Photoshop tutoriál: Jak dosáhnout dramatického kontrastu v portrétu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutoriál: Jak dosáhnout dramatického kontrastu v portrétu

9. června 2009, 00.00 | V dnešním Photoshop tutoriálu si ukážeme techniku, která zvyšuje „dramatičnost“ portrétů zejména starších lidí, neboť zvýrazňuje texturu kůže a strukturu vrásek. Více viz náš tutoriál.

Dnes se naučíme techniku, pomocí které je možné dramaticky stylizovat portréty lidí. Jedná se o lokální úpravy kontrastu, díky kterým lze například zvýrazňovat strukturu vrásčité kůže. Proto je tato technika vhodná pro úpravu snímků zejména starších osob. Podobně jako v našem starším tutoriálu, věnovaném vylepšení "midtone" kontrastu, budeme používat filtr „High Pass“ („Horní Propust“) a různé způsoby prolínání vrstev. Pojďme se do toho pustit.

Vybereme si vhodnou portrétní fotografii a otevřeme si ji ve Photoshopu (klávesová zkratka „Ctrl-O“). V našem případě jsme si vybrali snímek „zlověstně“ vyhlížejícího staršího muže. Protože většina úprav, které na fotografii budeme provádět, je destruktivního rázu, tak si pro jistotu snímek hned zduplikujeme, abychom měli zazálohovanou verzi původní fotografie (viz obr. 1 a obr. 2).

Obr. 1

Obr. 2

Zkopírujeme si vrstvu „Background“ („Pozadí“; klávesová zkratka „Ctrl-J“; obr. 3) a otevřeme si filtr „High Pass“ („Horní propust“), který nalezneme v menu „Filter/Other/High Pass“ („Filtr/Ostatní/Horní propust“; viz obr. 4).

Obr. 3

Obr. 4

V dialogu filtru „High Pass“ nastavíme hodnotu parametru „Radius“ („Poloměr“; viz obr. 5) mezi 4 až 5 body. V našem případě jsme zvolili hodnotu 5. Potvrdíme příkazem „OK“. Posléze u aktivní vrstvy změníme režim prolnutí na „Overlay“ („Překrýt“; obr. 6).

Obr. 5

Obr. 6

Nyní se vrátíme k vrstvě „Background“ („Pozadí“), zduplikujeme ji a přetáhneme kurzorem myši v paletce „Layers“ („Vrstvy“) na první místo ( obr. 7). Danou vrstvu převedeme do škály šedé, například pomocí příkazu „Desaturate“ („Odbarvit“), který provedeme klávesovým příkazem „Shift-Ctrl-U“( obr. 8). U odbarvené vrstvy změníme režim prolnutí na „Hard Light“ („Tvrdé světlo“; obr. 9).

Obr. 7

Obr. 8

Obr. 9

Poté všechny vrstvy sloučíme do jedné pomocí příkazu „Flatten Image“, který nalezneme v menu „Layer/Flatten Image“ („Vrstva/Do jedné vrstvy“; obr. 10 a obr. 11).

Obr. 10

Obr. 11

Vrstvu „Background“ („Pozadí“) duplikujeme ( obr. 12) a na této zkopírované vrstvě znovu aplikujeme efekt filtru „High Pass“ se stejným nastavením, jako je uvedeno výše („Horní propust“; pro zrychlení můžeme použít klávesovou zkratku „Ctrl-F“, pomocí které se aplikuje filtr, jenž byl použit naposled; viz obr. 13). Opět u dané vrstvy nastavíme režim prolnutí na „Overlay“ („Překrýt“; viz obr. 14).

Obr. 12

Obr. 13

Obr. 14

Poté znovu sloučíme všechny vrstvy (viz obr. 15). Nyní budeme chtít portrétované osobě zvýraznit jas v očích, které jsou důležitým kompozičním elementem každého portrétu. Proto si založíme vrstvu úprav „Curves“ („Křivky“; viz obr. 16) a v jejím dialogu nastavíme křivku tak, aby se oči osoby dostatečně zjasnily. V našem případě jsme křivku nastavili tak, jak můžete vidět na obr. 17. Potvrdíme příkazem „OK“.

Obr. 15

Obr. 16

Obr. 17

Protože nám jde pouze o zjasnění očích partií, tak bude nutné ostatní místa na snímku vymaskovat tak, aby jejich úroveň jasu zůstala beze změny. Klikneme tedy na masku vrstvy úprav „Curves“ („Křivky“) a invertujeme její obsah (klávesová zkratka „Ctrl-I“), což se projeví tím, že maska vrstvy úprav zčerná (viz obr. 18). Vidíme, že snímek přestal být přesvětlený. Poté si aktivujeme nástroj „Brush“ („Štětec“; klávesová zkratka „J“) a nastavíme jeho parametry tak, aby měl štětec jemnější okraje. V našem případě jsme průměr štětce („Master Diameter“) nastavili na 11 pixelů a jeho tvrdost (Hardness) jsme stanovili na 16 % (viz obr. 19). Krytí štětce ponecháme na výchozí hodnotě 100 %. Jako barvu popředí („Foreground“) si zvolíme bílou barvu (klávesová zkratka „D“) a poté malujeme štětcem v očních partiích portrétované osoby tak, abychom je zjasnili (viz obr. 20 a obr. 21).

Obr. 18

Obr. 19

Obr. 20

Obr. 21

Nyní jsme v zásadě s úpravami hotovi. Pokud chceme, můžeme pozornost na oční partie fotografovaného objektu ještě zvýšit tím, že změníme jejich zbarvení. V našem případě má muž na snímku kuriózně levé oko modré, zatímco pravé má zbarvené do hněda. Rozhodli jsme se, že hnědé oko zbarvíme také do modra. Založíme si proto novou vrstvu (klávesová zkratka „Ctrl-Shift-N“; viz obr. 22) a aktivujeme si nástroj kapátko „Eyedropper“ („Kapátko“), kterým si nasamplujeme modrý odstín z levého oka objektu na snímku (viz obr. 23). Barva popředí se nám teď změnila na modrou barvu. Dvojitým kliknutím (viz obr. 24) na políčko barvy popředí („Foreground Color“) si otevřeme dialog „Color Picker“ („Výběr barvy“), ve kterém si můžeme daný odstín modré dále modifikovat podle našeho gusta (viz obr. 25) a potvrdíme příkazem „OK“.

Obr. 22

Obr. 23

Obr. 24

Obr. 25

U prázdné vrstvy změníme režim prolnutí na „Color“ („Barva“; viz obr. 26 ), aby se barevné úpravy projevily pouze v odstínech očí, a nikoliv v jejich lesku. Poté si zapneme nástroj „Brush“ („Štětec“), jehož parametry ponecháme stejné jako v případě výše, a vybarvíme duhovku oka (viz obr. 27).

Obr. 26

Obr. 27

Nyní si můžeme konečně prohlédnout výsledek našeho snažení. Vidíme, že jsme pomocí provedených úprav na snímku rapidně zvýšili lokální kontrast, který vynikl především ve viditelném zvýraznění vrásčitosti tváře a rovněž jsme dodali očím objektu patřičnou „jiskru“. Celkově jsme tedy portrét výrazně zdramatizovali a zvýšili jeho působivost. Pokud chcete, tak si uvedený snímek můžete převést do černobílé tonality, která může dramatičnost fotografie ještě více umocnit. Během všech úprav doporučujeme bedlivě sledovat histogram a dávat si pozor, aby na snímku nevznikly nehezké přepaly. Uvedený postup je pouze orientační, a proto je vhodné konkrétní hodnoty všech nastavení přizpůsobit podle svého uvážení a charakteru upravované fotografie.

Před a Po

Snímek před a po úpravě

Před a Po

Snímek před a po úpravě (Black&White verze)

Poznámka: Ilustrační snímek, použitý v tomto tutoriálu, byl zakoupen v internetové fotobance Shutterstock.com a podléhá autorským právům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: