Photoshop tutoriál: Malba - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutoriál: Malba

13. června 2007, 00.00 | V tomto tutoriálu si ukážeme, jak fotografii (konkrétně snímek stromu v parku) upravit tak,
aby vypadala jako ručně malovaný obraz. Použijeme přitom úpravy na úrovni vrstev, nikoli specializované
pluginy. Zejména začátečníkům by měl tento tutoriál pomoci při poznání schopností Photoshopu.

V tomto tutoriálu si ukážeme, jak fotografii upravit tak, aby vypadala jako ručně malovaný obraz. Pro daný typ úprav se samozřejmě dají použít specializované pluginy (komerční i zdarma). Nicméně ten, kdo chce s Photoshopem umět pracovat, by se měl naučit poznat, co Photoshop dokáže sám o sobě, a až pak spoléhat na pluginy. Navíc u postupu, který dále popíšeme, máte výsledek plně pod kontrolou a můžete si upravit fotografii přesně tak, jak chcete či potřebujete. Hodí se pak ještě podotknout, že dále přiblížený postup by měli zvládnout i úplní začátečníci.

Vybereme si fotografii, kterou proměníme v malbu.

1. Otevřeme si fotografii v našem Photoshopu.

2. Pravým tlačítkem myši klikneme vedle miniatury naší fotografie a vybereme funkci Duplikovat vrstvu. Tato vrstva se nám pojmenuje automaticky na Pozadí kopie, dvakrát rychle klikneme na toto jméno a vrstvu si přejmenujeme na černobílá.

3. V tomto kroku si zmíněnou vrstvu změníme na černobílou fotografii. V horním menu vybereme Obraz/Přizpůsobit/Odbarvit nebo můžeme použít rovnou klávesovou zkratku (Shift + Ctrl + U).

4. Černobílou fotografii si ještě jednou duplikujeme, vzniklou vrstvu přejmenujeme na černobílá – negativ.

5. Na vrstvu černobílá – negativ nyní použijeme funkci Invertovat, kterou najdeme opět v horním menu, kde tentokrát vybereme Obraz/Přizpůsobit/Invertovat.

6. U záložky s vrstvami vidíme roletkové menu s vybraným typem prolnutí Normální. Změníme jej u vrstvy černobílá – negativ na Zesvětlit barvy. Režim prolnutí udává, jak bude vrstva ovlivňovat vrstvu, která leží pod ní. Z názvů těchto režimů je logické, jak se daný typ prolnutí zachová.

7. Jelikož jsme vrstvu invertovali a změnili režim na Zesvětlit barvy, zesvětlily se tmavé barvy fotografie tak, že je fotografie celá bílá. Tím, že vrstvu černobílá – negativ lehce rozostříme, nebudou se vrstvy přesně krýt, ale "vylezou" nám krásně prokreslené kontrastní části původní fotografie. Pro toto rozostření použijeme Filtr/Rozostřit/Gaussovské s poloměrem 1,7 obrázkových bodů.

8. Teď sloučíme vrstvu černobílá – negativ s vrstvou černobílá. A to tak, že musíme mít označenou vrstvu černobílá – negativ a pak v horním menu zvolíme Vrstva/Sloučit dolů. Na tuto sloučenou vrstvu použijeme Filtr/Umělecké/Freska.

9. Aby dostal obraz zpět své barvy, změníme režim prolnutí z Normální na Lineárně zesvětlit. (U jiných snímků se hodí použít jiný režim, např. Měkké světlo, Zesvětlit nebo Zesvětlit barvy. Stačí jen vyzkoušet a uvidíte, jaký režim je pro vaši fotografii nejvhodnější.)

10. Pro zvýraznění tmavších částí malby použijeme úpravu přes křivky (Obraz/Přizpůsobit/Křivky). Křivku velmi jemně prohneme ve spodní části směrem dolů.

Výsledkem našeho snažení je tato malba krajiny, respektive stromu. Nic vám pak nebrání aplikovat výše popsaný postup na vaše vlastní snímky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: