Nad vrstvou pozadí vytvoříme vrstvu novou, do které štětcem nakreslíme flek v místě záře a vrstvě nastavíme stejné hodnoty krytí a režimu jako efektu.

A to je vše. Opravdu. Tvorba ciferníku již byla popsána ve článku Photoshop tutoriál: Tvorba hodin z Windows Vista, proto mi nezbývá, než vám popřát hodně štěstí při práci a článek ukončit.

Snad jen jedna věc - pokud porovnáte výsledný obrázek s předchozím, zjistíte, že hodiny mají v některých částech jiný odstín. K tomuto efektu byl použit postup popsaný ve článku Neonová tabule v Photoshopu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: