Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Photoshop tutoriál: Malba
13. června 2007, 00.00 | V tomto tutoriálu si ukážeme, jak fotografii (konkrétně snímek stromu v parku) upravit tak,
aby vypadala jako ručně malovaný obraz. Použijeme přitom úpravy na úrovni vrstev, nikoli specializované
pluginy. Zejména začátečníkům by měl tento tutoriál pomoci při poznání schopností Photoshopu.
V tomto tutoriálu si ukážeme, jak fotografii upravit tak, aby vypadala jako ručně malovaný obraz. Pro daný typ úprav se samozřejmě dají použít specializované pluginy (komerční i zdarma). Nicméně ten, kdo chce s Photoshopem umět pracovat, by se měl naučit poznat, co Photoshop dokáže sám o sobě, a až pak spoléhat na pluginy. Navíc u postupu, který dále popíšeme, máte výsledek plně pod kontrolou a můžete si upravit fotografii přesně tak, jak chcete či potřebujete. Hodí se pak ještě podotknout, že dále přiblížený postup by měli zvládnout i úplní začátečníci.
Vybereme si fotografii, kterou proměníme v malbu.
1. Otevřeme si fotografii v našem Photoshopu.
2. Pravým tlačítkem myši klikneme vedle miniatury naší fotografie a vybereme funkci Duplikovat vrstvu. Tato vrstva se nám pojmenuje automaticky na Pozadí kopie, dvakrát rychle klikneme na toto jméno a vrstvu si přejmenujeme na černobílá.
3. V tomto kroku si zmíněnou vrstvu změníme na černobílou fotografii. V horním menu vybereme Obraz/Přizpůsobit/Odbarvit nebo můžeme použít rovnou klávesovou zkratku (Shift + Ctrl + U).
4. Černobílou fotografii si ještě jednou duplikujeme, vzniklou vrstvu přejmenujeme na černobílá – negativ.
5. Na vrstvu černobílá – negativ nyní použijeme funkci Invertovat, kterou najdeme opět v horním menu, kde tentokrát vybereme Obraz/Přizpůsobit/Invertovat.
6. U záložky s vrstvami vidíme roletkové menu s vybraným typem prolnutí Normální. Změníme jej u vrstvy černobílá – negativ na Zesvětlit barvy. Režim prolnutí udává, jak bude vrstva ovlivňovat vrstvu, která leží pod ní. Z názvů těchto režimů je logické, jak se daný typ prolnutí zachová.
7. Jelikož jsme vrstvu invertovali a změnili režim na Zesvětlit barvy, zesvětlily se tmavé barvy fotografie tak, že je fotografie celá bílá. Tím, že vrstvu černobílá – negativ lehce rozostříme, nebudou se vrstvy přesně krýt, ale "vylezou" nám krásně prokreslené kontrastní části původní fotografie. Pro toto rozostření použijeme Filtr/Rozostřit/Gaussovské s poloměrem 1,7 obrázkových bodů.
8. Teď sloučíme vrstvu černobílá – negativ s vrstvou černobílá. A to tak, že musíme mít označenou vrstvu černobílá – negativ a pak v horním menu zvolíme Vrstva/Sloučit dolů. Na tuto sloučenou vrstvu použijeme Filtr/Umělecké/Freska.
9. Aby dostal obraz zpět své barvy, změníme režim prolnutí z Normální na Lineárně zesvětlit. (U jiných snímků se hodí použít jiný režim, např. Měkké světlo, Zesvětlit nebo Zesvětlit barvy. Stačí jen vyzkoušet a uvidíte, jaký režim je pro vaši fotografii nejvhodnější.)
10. Pro zvýraznění tmavších částí malby použijeme úpravu přes křivky (Obraz/Přizpůsobit/Křivky). Křivku velmi jemně prohneme ve spodní části směrem dolů.
Výsledkem našeho snažení je tato malba krajiny, respektive stromu. Nic vám pak nebrání aplikovat výše popsaný postup na vaše vlastní snímky.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024