Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Photoshop
Photoshop tutoriál: Mlha
29. května 2007, 00.00 | V tomto tutoriálu bych se chtěl zaměřit na další úpravu digitální fotografie. Mnohým z nás se stalo fotografování velkým koníčkem, následná úprava pořízených fotografií v počítači je téměř samozřejmostí. Často chceme jen zvýraznit barvy, odstranit nechtěné objekty nebo fotografii vyčistit od digitálního šumu a dalších optických vad. Někteří uživatelé zacházejí nicméně ještě dále a přemění atmosféru fotografie v naprosto odlišnou. A to také bude tématem tohoto jednoduchého tutoriálu, ve kterém se naučíme přidat do fotografie mlhu.
1. Jako příklad pro zakomponování mlhy jsem vybral tuto fotografii.
2. Otevřeme si obrázek v Photoshopu.
3. Vytvoříme novou vrstvu (SHIFT+CTRL+N), kterou pojmenujeme Mlha. Zvolíme nástroj Přechod (G) a nastavíme barvy přechodu přibližně podle obrázku (světle modrošedá a průhledná, tedy bez barvy).
4. Přechod vytvoříme od shora dolů. Bude-li se vám zdát, že je mlha moc hustá, snižte krytí vrstvy.
5. Námi vytvořená mlha je vcelku dosti jednoduchá. Chybí jí různá hustota, která by dodala prostorový efekt. Vytvoříme si tedy opět novou vrstvu (SHIFT+CTRL+N), kterou pojmenujeme Mlha2. A nástrojem Obdélníkový výběr (M) vytvoříme výběr v plné šíři obrázku, a to tam, kde se nám vyskytuje hladina rybníku.
6. Zvolíme si barvu popředí šedou a barvu pozadí bílou podobně jako na obrázku. Přes příkaz Filtr-Vykreslení-Oblaka si vytvoříme různou hustotu mlhy. V dalším kroku se efektivně zbavíme nevzhledných tmavých míst této mlhy.
7. V menu Vrstva zvolíme Styl vrstvy. Zde se nám otevře okno s různými položkami jako Vržený stín, Vnitřní stín atd., ale nás bude zajímat položka nad těmito volbami, která se jmenuje Volby prolnutí: Jiné. Toto menu je rozděleno na tři části, nás bude zajímat poslední z nich Prolnutí když:. U položky Tato vrstva je černobílá stupnice od černé po bílou. Zde se pomocí šoupátek nastavuje, jaké části dané vrstvy (světlé či tmavé) se skryjí a jaké zůstanou viditelné. Vyzkoušejte si pohrát si s těmito šoupátky a ihned pochopíte, jak toto prolnutí správně funguje. Pokud podržíte klávesu ALT a posunete černé šoupátko směrem doprava, rozdělí se toto šoupátko a zmizí nám jen tmavé části z vrstvy Mlha2.
8. Krytí vrstvy Mlha2 snížíme na 85 %. A nyní pomocí Úpravy-Transformovat-Perspektiva zúžíme horní část vrstvy tak, aby nám mlha navodila efekt hloubky.
9. Nyní roztáhneme mlhu i do šířky, abychom ji měli pěkně na celém obrázku. Bude lepší, když si nejprve pomocí lupy zmenšíme obrázek tak, abychom měli dostatek místa na roztažení. A pak s pomocí Úpravy-Transformovat-Změna velikosti roztáhneme vrstvu s mlhou do šířky.
10. Zvětšíme si obrázek zpět na původní velikost. Měkkou, dosti velkou gumou s 50% krytím gumujeme mlhu tak, aby nezasahovala přes rákosí. (Na obrázku je toto místo pro lepší názornost vyšrafované). Mlha by měla být jen nad hladinou.
11. Nyní ještě menším štětcem vygumujeme mlhu, která je přes kámen vyčnívající z vody. (Vygumovaná část je znázorněna šrafy.)
12. Abychom navodili ještě větší dojem hloubky mlhy, tak z vrstvy Mlha vygumujeme velkou gumou při nízkém krytí části mlhy překrývající stromy. U stromů, které jsou blíže k pozorovateli, vygumujeme mlhu více. Naopak mlhu, která je přes stromy v dálce, gumovat vůbec nebudeme. (Vygumovaná část je opět znázorněna šrafy.)
13. Větší gumou gumujeme horní část vrstvy Mlha, která je stále příliš zamlžená.
14. Nyní ještě domalujeme něco jako chuchvalce mlhy, které se tvoří u hladiny rybníka. Vytvoříme ještě jednu vrstvu a pojmenujeme ji Mlha3. Vybereme si bílou a světle šedou barvu a vytvoříme oblaka přes Filtr-Vykreslení-Oblaka.
15. Nyní postupujeme obdobně jako u kroku 6. Přesuneme šoupátko pomocí stisknuté klávesy ALT s tím rozdílem, že odsuneme bílé šoupátko směrem doleva.
16. Vygumujeme horní část Mlhy3 tak, aby vznikl takový podélný pás mlhy, který bude stoupat vzhůru. Pro názornost jsem u tohoto náhledu vypnul zobrazení ostatních vrstev s mlhou.
17 . Vytvoříme odraz této stoupající mlhy ve vodní hladině. Vrstvu Mlha3 duplikujeme do nové vrstvy Mlha3 kopie. Tuto vrstvu svisle převrátíme (Úpravy-Transformovat-Převrátit svisle). A následně přesuneme vrstvu pod původní vrstvu tak, aby vypadala, jako by se odrážela v zrcadle. Snížíme krytí vrstvy na 63 %.
18. Necháme si označenou vrstvu Mlha3 kopie a sloučíme ji s vrstvou Mlha3, a to s pomocí Vrstva-Sloučit dolů (Ctrl+E). Ostré hrany po překlopení se zbavíme nástrojem Rozostření (R), kdy při velké síle, např. 50 %, projedeme tuto ostrou hranu.
19. Zasadíme mlhu do prostoru (místa, do kterých vložíme mlhu, indikuje červená linie na hladině). K tomuto použijeme dvě funkce pro transformaci: Úpravy-Transformovat-Změna velikosti a Zkosit. Následně změníme režim krytí z Normální na režim Závoj a samotné krytí snížíme na 59 %.
20. Tuto vrstvu si duplikujeme a opět pomocí transformací Změna velikosti a Zkosit upravíme a následně přesuneme na jiné místo na hladině. Pro lepší efekt takto vytvoříme ještě jednu vrstvu s mlhou.
21. Zobrazíme si všechny vrstvy s mlhou a doladíme krytí jednotlivých vrstev tak, aby se nám výsledek hodil pro naši kompozici.
22. Takto by například mohly vypadat všechny vrstvy pro tuto kompozici.
23. Po usilovné práci s Photoshopem jsme do fotografie přidali ranní chladnou mlhu.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024