Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Photoshop tutorial: Malujeme oheň s interakcí barev
14. března 2006, 00.00 | Je více způsobů, jak ve "Photoshopu" vytvořit oheň; respektive hořící "něco". Nyní si ukážeme cestu s použitím výhod "photoshopu", tedy v názvu jmenované interakce vrstev.
Je více způsobů, jak ve "Photoshopu" vytvořit oheň; respektive hořící "něco". Pokud opomeneme řešení pomocí sady za sebou aplikovaných filtrů, kdy se musíte smířit s poněkud umělým vzhledem, tak asi nejlepší po generace ověřený způsob k dosažení reálného vzezření je vzít do myši štětec a udělat vše ručně pod plnou kontrolou. Nyní si však ukážeme cestu s použitím výhod "photoshopu", tedy již v názvu jmenované interakce vrstev. V závěrečné fázi se ale neobejdete bez ručních zásahů nezbytných k dosažení reálného vzhledu. V první fázi vytvoříme prostředí, do kterého bude motiv zanesen a poté samotné plameny ohně.
Použijte tento výchozí obrázek ("full size"na proklik), na kterém spácháme následující postup. Je to výsledek jednoho z předchozích tutoriálů. Pokud byste si přáli začít od nuly, původní tutoriál najdete ZDE.
Hned na začátek provedeme zcela zásadní krok a to inverzi celého obrazu (Ctrl+I). Pokud se zaměříme pouze na složku světlosti obrazu, dochází ke dvěma základním změnám. Jednak se logicky globální charakter mění z bílé na černou, ovšem podstatné pro nás je to, že se na kouli mění spodní stíny na světlou část, zatímco se horní polokoule posune zcela do stínu. Tvoříme hořící kouli - zářící ohnisko plamene bude tedy dole.
Výsledek se jeví plochý. Pro větší kontrast a prokreslení obrazu vyvolejte funkci Úrovně (Ctrl+L) a nastavte dle obrázku, či vlastního přesvědčení.
Nyní posuneme obrázek barevně. Vyvolejte funkci Odstín a sytost (Ctrl+U) a natónujte obraz do požadovaného odstínu, simulujícího budoucí barvu plamene. Pozor, nezatrhávejte políčko Kolorovat, barva se potom dostane nadměrně do světel i stínů a celek poté inklinuje do jednotného odstínu.
Můžete volit svá vlastní barevná nastavení. Zkuste třeba modrou!
Abychom ještě více "zintenzivnili" budoucí ohnisko plamene ve spodní části a dostali do toho více "energy", provedeme následující: Zduplikujte vrstvu s koulí a zapněte rychlou masku (Q). Následně vyberte nástroj přechod (G) z bílé do černé a aplikujte přechod přes novou vrstvu přibližně tak, jak vidíte na obrázku.
Nyní si pomocí příkazu (Q) vypněte mód masky a objeví se vám náhled selekce (výběru); vybranou část smažte (delete). Pokud jste táhli přechod jiným směrem než já, může se vám stát, že jste smazali jinou část obrazu. Výsledek náhledu vrstev po odmazání by měl vypadat jako na následujícím obrázku.
Pokud máte ve druhé vrstvě viditelnou horní část smazané koule, vraťte se zpět k výběru a selekci invertujte (Ctrl+Shit+I); poté smažte. Prolnutí horní nové vrstvy s náhledem spodní částí obrazu nastavte na závoj. Případně vyvolejte opět dialog úrovně (Ctrl+L) a pravým posuvníkem světel táhněte doleva. Pomocí filtru/rozostření/gaussovské horní vrstvu rozostřete, abychom se zbavili zavádějících detailů.
Asi vám na obrázku dochází k "posterizaci" (vytváří se pruhy na přechodech). Bylo by to na další tutoriál, ale v tomto případě si vystačíte s nástrojem "rozmazání" (R), kterým jemně krouživým pohybem inklinované partie zlikvidujte.
Přišel čas, abychom oddělili kouli od pozadí pro lokální úpravy. Pro tento případ si vytvoříme nový alfa kanál, který můžeme kdykoliv vyvolat jako selekci a pracovat separovaně s koulí a pozadím. Vyberte nástroj eliptický výběr (M) a za současného držení klávesy "alt" směrem od středu koule vytvořte přesnou selekci po okraji. Následný výběr uložte v menu "výběr/uložit výběr" - nazvěte třeba "1". V paletě kanály se vám vytvoří nový, viz obrázek.
Kdykoliv za současného držení klávesy "Ctrl" kliknete na kanál 1, vytvoří se vám výběr daného místa, který můžete kdykoli invertovat pomocí příkazu (Ctrl+Shift +I) a poté pracujete s danou částí obrazu.
Pomocí nástrojů ztmavení a zesvětlení (O) si lokálně upravte světlost partií, doporučuji pozadí jemně prosvětlit, ať se zdůrazní horní okraj koule. Vyvolejte si kanál s výběrem okraje koule a upravujte zvlášť pozadí a zvlášť oblast koule. U paty koule to pořádně přežeňte - malujete žár.
Nyní přišel čas vytvořit samotné plameny tvořící stěžejní motiv obrazu. Duplikujte dokument kliknutím pravým tlačítkem na horní modrou ("windous") lištu daného dokumentu a vyplňte celou plochu černou barvou. Duplikujte vrstvu a zvolte v paletce vrstev "styl vrstvy" překrytí přechodem. Nastavení přizpůsobte cca dle obrázku. Žádné papouškování - představte si vlastní spektrum plamene a tvořte podle vlastního uvážení.
A toto je výsledek definovaného přechodu. Nyní všechny vrstvy v novém dokumentu slučte do jedné (šipka vpravo nahoře v paletce vrstvy) a přetáhněte do dokumentu s koulí.
Pomocný dokument, kde jste nyní pracovali na přechodu shoďte dolů, již jej nebudeme potřebovat. Prolnutí nové vrstvy s kruhovým přechodem nastavte na interakci "zesvětlit barvy", viz další obrázek a pomocí volné transformace (Ctrl+T) vystřeďte přesně nad kouli.
Používáme interakci vrstev "zesvětlit barvy". Všimněte si, že se neprojevuje na těch partiích obrazu, kde je hodnota podkladu blízká 100% černé, nebo je v neutrálním podání. Nepoužíváme téměř žádné střední tóny - hraje se pouze na světlo a tmu.
V následující fázi budeme kreslit samotné plameny. Nechci vás podceňovat, ale bude to od vás chtít trochu trpělivosti a šikovnost, jelikož budete mít caa 4-5 tahů, kterými vytvarujete budoucí plameny. Vlastníci "photoshopu CS" si výše vyvolají z roletkového menu filtr/zkapalnit, já ve své šetce volím obraz/zkapalnit. Otevře se vám nové okno, kde vyberete nástroj pokřivení (W) - vlevo nahoře. Dále již aplikujte tahy. Obrázek je pouze orientační; hořte si dle libosti.
Pokud nejste s výsledkem spokojeni, nechte flintu v žitě. Pomocí filtrů rozmazání "gaussovské", nebo "rozmáznout" zbavte plamen ostrých okrajů, respektive filtrem"rozmáznout" můžete výsledek pousunout ještě o krok jinam. Volba je na vás. "Experimentujte!"
Jeden plamen nestačí, proto vrstvu s plamenem duplikujte a pomocí volné transformace (Ctrl+T) umístěte ještě jeden menší plamínek na čelo koule. Pravděpodobně se vám některá místa hodně přepalují; pomocí gumy (E) tyto partie smažte. OK, nyní máme výsledek celkem uspokojivý, avšak horní polovina koule je příliš černá a neodráží plameny nad koulí. Zvolte štětec (B), barvu kterou budete malovat nastavte na žlutou a v horní liště nastavení štětce zvolte působení štětce na "lineárně zesvětlit". Nyní opět za současného držení klávesy "Ctrl" klikněte na dříve vytvořený kanál koule - vytvoří se selekce oblasti koule, kde budete malovat. V oblastech koule, kde byste čekali odlesky, malujte jemně žlutou barvou.
Není třeba nic přehánět, dotýkejte se jemně okrajů koule v místech, kde byste předpokládali odrazy plamene.
Slučte všechny vrstvy dolů. Vyberte nástroj rozmazání (R) a zkuste pomoci dynamice hořících plamenů. Pohyby jakoby kopírujte povrch koule v jednotlivých ramenech plamenů.
Nakonec provedeme ještě menší kosmetické úpravy ; zvolte nástroj zesvětlení, rozsah v horní liště nastavte na světla a v místech největší intenzity žáru jemně aplikujte; místy i na pozadí, podpalte obrázek ke své spokojenosti. Dále zvolte nástroj štětec (B) a nastavte jeho parametry stejně, jako když jsme tvořili odlesky na horní polovině koule, ovšem poloměr nástroje nastavte tak na 3-4 px. V místech, kde se vám zdá, že okraje plamenů nejsou zcela zřetelné, namalujte horní žlutý lem...
Myslete o dva kroky dopředu, jak se vaše zásahy projeví na celkovém pojetí plamene. Přehnané zásahy se už těžko vrací zpět.
V každém kroku tohoto "tutoriálu" jste pravděpodobně dělali postup s určitými odchylkami, které se nakonec sečetly a váš výsledek bude zcela jistě jiný. Tento postup podléhá plně autorské interpretaci, je na vás s jakou mírou osobní kreace se do práce položíte. Přeji mnoho úspěchů a nízký "handicap".
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024