Photoshop: testujeme pluginy (Focal Blade) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop: testujeme pluginy (Focal Blade)

30. září 2003, 00.00 | Seriál testujeme pluginy přináší recenze placený pluginů. Otestovali jsme pro vás tyto nástroje v praxi. Nejlepší z nich by pak neměly chybět ve vašich počítačích.

Zdravím všechny nadšence a vyznavače Photoshopu. Seriál Photoshop: testujeme pluginy přináší recenze placených pluginů, ať už se na webu schovávají, či je jejich autoři vehementně vystavují a nabízejí.

Pro první díl jsem vybral produkt Focal Blade od Haralda Heima, který autor prezentuje na stránkách AdobeXchange.

Co na to tvůrci
Popis pluginu hovoří o nástroji pro zostřování a vyhlazování fotografií, kterým lze také přidávat efekty měkkých závojů a září. Plugin lze použít jak s Photoshopem, tak i dalším grafickým software: Paint Shop Pro, PhotoImpact, Photo-Paint, Fireworks, Photoshop Elements a mnohými dalšími. Slouží pro úpravu 8 a 16ti bitových obrázků v RGB.

Focal Blade disponuje řadou automatických, poloautomatických a manuálních nástrojů pro ostření. Snadno se ovládají a používají, každý nástroj doplňuje stručný popis, vysvětlení. Můžeme si zvolit začátečnickou i pokročilou úroveň ovládání, k dispozici je rozsáhlý manuál.

Ostření a další úpravy probíhají na základě „chytrého algoritmu“, jenž zaručuje eliminaci (redukci) vedlejších nežádoucích efektů a poskytuje uživateli dostatek prostoru k vlastnímu nastavení a ovlivňování procesu úprav. Zvládá ostření hran a ploch nezávisle, resp. zachovává vyhlazení povrchu objektů. Dále udržuje konstantní šum při samotném ostření, či naopak dovoluje tento šum redukovat.

Automatické nástroje slouží k přesnému a perfektnímu ostření a doostřování pro široké spektrum fotografií pro obrazovku či tisk. Poloautomatické nástroje pak používáme k lokálním úpravám obrazových materiálů. Manuální ovládání nám umožní plnou kontrolu nad procesem vybraných efektů (maskování, záře, závoj apod.). Jednotlivá nastavení nástrojů lze ukládat pro pozdější použití, což ocení především fotografové, či grafici upravující dávkově velké počty fotografií.

A čím se Focal Blade odlišuje? Kombinuje relativně široký záběr nástrojů a efektů bez projevu nežádoucích vlivů (od jiných ostřicích modulů údajně nezvyšuje šum, nezhoršuje kvalitu obrazového záznamu, nebortí hrany, nepotřebuje k dosažení dobrých výsledku metodu experimentování) a poskytuje dostatečný prostor k ovládání samotným uživatelem. Neopominutelná je také cena, pouhopouhých $ 29.95 (přibližně 800 Kč).

Jaká je praxe
Plugin Focal Blade nabízí vcelku přijatelné rozhraní, ve kterém se uživatel rozhodně neztratí. Pokud by však někdo i přesto tápal, zaručeně pomůže dobře strukturovaný manuál.

K dispozici máme poměrně rozsáhlé menu, ve kterém můžeme zvolit buď začátečnický či pokročilý mód, nebo využít částečně přednastavených jednoúčelových nástrojů.

Na této ilustraci vidíme rozdíl mezi začátečnickým a pokročilým módem. Zatímco začátečník je ve svém počínání značně omezen, otvírají se naproti tomu expertům netušené možnosti nastavení. Všimněte si také přepínačů Screen a Press, které slouží k ovlivňování algoritmu dle účelu použití výstupní grafiky.

Nyní přejděme k praktickým ukázkám funkcí pluginu. Každému nástroji je přiřazen stručný popis ve spodní části dialogového okna. Jedinou podmínkou ke správnému pochopení je znalost angličtiny. Uživatel by pak ještě měl mít alespoň zevrubnou zkušenost s úpravami fotografií ve fázi doostřovaní, aplikace závojů, záře a obdobných efektů.

A co tedy ostření? Ostřicích a doostřovacích nástrojů obsahuje plugin dostatek, za povšimnutí stojí především jejich jednotlivé atributy.

U filtru Sharpen (odpovídá Photoshopáckému Doostřit) rozšiřuje plugin ve srovnání s Photoshopem funkci o volbu metody aplikace. Nacházejí se tu celkem čtyři volby: Gaussovská, Kosinová, Kruhová a Lineární. Kosinová a Kruhová mají silnější ostřicí efekt, následuje mírnější Lineární a nejměkčí Gaussovská.

Zde je třeba podotknout, že ačkoli se Gaussovská metoda jeví jako nejvhodnější, v praxi v některých případech musíme sáhnout i po silnějších prostředcích, kde dozajista oceníme i zbývající tři metody.

Doostřování hran bývá častým břemenem, především hrozí riziko decimace obrazových ploch. U Sharpen Edges (Zostřit obrysy) se Photoshop příliš neptá a práci provede dle vlastního uvážení, což nemusí být (není) pokaždé optimální - určitě jste se s obdobným problémem někdy setkali u jiných automatických nástrojů Photoshopu, pro příklad třeba Automatické úrovně...

Zajímavou funkci najdeme v pluginu pod názvem Auto Details: Very Fine Details, Fine Details, Medium Detials, Rough Details, Very Rough Details nebo Off, kdy funkci zcela vypneme. Focal Blade se v tomto případě snaží o nezávislou změnu kontrastu pixelů od velmi jemného po velmi hrubý. Zrnitost však kupodivu zůstává relativně nedotčena.

Skutečně pokročilou ostřicí metodou je Selective Sharpen Pro. Můžeme využít jak automatického nastavení ostření, vykreslení textury objektů/ploch, detailů, tak právě nezávislé definice atributů optimalizace hran a ploch. Po celou dobu (i u předešlých filtrů) lze přepínat mezi barevným a černobílým náhledem obrázku - což jistě ocení profesionální grafici.

Ani vyhlazovací filtry na tom nejsou vůbec špatně. Vedle optimalizace hran a ploch obsahují ještě nástroj pro redukci či zvyšování odlesků a stínů. White Halo redukuje bílé plochy, Black Halo černé (nezaměňujte však s barevnou hloubkou a histrogramem).

Při porovnání výsledku předchozího nástroje (nahoře) a výřezu originálu (dole) vidíme celkem slušnou schopnost ostřicího algoritmu v závislosti na nízkém grainu, zdařilé vykreslení ploch bez výrazného šumu, hloubka snímku nebyla narušena a plugin akceptoval i nepříliš znatelné pozadí.

Resumé
Plugin Focal Blade disponuje širším spektrem ostřicích nástrojů než samotný Photoshop, a to především v přednastavených módech pro méně zkušené uživatele, a pestrým výběrem atributů k pokročilejším úpravám pro profesionály. Velkou výhodou je jeho univerzální použití v úctyhodné dávce programů.
Nezbývá než konstatovat - vyzkoušejte demo a zakupte ostrou verzi - neboť za přijatelnou cenu získáte velmi schopného pomocníka!

V příštím díle si otestujeme další produkt stejného autora - tentokrát pro barevnou úpravu fotografií.

Stáhněte si demo: Focal Blade » PDF manuál

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: