Photoshop: testujeme pluginy (JPEG2000) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop: testujeme pluginy (JPEG2000)

Photoshop Barčík JPEG2000

8. ledna 2004, 00.00 | V dalším díle seriálu si ukážeme a vyzkoušíme praktický plugin pro ukládání obrazových dat ve formátu JPEG2000. Progresivní kompresi a dekompresi ocení především webgrafici a webdesignéři. Více informací najdete v naší recenzi.

Co na to tvůrci
Digitální a digitalizovaná grafika (především fotografie) bývá mnohdy značně objemná. A nebylo by skvělé ukládat tyto snímky v mnohem nižších hodnotách objemových dat, ale bez degradace jejich kvality? Plugin formátu JPEG2000 (J2K a JP2) od společnosti LEAD umožňuje nahrávat a ukládat (8 bitové – grayscale a 24 bitové – barevné) obrázky ve formátu JPEG2000 pomocí programů Adobe Photoshop a PaintShop Pro. Kvalita komprese JPEG2000 oproti existující JPEG kompresi je neuvěřitelná! Nyní můžete rychle a snadno zachovat kvalitu obrazu při extrémní datové kompresi.

Získáte:
- plnou podporu formátu JPEG2000 (J2K a JP2) ve Photoshopu a PaintShop Pro
- výběr ztrátové a bezztrátové komprese
- progresivní dekompresi obrazu dle rozlišení, kvality, barevných kanálů a prostorové lokace
- možnost velmi přesné kontroly komprimovaného objemu dat

JPEG2000 poskytuje vysokou kompresi obrazové kvality ke všech existujícím standardním technikám kódování. Tato vysoká komprese a udržení kvality je možná díky přizpůsobení vlnových transformátorů. Vlnové transformátory jsou matematickými formulemi, které reprezentují komplexní struktury obrazu, jimiž komprimujeme extrémně rozsáhlé objemy obrazových dat do relativně malých objemů. Tato komprimační technika umožňuje aplikacím ukládat komprimované obrazy s vyšším kompresním poměrem a lepší obrazovou kvalitou ve srovnání s jiným softwarem současné produkce.

Jaká je praxe
Plugin snadno nainstalujeme do již funkční instalace Photoshopu. Následně projdeme obsah dialogových oken, resp. nabídek nastavení. Na ilustraci si prohlédněme jednotlivé atributy komprimačních technik.

Compression Control znamená Kontrolu komprese. Atribut Lossy nám dává na výběr, zda použijeme techniku ztrátové komprese obrazových dat. Atributy pluginu dosahují komprese dat díky samplovacím technikám, které mohou ovlivnit přesnost hodnot YUV (pozn. autora: při interpretaci 16 bitových barevných dat je použito schéma YUV = intenzita, červenost a modrost – dle anglického originálu – intensity, reddishness a bluishness). Tento druh komprese je někdy označován jako ztrátová komprese, jelikož je možné parametry komprese manipulovat tak, abychom si mohli vybrat mezi vyšší kompresí a vyšší přesností.

Pokud necháme checkbox Lossy neoznačený, volíme techniku bezztrátové komprese. Tato technika reprezentuje techniku komprese dat, kdy jsou originální data plně zachována. Poměry bezztrátové komprese jsou všeobecně nižší než poměry komprese ztrátové.

Comp. Ratio určuje hodnotu kompresního poměru. Target Size indikuje velikost výsledného souboru v bytech. QFactor (Q factor) neboli faktor kvality je číslo, které určuje stupeň ztrátovosti při komprimačním procesu. Lze nastavit hodnoty od 2 do 255, kde 2 znamená nejlepší kvalitu a 255 největší kompresi.

Volbu Advanced (Pokročilé) použijeme k aktivaci úrovní dekomprese a polí šířka a výška dlaždice (rozuměno okna). Úroveň dekomprese znamená počet úrovní rozlišení v komprimovaném souboru. Maximální hodnota úrovní závisí na datové velikosti obrazu a okna (rozměru). Ponecháním hodnot, které jsou příliš vysoké, způsobíme kolaps při ukládání. Každá úroveň rozlišení je polovinou rozlišení původního, počínaje plným rozlišením obrazu. Výchozí hodnotou je 5. Šířka a výška okna je udávána standardně v pixelech.

Progressing Order (Pravidla průběhu) poskytují dostatek prostoru k nastavení procesu načítání komprimovaného souboru:

Quality - axis (Osa kvality): obraz se načítá od fáze rozostřeného, přes čistší až po více a více detailní – podle průběhu dekódování dalších (zbývajících) dat.
Resolution - axis 1 (Osa rozlišení 1): obraz se načítá postupně od malého k velkému rozlišení – podle průběhu dekódování dalších (zbývajících) dat. Vyššího kompresního poměru dosáhneme ponecháním nižšího rozlišení souboru. Preference metod: průběh rozlišení = maximální, průběh kvality = minimální.
Resolution - axis 2 (Osa rozlišení 2): obraz se načítá postupně od malého k velkému rozlišení – podle průběhu dekódování dalších (zbývajících) dat. Vyššího kompresního poměru dosáhneme ponecháním nižšího rozlišení souboru. Preference metod: průběh rozlišení = minimální, průběh kvality = maximální.
Position - axis (Osa pozice): obraz se načítá postupně jako série bloků z levého horního rohu. Podle průběhu dekódování dalších (zbývajících) dat se obraz postupně stává více a více viditelný. Obrazová data jsou uložena podle prostorové lokace (umístění).
Color - axis (Osa barev): obraz se nejprve načte ve stupních šedi. Barvy se přidávají podle průběhu dekódování dalších (zbývajících) dat. Obrazová data jsou uložena podle barevných kanálů, počínaje kanálem Y (intenzita), pak U (červenost) a nakonec V (modrost). Pokud použijeme transformaci do YUV, jsou nejnižší dekomprimovanou úrovní obrazu pro RGB stupně šedi. V opačném případě je výstupem pouze červený kanál.

Resumé
Plugin pro ukládání ve formátu JPEG2000 je dobrým nástrojem komprese a dekomprese obrazových dat. Doporučuji stáhnout si demo a vyzkoušet veškerá nastavení atributů, především pro dekomprimaci.

Stáhněte si demo: JPEG2000

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: